Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch lagerhuis stemt voor opschorting START-verdrag

Russisch lagerhuis stemt voor opschorting START-verdrag

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische parlement is akkoord met de opschorting van het START-ontwapeningsverdrag met de Verenigde Staten. President Vladimir Poetin kondigde de opschorting dinsdag aan in een speech waarin hij het Westen de schuld gaf van de oorlog in Oekraïne.

Het lagerhuis, de Doema, stemde woensdagochtend voor de schorsing van het laatste nog bestaande nucleaire verdrag tussen de twee landen. Het hogerhuis, de Federatieraad, volgde in de middag. Beide stemmingen worden beschouwd als formaliteiten.

Met het verdrag uit 2010, dat begin 2026 verloopt, gingen Rusland en de VS akkoord met een grens van 1550 kernkoppen per land en inspecties. Rusland zegt zich ondanks de opschorting aan het maximumaantal te zullen blijven houden. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken heeft het Russische besluit "zeer ongelukkig en onverantwoordelijk" genoemd, maar heeft ook laten weten dat de VS bereid blijven om met Moskou over wapenbeheersing te praten.

Hoog tijd

De handtekeningen onder het verdrag werden gezet door de toenmalige presidenten Barack Obama en Dmitri Medvedev. De oud-leider van Rusland, nu vicevoorzitter van de Veiligheidsraad, vindt het hoog tijd voor de opschorting, omdat de VS en de NAVO Rusland de oorlog zouden hebben verklaard.

Ook roept Medvedev op het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk in toekomstige wapenbeheersingsakkoorden te betrekken. Dat zijn de twee andere landen in Europa die kernwapens hebben. De Russen en de Amerikanen beschikken over 90 procent van de kernkoppen wereldwijd. De VS heeft een deel in Europa opgeslagen. Officieel is het nooit bevestigd, maar het is een publiek geheim dat op vliegbasis Volkel Amerikaanse kernwapens liggen.

Meer uit Buitenland

Lyon verbiedt alle protesten zaterdag om onrust te voorkomen

LYON (ANP) - De Franse stad Lyon heeft alle protesten voor komende zaterdag verboden, nadat demonstraties vorige week uitmondden in grootschalig geweld. 'Gele hesjes' hebben weer door het hele land acties aangekondigd.

3 minuten geleden
ICC krijgt mensenrechtenprijs van het Europees Parlement

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag het Internationaal Strafhof (ICC) gekozen als de winnaar van de Sacharovprijs van dit jaar. De mensenrechtenprijs zal in december worden uitgereikt.

50 minuten geleden
Italië en Spanje heffen grenscontroles over en weer op

MADRID (ANP/RTR) - Italië en Spanje heffen de grenscontroles op die ze voor elkaar hadden ingevoerd na de enorme toestroom van migranten in de Spaanse exclave Ceuta. Hiermee komt er een eind aan een drie maanden durend conflict tussen de landen.

1 uur geleden
Landen waarschuwen alsnog voor kwetsbaarheden PHP

SEOUL (ANP/RTR) - Daags na het verschijnen van een veiligheidsupdate voor de gevaarlijke kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP, wordt in sommige landen alsnog opgeroepen tot het nemen van maatregelen. Door het lek gingen woensdag al tal van websites wereldwijd preventief op zwart, in afwachting van een veiligheidsupdate. Inmiddels zijn of worden die doorgevoerd.

2 uur geleden
Doden na Russische aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker twee doden gevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. 34 mensen raakten gewond. Eerder werd al gemeld dat hoofdstad Kyiv was bestookt met Russische raketten. Zelensky wijst erop dat de aanvallen plaatsvonden "vrijwel onmiddellijk na een nieuwe onderhandelingsronde" tussen de VS en Rusland.

2 uur geleden
Oekraïne krijgt toegang tot wapenaanschaf via NAVO-organisatie

KYIV (ANP) - Oekraïne gaat een nauwere samenwerking aan met de NAVO, waardoor het bijvoorbeeld wapens, munitie en andere militaire uitrusting centraal kan inkopen via het daartoe opgerichte NAVO-agentschap. Dat meldt The Financial Times. Met de samenwerking opent een nieuw distributiekanaal en is het land minder afhankelijk van onderlinge afspraken en deals met bondgenoten, aldus de zakenkrant.

2 uur geleden
Klappen uitgedeeld tijdens rally van Trump voor midterms

PENDLETON (ANP) - Tijdens een rally voor de tussentijdse verkiezingen van de Amerikaanse president Donald Trump in South Carolina zijn klappen gevallen tussen voor- en tegenstanders van de president. Dat meldt onder andere de zender Fox Carolina.

9 uur geleden