Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch lagerhuis stemt voor opschorting START-verdrag

Russisch lagerhuis stemt voor opschorting START-verdrag

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische parlement is akkoord met de opschorting van het START-ontwapeningsverdrag met de Verenigde Staten. President Vladimir Poetin kondigde de opschorting dinsdag aan in een speech waarin hij het Westen de schuld gaf van de oorlog in Oekraïne.

Het lagerhuis, de Doema, stemde woensdagochtend voor de schorsing van het laatste nog bestaande nucleaire verdrag tussen de twee landen. Het hogerhuis, de Federatieraad, volgde in de middag. Beide stemmingen worden beschouwd als formaliteiten.

Met het verdrag uit 2010, dat begin 2026 verloopt, gingen Rusland en de VS akkoord met een grens van 1550 kernkoppen per land en inspecties. Rusland zegt zich ondanks de opschorting aan het maximumaantal te zullen blijven houden. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken heeft het Russische besluit "zeer ongelukkig en onverantwoordelijk" genoemd, maar heeft ook laten weten dat de VS bereid blijven om met Moskou over wapenbeheersing te praten.

Hoog tijd

De handtekeningen onder het verdrag werden gezet door de toenmalige presidenten Barack Obama en Dmitri Medvedev. De oud-leider van Rusland, nu vicevoorzitter van de Veiligheidsraad, vindt het hoog tijd voor de opschorting, omdat de VS en de NAVO Rusland de oorlog zouden hebben verklaard.

Ook roept Medvedev op het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk in toekomstige wapenbeheersingsakkoorden te betrekken. Dat zijn de twee andere landen in Europa die kernwapens hebben. De Russen en de Amerikanen beschikken over 90 procent van de kernkoppen wereldwijd. De VS heeft een deel in Europa opgeslagen. Officieel is het nooit bevestigd, maar het is een publiek geheim dat op vliegbasis Volkel Amerikaanse kernwapens liggen.

Meer uit Buitenland

Nieuwe doden bij bombardementen in Gaza

GAZA-STAD (ANP) - Met het bombarderen van een aantal hoge gebouwen in Gaza-Stad "zijn de poorten van de hel geopend", heeft de Israëlische minister van Defensie, Israel Katz, verklaard.

2 uur geleden
Washington vaardigt sancties uit tegen Palestijnse ngo's

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, heeft tegen drie Palestijnse mensenrechtenorganisaties sancties uitgevaardigd. Ze werken volgens hem mee aan pogingen van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag om Israëli's te onderzoeken, gevangen te nemen en te vervolgen. Volgens Rubio gebeurt dat zonder instemming van Israël en is het ICC een politiek instrument dat niet door Israël en de VS wordt erkend.

4 uur geleden
Britse vicepremier Rayner treedt af

LONDON (ANP/RTR) - De Britse vicepremier Angela Rayner, in opspraak geraakt vanwege belastingfraude, stapt op.

5 uur geleden
Britse media: vicepremier treedt af

LONDON (ANP/RTR) - De Britse vicepremier Angela Rayner, in opspraak geraakt vanwege belastingfraude, stapt op. Dat melden verscheidene Britse media.

7 uur geleden
VS zetten financiële hulp aan krijgsmachten Oost-Europa stop

VILNIUS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen niet langer meebetalen aan de training en uitrusting van de krijgsmachten van onder andere Oost-Europese landen. De VS hebben gemeld dat het hulpprogramma over een jaar stopt, zegt het Litouwse ministerie van Defensie.

7 uur geleden
Doodgewaand slachtoffer kabeltramongeluk Lissabon leeft nog

LISSABON (ANP) - Familie van een Duitser die volgens de autoriteiten was omgekomen bij het ongeluk met de kabeltram in Lissabon, heeft hem in een ziekenhuis gevonden. Hij is de vader van een driejarig kind dat het ongeluk heeft overleefd. Zijn vrouw raakte gewond. Familieleden kwamen naar een mortuarium om hem te identificeren, maar konden daar het lichaam van hun naaste niet vinden, melden Portugese media.

7 uur geleden
NBC: mogelijk leidende rol VS bij monitoring bufferzone Oekraïne

WASHINGTON (ANP) - Als in Oekraïne na de oorlog een bufferzone met Rusland wordt ingesteld, kunnen de Verenigde Staten mogelijk de leiding nemen bij het toezicht op het gedemilitariseerde gebied, bericht NBC News. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op vier bronnen die bekend zijn met het plan.

8 uur geleden