Russisch hogerhuis akkoord met intrekken ratificatie kernverdrag
MOSKOU (ANP/RTR) - Het hogerhuis van het Russische parlement heeft ingestemd met het intrekken van de Russische ratificatie van een belangrijk nucleair verdrag. Dat Alomvattend Kernstopverdrag (CTBT) heeft als doel om kernproeven te stoppen.
In de zogenoemde Federatieraad stemden 156 leden voor het voorstel. Er waren geen stemmen tegen. Het lagerhuis van het parlement, de Staatsdoema, stemde eerder al in met die deratificatie van het nucleaire verdrag.
President Vladimir Poetin moet zijn handtekening nog zetten onder het besluit, maar dat is een formaliteit. Poetin had zelf aangedrongen op het intrekken van de ratificatie. Hij wil dat zijn land dezelfde positie krijgt als de VS, die het verdrag wel tekenden maar nooit ratificeerden.
Nucleaire chantage
Rusland heeft benadrukt dat het geen plannen heeft om nucleaire testen te hervatten, tenzij de VS weer kernproeven uitvoeren. Oekraïne heeft de deratificatie omschreven als "nucleaire chantage" door Moskou.
Experts zeggen dat Rusland wel ondertekenend partij blijft van het CTBT. Dat betekent dat het land nog steeds is gecommitteerd aan de uitgangspunten van het verdrag.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
51 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Volgens het Kremlin heeft de Russische president Vladimir Poetin ingestemd met sommige van de Amerikaanse voorstellen voor vrede in Oekraïne. Maar een aantal andere voorstellen zou hij hebben verworpen. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov is dit normaal in een onderhandelingsproces en zijn de Russen bereid om zo vaak af te spreken met de Amerikanen als nodig is voor een akkoord.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.
4 uur geleden