Russisch oppositieleider Navalni via videolink bij rechtszitting
MOSKOU (ANP/RTR) - De tot een celstraf veroordeelde Russische oppositieleider Aleksej Navalni is in een rechtszitting via videoverbinding zelf verschenen. Hij was tot circa een week geleden in hongerstaking en in eerdere rechtszittingen was hij niet verschenen. Maar de mager lijkende Navalni was donderdag weer in beeld.
Het ging om een hogerberoepszaak tegen een omstreden veroordeling tot een boete van circa 9500 euro wegens belediging van een oorlogsveteraan. De rechter zou het beroep dat de 44-jarige Navalni had aangetekend al hebben afgewezen volgens plaatselijke media.
Momenteel zit de Kremlincriticus een celstraf uit wegens verduistering die hij zou hebben gepleegd in 2009. Het proces in die zaak is ook omstreden en werd tegen hem aangespannen toen hij dankzij internet politiek steeds meer op de voorgrond kon treden en aan invloed won. Internet en een georganiseerde aanhang in heel het land vormen de basis van de populariteit van Navalni, ook al blijft president Vladimir Poetin in peilingen veel populairder.
Cruciale rol
De sociale media spelen ook een cruciale rol bij het organiseren van protesten. Aanklagers in Moskou zijn daarom begonnen het netwerk van Navalni uit te schakelen. Ze proberen het netwerk als 'extremistisch' te bestempelen waarmee het praktisch illegaal wordt en bijvoorbeeld ook niet over bankrekeningen kan beschikken. Het voornaamste doelwit van de aanklagers is een stichting waar Navalni-aanhangers corruptie en machtsmisbruik onderzoeken, de FBK. De bankrekening van die stichting is al geblokkeerd in de aanloop naar het proces waarbij de vraag moet worden beantwoord of de beweging extremistisch is. Volgens de laatste berichten werpen rechters zich op 17 mei over de eis van de aanklagers.
Ook zijn centra van de aanhang van Navalni waar plaatselijk de politieke koers wordt bepaald, voorlopig dicht. De aanhangers hebben donderdag gezegd dat er bij justitie meer zaken tegen de Kremlincriticus worden bekokstoofd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Washington wil volgens nieuwszender CNN de CIA een permanente sleutelrol geven in de relaties met Venezuela. De inlichtingendienst speelde recent al een rol bij de gevangenneming van de linkse president Nicolás Maduro door eenheden uit de VS.
51 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de linksextremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
4 uur geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
5 uur geledenBANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
6 uur geleden