Russisch lagerhuis stemt voor opschorting START-verdrag
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische parlement is akkoord met de opschorting van het START-ontwapeningsverdrag met de Verenigde Staten. President Vladimir Poetin kondigde de opschorting dinsdag aan in een speech waarin hij het Westen de schuld gaf van de oorlog in Oekraïne.
Het lagerhuis, de Doema, stemde woensdagochtend voor de schorsing van het laatste nog bestaande nucleaire verdrag tussen de twee landen. Het hogerhuis, de Federatieraad, volgde in de middag. Beide stemmingen worden beschouwd als formaliteiten.
Met het verdrag uit 2010, dat begin 2026 verloopt, gingen Rusland en de VS akkoord met een grens van 1550 kernkoppen per land en inspecties. Rusland zegt zich ondanks de opschorting aan het maximumaantal te zullen blijven houden. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken heeft het Russische besluit "zeer ongelukkig en onverantwoordelijk" genoemd, maar heeft ook laten weten dat de VS bereid blijven om met Moskou over wapenbeheersing te praten.
Hoog tijd
De handtekeningen onder het verdrag werden gezet door de toenmalige presidenten Barack Obama en Dmitri Medvedev. De oud-leider van Rusland, nu vicevoorzitter van de Veiligheidsraad, vindt het hoog tijd voor de opschorting, omdat de VS en de NAVO Rusland de oorlog zouden hebben verklaard.
Ook roept Medvedev op het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk in toekomstige wapenbeheersingsakkoorden te betrekken. Dat zijn de twee andere landen in Europa die kernwapens hebben. De Russen en de Amerikanen beschikken over 90 procent van de kernkoppen wereldwijd. De VS heeft een deel in Europa opgeslagen. Officieel is het nooit bevestigd, maar het is een publiek geheim dat op vliegbasis Volkel Amerikaanse kernwapens liggen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft tot nu toe meer dan 47 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat is ruim 25 procent meer dan de raming van het ministerie van Defensie in juli. Dat blijkt uit gegevens van het Pentagon die persbureau Reuters heeft ingezien.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Met een kwart van de stemmen geteld gaat het blok van zittend premier Benjamin Netanyahu aan kop. Dat maakte de kiescommissie rond 04.00 uur Israëlische tijd bekend, aldus The Times of Israel.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Premier Benjamin Netanyahu noemt het een schande dat partijen overwegen om samen te werken met Arabische partijen in Israël. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Premier Benjamin Netanyahu wil een sterke rechtse nationale regering vormen. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.
2 uur geledenLISSABON (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben dinsdag bij het parlement in Lissabon gedemonstreerd tegen de toenemende woningnood en recente politieacties tegen activisten. Binnen debatteerden parlementsleden over de ontwerpbegroting voor 2027.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Wereldwijd sterven steeds meer mensen door blootstelling aan extreem hoge temperaturen. Als doodsoorzaak is hitte in dezelfde orde van grootte beland als hiv en malaria, zo maakt het jaarlijkse Lancet Countdown-rapport duidelijk. De wetenschappers die het hebben opgesteld, vinden dat klimaatverandering officieel moet worden uitgeroepen tot wereldwijde gezondheidscrisis.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot heeft premier Benjamin Netanyahu gewaarschuwd de nationale veiligheid niet te misbruiken voor politiek gewin. Dat meldt onder meer The Times of Israel op basis van diens uitspraken op het hoofdkantoor van zijn partij Yashar.
4 uur geleden