Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch arrestatiebevel tegen bekende bondgenoot Navalni

Russisch arrestatiebevel tegen bekende bondgenoot Navalni

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een bekende medewerker van oppositieleider Aleksej Navalni. Het gaat om Leonid Volkov, die in Litouwen woont.

De Russische autoriteiten maakten eerder al bekend dat Volkov wordt vervolgd omdat hij jongeren via sociale media heeft opgeroepen deel te nemen aan illegale protesten. Dat kan worden bestraft met een gevangenisstraf van drie jaar. Een rechtbank in Moskou bevestigde dat het bekende oppositielid op een lijst met gezochte personen staat die wordt gebruikt in meerdere voormalige Sovjetstaten, maar niet in Litouwen.

Volkov heeft zijn landgenoten opgeroepen een lichtprotest te houden op Valentijnsdag tegen de straf van Navalni. Die werd eerder veroordeeld tot 3,5 jaar in een strafkolonie, waarvan hij twee jaar en acht maanden moet uitzitten. Volkov wil dat mensen zondag buiten hun woning met de zaklamp van hun mobiele telefoons schijnen. Ook opperde het oppositielid dat Russen kaarsen in de vorm van een hart kunnen neerzetten. Ze kunnen daar dan beelden van verspreiden via sociale media. De actie moet om 18.00 uur Nederlandse tijd beginnen en een kwartier duren.

Vrijgelaten

De oppositie wil dat Navalni wordt vrijgelaten en probeert met dergelijke acties druk uit te oefenen op de autoriteiten. De oproerpolitie kan volgens Volkov weinig beginnen tegen zo'n kort protest bij woningen. "Misschien lijkt het alsof die 15 minuten niets zullen veranderen, maar ze zullen alles veranderen", schreef hij via berichtendienst Telegram.

De autoriteiten zijn niet te spreken over de acties van de oppositie. Een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei volgens persbureau TASS dat leden van het team van Navalni instructies krijgen van NAVO-landen. Oppositieleden kregen ook het verwijt dat ze "verraders" zijn omdat ze hebben opgeroepen tot internationale sancties tegen topfiguren in hun thuisland.

Navalni kreeg de straf omdat hij zich niet zou hebben gehouden aan de voorwaarden van een voorwaardelijke gevangenisstraf die hem was opgelegd wegens verduistering. Hij had zich bij de Russische autoriteiten moeten melden in de periode waarin hij in Duitsland herstelde van een vergiftiging met een zenuwgif.

Meer uit Buitenland

Oekraïne meldt aanval op boorplatform en schip in Kaspische Zee

KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oekraïne zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een Russisch boorplatform en een militair patrouilleschip in de Kaspische Zee. Volgens het land maakt het deel uit van een reeks aanvallen in het gebied, maar het is de eerste die officieel door de Oekraïense krijgsmacht is erkend.

57 minuten geleden
Russische gezant onderweg naar Miami voor Oekraïne-gesprekken

MIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.

1 uur geleden
Politici VS kritisch na vrijgave deel Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zowel Democratische als Republikeinse politici zijn kritisch nadat de Amerikaanse overheid slechts een deel van de Epstein-documenten heeft vrijgegeven. Tot nu toe zijn rond de 300.000 pagina's openbaar gemaakt. Het Congres gaf vorige maand opdracht alle documenten vrij te geven, met 19 december als deadline.

2 uur geleden
Meerdere doden bij Amerikaanse aanvallen op IS in Syrië

DAMASCUS (ANP/AFP) - Bij grootschalige Amerikaanse luchtaanvallen op terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië zijn zeker vijf doden gevallen, meldt het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten. De Verenigde Staten voerden de aanvallen vrijdag uit als vergelding, nadat drie Amerikanen om het leven kwamen bij een aanslag in de Syrische stad Palmyra vorige week.

3 uur geleden
Trump stelt nieuwe commandant strijdkrachten Latijns-Amerika aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft luitenant-generaal Francis L. Donovan benoemd tot commandant van de Amerikaanse strijdkrachten voor Latijns-Amerika (Southcom). Hij wordt onder andere verantwoordelijk voor de troepenopbouw in het Caribisch gebied bij Venezuela, na kritiek op de vorige commandant.

3 uur geleden
Albanese na Bondi-herdenking: Joodse gemeenschap onbreekbaar

SYDNEY (ANP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese noemt de Joodse gemeenschap van het land "volledig onbreekbaar". Hij woonde vrijdagavond een herdenkingsdienst bij in een synagoge in Sydney voor de slachtoffers van een schietpartij tijdens een chanoekaviering aan zee. Albanese zei in een toespraak dat de bijeenkomst in de synagoge "een avond van eenheid, veerkracht, trots, geloof en liefde" was.

3 uur geleden
Honderden nieuwe Epstein-stukken helemaal zwartgelakt

WASHINGTON (ANP/AFP) - Een flink deel van de honderdduizenden pagina's uit het dossier rond zedendelinquent Jeffrey Epstein die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven, is zwartgelakt. Dat leidt tot kritiek en nieuwe twijfels over de transparantie van het onderzoek naar de overleden zakenman.

4 uur geleden