Russisch arrestatiebevel tegen bekende bondgenoot Navalni
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een bekende medewerker van oppositieleider Aleksej Navalni. Het gaat om Leonid Volkov, die in Litouwen woont.
De Russische autoriteiten maakten eerder al bekend dat Volkov wordt vervolgd omdat hij jongeren via sociale media heeft opgeroepen deel te nemen aan illegale protesten. Dat kan worden bestraft met een gevangenisstraf van drie jaar. Een rechtbank in Moskou bevestigde dat het bekende oppositielid op een lijst met gezochte personen staat die wordt gebruikt in meerdere voormalige Sovjetstaten, maar niet in Litouwen.
Volkov heeft zijn landgenoten opgeroepen een lichtprotest te houden op Valentijnsdag tegen de straf van Navalni. Die werd eerder veroordeeld tot 3,5 jaar in een strafkolonie, waarvan hij twee jaar en acht maanden moet uitzitten. Volkov wil dat mensen zondag buiten hun woning met de zaklamp van hun mobiele telefoons schijnen. Ook opperde het oppositielid dat Russen kaarsen in de vorm van een hart kunnen neerzetten. Ze kunnen daar dan beelden van verspreiden via sociale media. De actie moet om 18.00 uur Nederlandse tijd beginnen en een kwartier duren.
Vrijgelaten
De oppositie wil dat Navalni wordt vrijgelaten en probeert met dergelijke acties druk uit te oefenen op de autoriteiten. De oproerpolitie kan volgens Volkov weinig beginnen tegen zo'n kort protest bij woningen. "Misschien lijkt het alsof die 15 minuten niets zullen veranderen, maar ze zullen alles veranderen", schreef hij via berichtendienst Telegram.
De autoriteiten zijn niet te spreken over de acties van de oppositie. Een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei volgens persbureau TASS dat leden van het team van Navalni instructies krijgen van NAVO-landen. Oppositieleden kregen ook het verwijt dat ze "verraders" zijn omdat ze hebben opgeroepen tot internationale sancties tegen topfiguren in hun thuisland.
Navalni kreeg de straf omdat hij zich niet zou hebben gehouden aan de voorwaarden van een voorwaardelijke gevangenisstraf die hem was opgelegd wegens verduistering. Hij had zich bij de Russische autoriteiten moeten melden in de periode waarin hij in Duitsland herstelde van een vergiftiging met een zenuwgif.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".
52 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.
3 uur geledenHERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
7 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
9 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
10 uur geleden