Russisch leger prijst ‘dappere’ Wagner-huurlingen
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Russische leger heeft vrijdag complimenten uitgedeeld aan de "dappere" huurlingen van de Wagner-groep die de afgelopen tijd een bloedige strijd hebben gevoerd in en rond de Oost-Oekraïense plaats Soledar. De zeldzame loftuiting kwam kort nadat Wagner-baas Jevgeni Prigozjin wederom kritiek op het ministerie van Defensie in Moskou had geuit.
Prigozjin zei in een bericht op Telegram dat de Verenigde Staten een "serieuze tegenstander" zijn, maar dat Washington in tegenstelling tot het defensieministerie niet de kern van het probleem is. Zijn opmerkingen benadrukken volgens CNN opnieuw de kloof tussen Prigozjin en de legerleiding.
Volgens de militiechef die nauwe banden met het Kremlin onderhoudt, kan zijn Wagner-groep aanzienlijke schade oplopen door "corruptie, bureaucratie en ambtenaren die hun plek willen behouden". Het huurlingenleger had woensdag al de overwinning uitgeroepen in Soledar en Moskou deed dat later ook, zonder te verwijzen naar de inspanningen van de Wagner-groep. Nu krijgen de huurlingen wel erkenning voor hun "moedige" acties. Oekraïne blijft overigens volhouden dat het plaatsje dat bekendstaat om zijn zoutmijnen nog niet volledig onder Russische controle is.
Georganiseerde terugtrekking
Een Oekraïense soldaat in de nabijgelegen stad Bachmoet zei tegen CNN dat legereenheden nog altijd standhouden aan de rand van Soledar. Een verslaggever van de Amerikaanse zender zei echter getuige te zijn van wat volgens hem leek op een georganiseerde terugtrekking.
Prigozjin heeft zich al vaker laatdunkend uitgelaten over de Russische minister van Defensie Sergej Sjojgoe en de bureaucratie en corruptie die in het leger zouden spelen. Ook klaagde hij over gebrek aan erkenning voor de activiteiten van zijn groep, die onder meer gevangenen heeft geronseld voor de oorlog in Oekraïne. Hij heeft de afgelopen dagen zijn best gedaan om duidelijk te maken dat alleen Wagner-strijders zijn betrokken bij de strijd om Soledar.
De Oekraïense topfunctionaris Michailo Podoljak typeerde het openlijke Russische "gerommel over wie het beste vecht en wie de meeste lijken achterlaat in Soledar" als een "goed teken van het begin van het verbluffende einde". Hij verwees daarbij ook naar de vervanging van de Russische legercommandant in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/DPA) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Johann Wadephul, is op bezoek in Kyiv. "We staan achter Oekraïne. We steunen het. Het zal dit militaire conflict winnen", zei hij na aankomst met een speciale trein, over de oorlog met Rusland.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Larry the Cat, de kat die bij de Britse premier woont op 10 Downing Street in Londen, is niet dood. Dat wordt gemeld op het X-account van het dier. Eerder bracht het nieuwsmedium Politics UK naar buiten dat Larry was overleden, maar dat is inmiddels gerectificeerd.
3 uur geledenMANNHEIM (ANP) - Bij gewelddadigheden rond een voetbalwedstrijd in het Duitse Mannheim zijn 35 politiemensen gewond geraakt. Dat schrijft de krant Die Welt.
6 uur geledenZADAR (ANP/AFP) - Zeker twee mensen zijn om het leven gekomen bij het neerstorten van een vliegtuigje bij de Kroatische stad Zadar, zo maakten de autoriteiten bekend.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt gaat terug naar MAGA Inc., een politiek actiecomité dat de Amerikaanse president Donald Trump steunt. Dat zei ze vrijdag tegen verslaggevers aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One.
8 uur geledenKRYVY RIH (ANP/DPA/RTR) - Russische drones hebben een dodelijke aanval uitgevoerd op een winkelcentrum in de Oekraïense stad Kryvy Rih, meldt Oekraïne. Volgens het land zijn er minstens vijftien doden gevallen en ruim 130 gewonden, onder wie ook enkele tientallen kinderen.
13 uur geledenFAGERSTA (ANP/RTR) - De aanval met een zwaard op een middelbare school in Zweden heeft een persoon het leven gekost, meldt de politie. Die heeft ook bekendgemaakt dat de verdachte een 18-jarige oud-leerling is.
14 uur geleden