Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch oppositieleider Navalni via videolink bij rechtszitting

Russisch oppositieleider Navalni via videolink bij rechtszitting

MOSKOU (ANP/RTR) - De tot een celstraf veroordeelde Russische oppositieleider Aleksej Navalni is in een rechtszitting via videoverbinding zelf verschenen. Hij was tot circa een week geleden in hongerstaking en in eerdere rechtszittingen was hij niet verschenen. Maar de mager lijkende Navalni was donderdag weer in beeld.

Het ging om een hogerberoepszaak tegen een omstreden veroordeling tot een boete van circa 9500 euro wegens belediging van een oorlogsveteraan. De rechter zou het beroep dat de 44-jarige Navalni had aangetekend al hebben afgewezen volgens plaatselijke media.

Momenteel zit de Kremlincriticus een celstraf uit wegens verduistering die hij zou hebben gepleegd in 2009. Het proces in die zaak is ook omstreden en werd tegen hem aangespannen toen hij dankzij internet politiek steeds meer op de voorgrond kon treden en aan invloed won. Internet en een georganiseerde aanhang in heel het land vormen de basis van de populariteit van Navalni, ook al blijft president Vladimir Poetin in peilingen veel populairder.

Cruciale rol

De sociale media spelen ook een cruciale rol bij het organiseren van protesten. Aanklagers in Moskou zijn daarom begonnen het netwerk van Navalni uit te schakelen. Ze proberen het netwerk als 'extremistisch' te bestempelen waarmee het praktisch illegaal wordt en bijvoorbeeld ook niet over bankrekeningen kan beschikken. Het voornaamste doelwit van de aanklagers is een stichting waar Navalni-aanhangers corruptie en machtsmisbruik onderzoeken, de FBK. De bankrekening van die stichting is al geblokkeerd in de aanloop naar het proces waarbij de vraag moet worden beantwoord of de beweging extremistisch is. Volgens de laatste berichten werpen rechters zich op 17 mei over de eis van de aanklagers.

Ook zijn centra van de aanhang van Navalni waar plaatselijk de politieke koers wordt bepaald, voorlopig dicht. De aanhangers hebben donderdag gezegd dat er bij justitie meer zaken tegen de Kremlincriticus worden bekokstoofd.

Meer uit Buitenland

Duizend lichamen terug naar Oekraïne

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft duizend lichamen teruggekregen van wat wordt verondersteld omgekomen krijgsgevangenen te zijn in de oorlog met Rusland.

1 uur geleden
Weer doden gemeld in Gaza na aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook worden opnieuw doden gemeld na Israëlische aanvallen. Het Nasser-ziekenhuis in Khan Younis laat weten dat vier personen zijn omgekomen, de burgerbescherming spreekt over drie slachtoffers.

2 uur geleden
'Filipijnse' burgemeester krijgt levenslang voor mensenhandel

MANILLA (ANP/AFP) - Een Chinese vrouw die een illegaal onlinegokcentrum leidde en burgemeester was op de Filipijnen is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld vanwege mensenhandel. Dat heeft een regionale rechtbank in Manilla bekendgemaakt.

3 uur geleden
Hongarije wil dat EU-geldstroom naar Oekraïne stopt om corruptie

BRUSSEL (ANP/RTR) - Hongarije vindt dat de Europese Unie geen geld meer aan de Oekraïense regering moet geven na berichten over corruptie in dat land. De anticorruptiediensten onderzoeken de verduistering van mogelijk 100 miljoen dollar in de energiesector.

3 uur geleden
NAVO-ambassadeur VS: draag bevel over Europa aan Duitsland over

BERLIJN (ANP) - Duitsland moet in de toekomst het commando over de NAVO-verdediging van Europa van de Verenigde Staten overnemen, vindt de Amerikaanse NAVO-ambassadeur. Dat gaat volgens hem wel nog een tijd duren.

3 uur geleden
Delen van Parijs getroffen door stroomstoring

PARIJS (ANP/RTR) - Delen van de Franse hoofdstad Parijs zijn donderdagochtend getroffen door een stroomstoring.

4 uur geleden
EU-buitenlandchef mist concessies Rusland in vredesplan

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas mist concessies van Rusland in het vredesplan van de VS en Rusland. In dat plan, waarover de Financial Times en nieuwssite Axios berichten, zou onder meer staan dat Oekraïne grondgebied moet opgeven en zijn leger moet halveren. "In deze oorlog is er één agressor en één slachtoffer, maar we hebben geen enkele concessie van Russische zijde gezien", zei Kallas voor de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

4 uur geleden