Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch leger prijst ‘dappere’ Wagner-huurlingen

Russisch leger prijst ‘dappere’ Wagner-huurlingen

MOSKOU (ANP/AFP) - Het Russische leger heeft vrijdag complimenten uitgedeeld aan de "dappere" huurlingen van de Wagner-groep die de afgelopen tijd een bloedige strijd hebben gevoerd in en rond de Oost-Oekraïense plaats Soledar. De zeldzame loftuiting kwam kort nadat Wagner-baas Jevgeni Prigozjin wederom kritiek op het ministerie van Defensie in Moskou had geuit.

Prigozjin zei in een bericht op Telegram dat de Verenigde Staten een "serieuze tegenstander" zijn, maar dat Washington in tegenstelling tot het defensieministerie niet de kern van het probleem is. Zijn opmerkingen benadrukken volgens CNN opnieuw de kloof tussen Prigozjin en de legerleiding.

Volgens de militiechef die nauwe banden met het Kremlin onderhoudt, kan zijn Wagner-groep aanzienlijke schade oplopen door "corruptie, bureaucratie en ambtenaren die hun plek willen behouden". Het huurlingenleger had woensdag al de overwinning uitgeroepen in Soledar en Moskou deed dat later ook, zonder te verwijzen naar de inspanningen van de Wagner-groep. Nu krijgen de huurlingen wel erkenning voor hun "moedige" acties. Oekraïne blijft overigens volhouden dat het plaatsje dat bekendstaat om zijn zoutmijnen nog niet volledig onder Russische controle is.

Georganiseerde terugtrekking

Een Oekraïense soldaat in de nabijgelegen stad Bachmoet zei tegen CNN dat legereenheden nog altijd standhouden aan de rand van Soledar. Een verslaggever van de Amerikaanse zender zei echter getuige te zijn van wat volgens hem leek op een georganiseerde terugtrekking.

Prigozjin heeft zich al vaker laatdunkend uitgelaten over de Russische minister van Defensie Sergej Sjojgoe en de bureaucratie en corruptie die in het leger zouden spelen. Ook klaagde hij over gebrek aan erkenning voor de activiteiten van zijn groep, die onder meer gevangenen heeft geronseld voor de oorlog in Oekraïne. Hij heeft de afgelopen dagen zijn best gedaan om duidelijk te maken dat alleen Wagner-strijders zijn betrokken bij de strijd om Soledar.

De Oekraïense topfunctionaris Michailo Podoljak typeerde het openlijke Russische "gerommel over wie het beste vecht en wie de meeste lijken achterlaat in Soledar" als een "goed teken van het begin van het verbluffende einde". Hij verwees daarbij ook naar de vervanging van de Russische legercommandant in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Regeringstroepen Jemen: raket van Houthi's onderschept

RIYAD (ANP/AFP) - De door Saudi-Arabië gesteunde regeringstroepen in Jemen hebben laten weten een ballistische raket te hebben onderschept en vernietigd. De raket was afgevuurd door de pro-Iraanse Houthi's richting een gebied ten zuidoosten van de Saudische hoofdstad Riyad, waar zich de luchtmachtbasis Prince Sultan bevindt.

54 minuten geleden
Man schiet zeven familieleden en vriend dood in VS

ERIE (ANP/RTR) - Een 45-jarige man heeft vrijdag in een woning in Erie, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zeven familieleden en een vriend van de familie doodgeschoten en daarna een einde aan zijn eigen leven gemaakt. Dat meldden de autoriteiten zaterdag. Onder de slachtoffers waren twee kinderen en een zwangere vrouw.

55 minuten geleden
Politico: ICE richt zich ondanks beschermde status op Hongkongers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft de afgelopen maanden meerdere inwoners van Hongkong opgepakt, ondanks een richtlijn die hen moet beschermen. Dat schrijft nieuwssite Politico.

2 uur geleden
NYT: zeker 12 doden na Houthi-aanval op luchthaven Riyad

RIYAD (ANP) - Bij een Houthi-aanval op de internationale luchthaven van Riyad in Saudi-Arabië zijn zeker twaalf doden gevallen, melden ingewijden aan The New York Times. Dat maakt het volgens de krant de dodelijkste aanval in een Golfstaat sinds het begin van de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran. Er zouden ook vijftig mensen gewond zijn geraakt.

2 uur geleden
Britse premier verzekert Zelensky van 'volledige solidariteit'

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Andy Burnham heeft de Oekraïense leider Volodymyr Zelensky verzekerd van zijn "volledige solidariteit". In een telefoongesprek erkende Burnham dat "de afgelopen 24 uur moeilijk waren geweest voor Oekraïne".

4 uur geleden
Duizenden deelnemers aan pro-Palestijnse protesten in Europa

LONDEN (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben in Londen, Berlijn en Dublin deelgenomen aan pro-Palestijnse demonstraties. Ze riepen op tot een einde aan de Israëlische aanvallen op Gaza.

4 uur geleden
Pentagon: 21 Amerikanen omgekomen bij operaties tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Er zijn volgens het Pentagon tot nu toe 21 Amerikaanse militairen omgekomen in het Midden-Oosten bij operaties tegen Iran. De officiële telling is naar boven bijgesteld, meldt The Washington Post. 865 militairen raakten gewond.

5 uur geleden