Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch lagerhuis stemt voor opschorting START-verdrag

Russisch lagerhuis stemt voor opschorting START-verdrag

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische parlement is akkoord met de opschorting van het START-ontwapeningsverdrag met de Verenigde Staten. President Vladimir Poetin kondigde de opschorting dinsdag aan in een speech waarin hij het Westen de schuld gaf van de oorlog in Oekraïne.

Het lagerhuis, de Doema, stemde woensdagochtend voor de schorsing van het laatste nog bestaande nucleaire verdrag tussen de twee landen. Het hogerhuis, de Federatieraad, volgde in de middag. Beide stemmingen worden beschouwd als formaliteiten.

Met het verdrag uit 2010, dat begin 2026 verloopt, gingen Rusland en de VS akkoord met een grens van 1550 kernkoppen per land en inspecties. Rusland zegt zich ondanks de opschorting aan het maximumaantal te zullen blijven houden. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken heeft het Russische besluit "zeer ongelukkig en onverantwoordelijk" genoemd, maar heeft ook laten weten dat de VS bereid blijven om met Moskou over wapenbeheersing te praten.

Hoog tijd

De handtekeningen onder het verdrag werden gezet door de toenmalige presidenten Barack Obama en Dmitri Medvedev. De oud-leider van Rusland, nu vicevoorzitter van de Veiligheidsraad, vindt het hoog tijd voor de opschorting, omdat de VS en de NAVO Rusland de oorlog zouden hebben verklaard.

Ook roept Medvedev op het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk in toekomstige wapenbeheersingsakkoorden te betrekken. Dat zijn de twee andere landen in Europa die kernwapens hebben. De Russen en de Amerikanen beschikken over 90 procent van de kernkoppen wereldwijd. De VS heeft een deel in Europa opgeslagen. Officieel is het nooit bevestigd, maar het is een publiek geheim dat op vliegbasis Volkel Amerikaanse kernwapens liggen.

Meer uit Buitenland

Rechtbank zet opnieuw streep door naam Trump op Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - Een federale rechtbank in Washington verbiedt het Kennedy Center de naam van president Donald Trump op de gevel te zetten of het bijbehorende plein naar hem te vernoemen. Dat oordeelde de U.S. District Court of Columbia dinsdag, nadat het Democratische Congreslid Joyce Beatty de rechtbank had verzocht een hernieuwde poging tot hernoeming te voorkomen.

1 uur geleden
Italië verlengt grenscontroles Spanje met nog eens vijftien dagen

ROME (ANP/RTR) - Italië heeft de grenscontroles voor reizigers uit Spanje met nog eens vijftien dagen verlengd, meldt het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. De maatregel werd aanvankelijk ingevoerd nadat eind juli tienduizenden mensen vanuit Marokko de Spaanse enclave Ceuta probeerden te bereiken. De Italiaanse premier Giorgia Meloni uitte felle kritiek op hoe Spanje met deze situatie is omgegaan.

4 uur geleden
Turkse politie pakt 150 pro-lhbtqi-demonstranten op

ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Minstens 150 mensen zijn in Istanbul tijdens een pro-lhbtqi-demonstratie opgepakt door de Turkse politie. De demonstranten hadden zich verzameld voor het gerechtshof in Çağlayan, een wijk in Istanbul. De politie hield ze aan voordat ze een persverklaring konden afleggen.

4 uur geleden
Europarlement heft immuniteit op van Pool om ontkenning gaskamers

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft de onschendbaarheid van de Poolse politicus Grzegorz Braun opgeheven. Hij werd drie weken geleden in Polen aangeklaagd voor het ontkennen van nazi-misdaden, omdat hij openlijk het bestaan van de gaskamers in vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau in twijfel had getrokken, aldus TVP World.

5 uur geleden
VN zien schending internationaal recht bij berging lichamen Gaza

GENÈVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zijn zorgen uitgesproken over schendingen van het internationaal recht bij de berging van lichamen in Gaza. Hij roept Israël op internationale onderzoekers toegang te verlenen tot het gebied, zodat ze kunnen helpen bij het verzamelen van bewijs.

6 uur geleden
Reddingsactie na bootongeluk Indonesië moeilijk door slecht weer

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - De reddingsactie na een veerbootongeluk in Indonesië wordt bemoeilijkt door slecht weer. Hoge golven maken dat reddingswerkers moeilijk bij het gekapseisde schip kunnen komen. Zondagochtend zonk het passagiersschip. Het officiële dodental ligt op zes, 129 mensen worden nog vermist.

6 uur geleden
WHO ziet vooruitgang in ebola-bestrijding, maar nog geen keerpunt

GENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zegt langzaamaan resultaten te zien van de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo. Maar de VN-organisatie benadrukt dat het nog te vroeg is om te zeggen dat de uitbraak over zijn hoogtepunt heen is.

7 uur geleden