Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch leger prijst ‘dappere’ Wagner-huurlingen

Russisch leger prijst ‘dappere’ Wagner-huurlingen

MOSKOU (ANP/AFP) - Het Russische leger heeft vrijdag complimenten uitgedeeld aan de "dappere" huurlingen van de Wagner-groep die de afgelopen tijd een bloedige strijd hebben gevoerd in en rond de Oost-Oekraïense plaats Soledar. De zeldzame loftuiting kwam kort nadat Wagner-baas Jevgeni Prigozjin wederom kritiek op het ministerie van Defensie in Moskou had geuit.

Prigozjin zei in een bericht op Telegram dat de Verenigde Staten een "serieuze tegenstander" zijn, maar dat Washington in tegenstelling tot het defensieministerie niet de kern van het probleem is. Zijn opmerkingen benadrukken volgens CNN opnieuw de kloof tussen Prigozjin en de legerleiding.

Volgens de militiechef die nauwe banden met het Kremlin onderhoudt, kan zijn Wagner-groep aanzienlijke schade oplopen door "corruptie, bureaucratie en ambtenaren die hun plek willen behouden". Het huurlingenleger had woensdag al de overwinning uitgeroepen in Soledar en Moskou deed dat later ook, zonder te verwijzen naar de inspanningen van de Wagner-groep. Nu krijgen de huurlingen wel erkenning voor hun "moedige" acties. Oekraïne blijft overigens volhouden dat het plaatsje dat bekendstaat om zijn zoutmijnen nog niet volledig onder Russische controle is.

Georganiseerde terugtrekking

Een Oekraïense soldaat in de nabijgelegen stad Bachmoet zei tegen CNN dat legereenheden nog altijd standhouden aan de rand van Soledar. Een verslaggever van de Amerikaanse zender zei echter getuige te zijn van wat volgens hem leek op een georganiseerde terugtrekking.

Prigozjin heeft zich al vaker laatdunkend uitgelaten over de Russische minister van Defensie Sergej Sjojgoe en de bureaucratie en corruptie die in het leger zouden spelen. Ook klaagde hij over gebrek aan erkenning voor de activiteiten van zijn groep, die onder meer gevangenen heeft geronseld voor de oorlog in Oekraïne. Hij heeft de afgelopen dagen zijn best gedaan om duidelijk te maken dat alleen Wagner-strijders zijn betrokken bij de strijd om Soledar.

De Oekraïense topfunctionaris Michailo Podoljak typeerde het openlijke Russische "gerommel over wie het beste vecht en wie de meeste lijken achterlaat in Soledar" als een "goed teken van het begin van het verbluffende einde". Hij verwees daarbij ook naar de vervanging van de Russische legercommandant in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Iraanse bronnen: Iran en VS werken aan tijdelijke overeenkomst

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.

4 minuten geleden
Trump kondigt bestand aan tussen Libanon en Israël

WASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.

9 minuten geleden
Hegseth waarschuwt Iran: we zijn klaar voor hervatting strijd

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.

3 uur geleden
Paus hekelt 'tirannen die miljarden aan wapens verspillen'

BAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".

3 uur geleden
Medewerkers Hongaars persbureau in verzet na nederlaag Orbán

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.

3 uur geleden
Nieuwe reddingspoging begonnen voor gestrande walvis Timmy

WISMAR (ANP/DPA/AFP) - Een nieuwe poging om de aan de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is volgens Duitse media begonnen. Het dier zit sinds begin deze maand vast bij het eilandje Poel in de Baai van Wismar en was eerder door de Duitse autoriteiten opgegeven.

4 uur geleden
Gisèle Pelicot ontvangt Four Freedoms Award in Middelburg

MIDDELBURG (ANP) - Het Franse verkrachtingsslachtoffer Gisèle Pelicot heeft in Middelburg de Four Freedoms Award (Freedom from Fear) uitgereikt gekregen. Die ontving de Française, die internationaal bekendheid verwierf door het openbare proces tegen haar verkrachters, van modeontwerper en vrouwenrechtenambassadeur Olcay Gulsen.

4 uur geleden