Russisch lagerhuis stemt voor opschorting START-verdrag
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische parlement is akkoord met de opschorting van het START-ontwapeningsverdrag met de Verenigde Staten. President Vladimir Poetin kondigde de opschorting dinsdag aan in een speech waarin hij het Westen de schuld gaf van de oorlog in Oekraïne.
Het lagerhuis, de Doema, stemde woensdagochtend voor de schorsing van het laatste nog bestaande nucleaire verdrag tussen de twee landen. Het hogerhuis, de Federatieraad, volgde in de middag. Beide stemmingen worden beschouwd als formaliteiten.
Met het verdrag uit 2010, dat begin 2026 verloopt, gingen Rusland en de VS akkoord met een grens van 1550 kernkoppen per land en inspecties. Rusland zegt zich ondanks de opschorting aan het maximumaantal te zullen blijven houden. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken heeft het Russische besluit "zeer ongelukkig en onverantwoordelijk" genoemd, maar heeft ook laten weten dat de VS bereid blijven om met Moskou over wapenbeheersing te praten.
Hoog tijd
De handtekeningen onder het verdrag werden gezet door de toenmalige presidenten Barack Obama en Dmitri Medvedev. De oud-leider van Rusland, nu vicevoorzitter van de Veiligheidsraad, vindt het hoog tijd voor de opschorting, omdat de VS en de NAVO Rusland de oorlog zouden hebben verklaard.
Ook roept Medvedev op het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk in toekomstige wapenbeheersingsakkoorden te betrekken. Dat zijn de twee andere landen in Europa die kernwapens hebben. De Russen en de Amerikanen beschikken over 90 procent van de kernkoppen wereldwijd. De VS heeft een deel in Europa opgeslagen. Officieel is het nooit bevestigd, maar het is een publiek geheim dat op vliegbasis Volkel Amerikaanse kernwapens liggen.
Meer uit Buitenland
LAGOS (ANP/AFP) - De Nigeriaanse regering heeft een onafhankelijke commissie ingesteld om de dood van 37 mensen die omkwamen in een detentiecentrum in Centraal-Nigeria te onderzoeken, zo meldt de Nigeriaanse minister van Binnenlandse Zaken zaterdag.
42 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Twee Duitsers zijn zaterdag aangehouden in Parijs, omdat ze met plakband twee schilderijen hadden opgehangen in het Louvre, melden bronnen bij de politie. Ze hingen de nepkunstwerken op in de zaal waar ook de Mona Lisa hangt. Er ontstond lichte schade aan de muren van de historische zaal.
3 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-beweging zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op de Saudische hoofdstad Riyad en olie-installaties in de havenstad Yanbu. Eerder werden explosies in Riyad gemeld.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan een "AI Force" oprichten, kondigt Donald Trump aan op zijn platform Truth Social. Ook stelt de Amerikaanse president binnenkort een "AI-tsaar" aan,
6 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo begint een nieuwe vaccinatiecampagne in de hoop de ebola-uitbraak in het land te kunnen indammen.
7 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Europese NAVO-landen kunnen de gaten dichten die mogelijk vertrekkende Amerikaanse troepen laten vallen, verzekert de hoogste militair van de NAVO. "Een volwassen alliantie moet gewoon de gaten kunnen vullen", zegt voorzitter Giuseppe Cavo Dragone van de topmilitairen van de NAVO-landen. "En dat zijn we aan het doen."
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Duitse generaal Carsten Breuer wordt de nieuwe hoogste militair van de NAVO. Dat drukt volgens NAVO-bronnen uit hoe belangrijk Duitsland voor het bondgenootschap aan het worden is. Breuer werd door zijn collega-topmilitairen van de NAVO-landen verkozen boven de Canadese generaal Jennie Carignan.
8 uur geleden