Russisch oppositieleider Navalni via videolink bij rechtszitting
MOSKOU (ANP/RTR) - De tot een celstraf veroordeelde Russische oppositieleider Aleksej Navalni is in een rechtszitting via videoverbinding zelf verschenen. Hij was tot circa een week geleden in hongerstaking en in eerdere rechtszittingen was hij niet verschenen. Maar de mager lijkende Navalni was donderdag weer in beeld.
Het ging om een hogerberoepszaak tegen een omstreden veroordeling tot een boete van circa 9500 euro wegens belediging van een oorlogsveteraan. De rechter zou het beroep dat de 44-jarige Navalni had aangetekend al hebben afgewezen volgens plaatselijke media.
Momenteel zit de Kremlincriticus een celstraf uit wegens verduistering die hij zou hebben gepleegd in 2009. Het proces in die zaak is ook omstreden en werd tegen hem aangespannen toen hij dankzij internet politiek steeds meer op de voorgrond kon treden en aan invloed won. Internet en een georganiseerde aanhang in heel het land vormen de basis van de populariteit van Navalni, ook al blijft president Vladimir Poetin in peilingen veel populairder.
Cruciale rol
De sociale media spelen ook een cruciale rol bij het organiseren van protesten. Aanklagers in Moskou zijn daarom begonnen het netwerk van Navalni uit te schakelen. Ze proberen het netwerk als 'extremistisch' te bestempelen waarmee het praktisch illegaal wordt en bijvoorbeeld ook niet over bankrekeningen kan beschikken. Het voornaamste doelwit van de aanklagers is een stichting waar Navalni-aanhangers corruptie en machtsmisbruik onderzoeken, de FBK. De bankrekening van die stichting is al geblokkeerd in de aanloop naar het proces waarbij de vraag moet worden beantwoord of de beweging extremistisch is. Volgens de laatste berichten werpen rechters zich op 17 mei over de eis van de aanklagers.
Ook zijn centra van de aanhang van Navalni waar plaatselijk de politieke koers wordt bepaald, voorlopig dicht. De aanhangers hebben donderdag gezegd dat er bij justitie meer zaken tegen de Kremlincriticus worden bekokstoofd.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.
1 uur geledenABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.
1 uur geledenHUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Trump bedankt en zegt te hopen dat die toezegging wordt nageleefd.
8 uur geleden