Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch oppositieleider Navalni via videolink bij rechtszitting

Russisch oppositieleider Navalni via videolink bij rechtszitting

MOSKOU (ANP/RTR) - De tot een celstraf veroordeelde Russische oppositieleider Aleksej Navalni is in een rechtszitting via videoverbinding zelf verschenen. Hij was tot circa een week geleden in hongerstaking en in eerdere rechtszittingen was hij niet verschenen. Maar de mager lijkende Navalni was donderdag weer in beeld.

Het ging om een hogerberoepszaak tegen een omstreden veroordeling tot een boete van circa 9500 euro wegens belediging van een oorlogsveteraan. De rechter zou het beroep dat de 44-jarige Navalni had aangetekend al hebben afgewezen volgens plaatselijke media.

Momenteel zit de Kremlincriticus een celstraf uit wegens verduistering die hij zou hebben gepleegd in 2009. Het proces in die zaak is ook omstreden en werd tegen hem aangespannen toen hij dankzij internet politiek steeds meer op de voorgrond kon treden en aan invloed won. Internet en een georganiseerde aanhang in heel het land vormen de basis van de populariteit van Navalni, ook al blijft president Vladimir Poetin in peilingen veel populairder.

Cruciale rol

De sociale media spelen ook een cruciale rol bij het organiseren van protesten. Aanklagers in Moskou zijn daarom begonnen het netwerk van Navalni uit te schakelen. Ze proberen het netwerk als 'extremistisch' te bestempelen waarmee het praktisch illegaal wordt en bijvoorbeeld ook niet over bankrekeningen kan beschikken. Het voornaamste doelwit van de aanklagers is een stichting waar Navalni-aanhangers corruptie en machtsmisbruik onderzoeken, de FBK. De bankrekening van die stichting is al geblokkeerd in de aanloop naar het proces waarbij de vraag moet worden beantwoord of de beweging extremistisch is. Volgens de laatste berichten werpen rechters zich op 17 mei over de eis van de aanklagers.

Ook zijn centra van de aanhang van Navalni waar plaatselijk de politieke koers wordt bepaald, voorlopig dicht. De aanhangers hebben donderdag gezegd dat er bij justitie meer zaken tegen de Kremlincriticus worden bekokstoofd.

Meer uit Buitenland

Ook EU-parlement stemt in met uitstel wet tegen ontbossing

STRAATSBURG (ANP) - De invoering van de wet tegen ontbossing wordt uitgesteld tot 30 december 2026, zo heeft het Europees Parlement woensdag besloten. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. De ontbossingswet zou aanvankelijk op 1 januari 2025 ingaan.

23 minuten geleden
Rutte rekent in 2025 nog op 2 miljard aan wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan voor het eind van het jaar op nog eens 2 miljard dollar aan Amerikaanse wapens rekenen, verwacht NAVO-chef Mark Rutte. "We liggen op schema", zei hij tegen onder andere de Spaanse krant El País.

32 minuten geleden
Europarlement wil minimumleeftijd van 16 jaar voor sociale media

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept op tot een minimumleeftijd van 16 jaar voor sociale media. Kinderen vanaf 13 jaar zouden wel al op sociale media kunnen, maar alleen met toestemming van de ouders, stelt het parlement voor.

1 uur geleden
Krant: meer doden door brand in woontorens Hongkong

HONGKONG (ANP) - Het dodental door een zeer grote brand in woontorens in Hongkong is opgelopen tot dertien. Ook raakten zeker vijftien personen ernstig gewond, bericht de krant South China Morning Post.

1 uur geleden
EU-landen nemen wet onlinekinderporno aan, Nederland stemt tegen

BRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de EU-lidstaten heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Het gaat om een wet die techbedrijven verplicht om verspreiding van beelden van kinderporno te voorkomen. Via de wet mogen nationale regeringen deze bedrijven verplichten materiaal van of de zoekmogelijkheid naar kinderporno van hun website te verwijderen. Doen ze dat niet, dan riskeren ze een boete.

1 uur geleden
EU-parlement laakt passiviteit EU vredesonderhandelingen Oekraïne

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement is kritisch op de afzijdigheid van de EU bij een vredesplan voor Oekraïne. Pas nadat de VS met een 28-puntenplan kwamen, schoot Europa weer uit de startblokken. Europa had veel eerder zelf met vredesinitiatieven moeten komen, zo luidde de kritiek van veel politieke groepen in een debat over de recente vredesonderhandelingen. De rol van de EU daarin moet worden versterkt, vindt het parlement.

3 uur geleden
Doden door brand in groot wooncomplex Hongkong

HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - Zeker vier mensen zijn om het leven gekomen door een zeer grote brand in meerdere woontorens in Hongkong. Op beelden is te zien dat de vlammen uit het complex slaan. De brandweer weet niet hoeveel personen nog binnen zijn.

3 uur geleden