Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russisch arrestatiebevel tegen bekende bondgenoot Navalni

Russisch arrestatiebevel tegen bekende bondgenoot Navalni

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een bekende medewerker van oppositieleider Aleksej Navalni. Het gaat om Leonid Volkov, die in Litouwen woont.

De Russische autoriteiten maakten eerder al bekend dat Volkov wordt vervolgd omdat hij jongeren via sociale media heeft opgeroepen deel te nemen aan illegale protesten. Dat kan worden bestraft met een gevangenisstraf van drie jaar. Een rechtbank in Moskou bevestigde dat het bekende oppositielid op een lijst met gezochte personen staat die wordt gebruikt in meerdere voormalige Sovjetstaten, maar niet in Litouwen.

Volkov heeft zijn landgenoten opgeroepen een lichtprotest te houden op Valentijnsdag tegen de straf van Navalni. Die werd eerder veroordeeld tot 3,5 jaar in een strafkolonie, waarvan hij twee jaar en acht maanden moet uitzitten. Volkov wil dat mensen zondag buiten hun woning met de zaklamp van hun mobiele telefoons schijnen. Ook opperde het oppositielid dat Russen kaarsen in de vorm van een hart kunnen neerzetten. Ze kunnen daar dan beelden van verspreiden via sociale media. De actie moet om 18.00 uur Nederlandse tijd beginnen en een kwartier duren.

Vrijgelaten

De oppositie wil dat Navalni wordt vrijgelaten en probeert met dergelijke acties druk uit te oefenen op de autoriteiten. De oproerpolitie kan volgens Volkov weinig beginnen tegen zo'n kort protest bij woningen. "Misschien lijkt het alsof die 15 minuten niets zullen veranderen, maar ze zullen alles veranderen", schreef hij via berichtendienst Telegram.

De autoriteiten zijn niet te spreken over de acties van de oppositie. Een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei volgens persbureau TASS dat leden van het team van Navalni instructies krijgen van NAVO-landen. Oppositieleden kregen ook het verwijt dat ze "verraders" zijn omdat ze hebben opgeroepen tot internationale sancties tegen topfiguren in hun thuisland.

Navalni kreeg de straf omdat hij zich niet zou hebben gehouden aan de voorwaarden van een voorwaardelijke gevangenisstraf die hem was opgelegd wegens verduistering. Hij had zich bij de Russische autoriteiten moeten melden in de periode waarin hij in Duitsland herstelde van een vergiftiging met een zenuwgif.

Meer uit Buitenland

Iraanse ayatollah geeft snel televisietoespraak na aanvallen

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse ayatollah Ali Khamenei geeft "binnen enkele minuten" een televisietoespraak, meldt de staatszender Al-Alam TV. In Israëlische media gaat het gerucht dat Khamenei mogelijk is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran en werd gespeculeerd dat er een vooraf opgenomen videoboodschap zou worden uitgezonden.

32 minuten geleden
Trump: vrijheid voor Iran is inzet operatie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt vooral uit te zijn op vrijheid voor het Iraanse volk. "Het enige wat ik wil, is vrijheid voor de mensen", verklaarde hij tegenover de krant The Washington Post.

33 minuten geleden
Israëlische media: steeds meer tekenen dat Khamenei gedood is

TEHERAN (ANP/RTR) - Anonieme bronnen zeggen tegen Israëlische bronnen dat er "steeds meer tekenen" zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen van zaterdag. Het is onduidelijk waar Khamenei zich bevindt en alle berichten over zijn lot zijn onbevestigd.

1 uur geleden
Pro-Iraanse militie in Irak zegt bases VS te willen bestoken

BAGDAD (ANP/AFP) - Een pro-Iraanse militie in Irak zegt te zijn aangevallen en wil daarom Amerikaanse bases in de regio aanvallen. De beweging Kataeb Hezbollah zegt dat ze de agressie zal vergelden. Er zouden volgens officiële Iraakse bronnen twee doden en drie gewonden zijn gevallen bij luchtaanvallen op de basis van de pro-Iraanse groep.

1 uur geleden
Democraten waarschuwen voor groter conflict na aanval op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oppositie reageert bezorgd op de aanvallen van de regering-Trump op Iran. Democraten spreken de vrees uit dat hun land verwikkeld kan raken in een groot conflict in het Midden-Oosten, schrijft politieke nieuwssite The Hill.

1 uur geleden
Franse president en Spaanse premier laken escalatie Iran

PARIJS/MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft "eenzijdige militaire actie van de VS en Israël" verworpen. Hij noemt het een escalatie die verder bijdraagt aan de onzekere internationale orde.

2 uur geleden
Nieuwszender: paniek in Qatar na aanvallen

DOHA (ANP) - De aanvallen in het Midden-Oosten hebben in Qatar tot paniek geleid. Op door nieuwszender Al-Jazeera geverifieerde beelden is te zien dat mensen een veilig heenkomen zoeken.

2 uur geleden