Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch leger prijst ‘dappere’ Wagner-huurlingen

Russisch leger prijst ‘dappere’ Wagner-huurlingen

MOSKOU (ANP/AFP) - Het Russische leger heeft vrijdag complimenten uitgedeeld aan de "dappere" huurlingen van de Wagner-groep die de afgelopen tijd een bloedige strijd hebben gevoerd in en rond de Oost-Oekraïense plaats Soledar. De zeldzame loftuiting kwam kort nadat Wagner-baas Jevgeni Prigozjin wederom kritiek op het ministerie van Defensie in Moskou had geuit.

Prigozjin zei in een bericht op Telegram dat de Verenigde Staten een "serieuze tegenstander" zijn, maar dat Washington in tegenstelling tot het defensieministerie niet de kern van het probleem is. Zijn opmerkingen benadrukken volgens CNN opnieuw de kloof tussen Prigozjin en de legerleiding.

Volgens de militiechef die nauwe banden met het Kremlin onderhoudt, kan zijn Wagner-groep aanzienlijke schade oplopen door "corruptie, bureaucratie en ambtenaren die hun plek willen behouden". Het huurlingenleger had woensdag al de overwinning uitgeroepen in Soledar en Moskou deed dat later ook, zonder te verwijzen naar de inspanningen van de Wagner-groep. Nu krijgen de huurlingen wel erkenning voor hun "moedige" acties. Oekraïne blijft overigens volhouden dat het plaatsje dat bekendstaat om zijn zoutmijnen nog niet volledig onder Russische controle is.

Georganiseerde terugtrekking

Een Oekraïense soldaat in de nabijgelegen stad Bachmoet zei tegen CNN dat legereenheden nog altijd standhouden aan de rand van Soledar. Een verslaggever van de Amerikaanse zender zei echter getuige te zijn van wat volgens hem leek op een georganiseerde terugtrekking.

Prigozjin heeft zich al vaker laatdunkend uitgelaten over de Russische minister van Defensie Sergej Sjojgoe en de bureaucratie en corruptie die in het leger zouden spelen. Ook klaagde hij over gebrek aan erkenning voor de activiteiten van zijn groep, die onder meer gevangenen heeft geronseld voor de oorlog in Oekraïne. Hij heeft de afgelopen dagen zijn best gedaan om duidelijk te maken dat alleen Wagner-strijders zijn betrokken bij de strijd om Soledar.

De Oekraïense topfunctionaris Michailo Podoljak typeerde het openlijke Russische "gerommel over wie het beste vecht en wie de meeste lijken achterlaat in Soledar" als een "goed teken van het begin van het verbluffende einde". Hij verwees daarbij ook naar de vervanging van de Russische legercommandant in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Macron hekelt opmerkingen Trump over zijn huwelijk

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea de opmerkingen van Donald Trump over zijn vermeende huwelijksproblemen afgedaan als noch elegant noch passend bij Trumps rol als president. De Amerikaanse leider had tijdens een besloten lunch opgemerkt dat Brigitte Macron de Franse president "extreem slecht" zou behandelen en dat Macron nog aan het bijkomen zou zijn van een "rechtse hoek". Ook zette Trump een Frans accent op en hekelde hij het gebrek aan bereidwilligheid bij de Fransen om de VS te helpen in de Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Roemenië: gestolen objecten uit Drents Museum gevonden

BOEKAREST (ANP) - Roemenië heeft van Nederland vernomen dat gestolen objecten uit het Drents Museum zijn teruggevonden, meldt het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder wilde niet zeggen om welke objecten het gaat. Dat wordt later bekendgemaakt op een persconferentie in het museum in Assen.

3 uur geleden
Proces tegen Weski onder grote belangstelling van start

ROTTERDAM (ANP) - In de rechtbank in Rotterdam is donderdag onder grote belangstelling de inhoudelijke behandeling van de strafzaak begonnen tegen Inez Weski. Het Openbaar Ministerie vervolgt de 71-jarige oud-advocaat voor deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliënt Ridouan Taghi.

4 uur geleden
Maleisische ambtenaren gaan thuiswerken vanwege brandstofprijzen

KUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - Maleisische ambtenaren hebben opdracht gekregen om vanuit huis te werken. Zo hoopt de regering van het land de brandstofprijzen omlaag te krijgen. Die zijn sterk toegenomen door de oorlog in het Midden-Oosten. Brandstof is voor Maleisische burgers sterk gesubsidieerd.

6 uur geleden
Crematie Surinaamse ex-president Santokhi dinsdag 7 april

PARAMARIBO (ANP) - De crematie van de Surinaamse oud-president Chan Santokhi is op dinsdag 7 april, bevestigt woordvoerder Jason Saiman tegen het ANP. Santokhi overleed maandag onverwacht nadat hij onwel was geworden in zijn woning. Maandag 6 en dinsdag 7 april zijn door de regering van president Jennifer Simons uitgeroepen tot dagen van nationale rouw, 'ter betuiging van medeleven en respect', aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken op Facebook.

6 uur geleden
Trump bespot Macron tijdens besloten lunch

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten heeft woensdag tijdens een besloten lunch grappen gemaakt over de Franse president Emmanuel Macron en diens vrouw. Een video van de bijeenkomst stond korte tijd op het YouTube-kanaal van het Witte Huis, maar werd later afgeschermd.

9 uur geleden
Iran: geen gesprekken over gevechtspauze, eisen VS 'irrationeel'

TEHERAN (ANP) - Iran ontkent dat er onderhandelingen gaande zijn over een staakt-het-vuren om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen. Dat deed het land terwijl de Amerikaanse president Donald Trump zich opmaakt voor een nationale televisietoespraak over het conflict.

10 uur geleden