Russen veroveren oude kerncentrale Tsjernobyl
KIEV (ANP/AFP) - De Russen hebben in het noorden van Oekraïne de voormalige kerncentrale van Tsjernobyl veroverd. Volgens Oekraïne vielen Russische militairen het gebied binnen vanuit het nabijgelegen Belarus. Lokale media melden dat een opslagplek voor kernafval van de centrale, waar in 1986 de grootste kernramp ooit plaatsvond, is getroffen door Russische beschietingen.
De Oekraïense president Volodimir Zelenski noemde de aanval op Tsjernobyl "een oorlogsverklaring aan heel Europa". Zelenski schreef op Twitter dat "onze verdedigers hun levens geven zodat de tragedie van 1986 zich niet herhaalt". Tijdens de kernramp maakten Rusland, Oekraïne en Belarus nog deel uit van de communistische Sovjet-Unie.
Het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) meldt in de avond dat de kerncentrales in Oekraïne veilig draaien en dat er geen "vernietiging" is geweest van de resterende afval- en andere faciliteiten in Tsjernobyl. De uitspraak van de VN-waakhond komt na een gesprek met de Oekraïense autoriteiten.
Oekraïne vermoedde al voor de invasie dat Rusland via het noorden zou kunnen binnenvallen op weg richting de hoofdstad Kiev, met mogelijke gevechten bij Tsjernobyl als gevolg. Begin deze maand hadden Oekraïense militairen nog geoefend in het gebied rondom de reactor.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol wil dat de rechter zich uitspreekt over de rechtmatigheid van zijn aanhouding. De advocaten van de door het parlement geschorste Yoon hebben donderdag een verzoek hiertoe ingediend bij de rechtbank in Seoul. Die moet binnen 48 uur een beslissing nemen.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Joe Biden en diens opvolger Donald Trump telefonisch bedankt voor hun hulp bij het rondkrijgen van het bestand tussen Israël en Hamas.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De ultrarechtse Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich is tegen het bestand tussen Israël en Hamas en dreigt uit de coalitie te stappen als de strijd wordt gestaakt. Dat zei hij in een verklaring.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De president van Israël, Isaac Herzog, noemt het akkoord over de Gazastrook de juiste zet om de gijzelaars in handen van de Palestijnen thuis te brengen. In een verklaring op televisie reageerde hij op het staakt-het-vuren en de deal voor de vrijlating van gijzelaars tussen Israël en Hamas.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft tijdens een persconferentie details gedeeld over het bestand in de Gazastrook. Het akkoord bestaat in de eerste fase van zes weken uit onder meer een staakt-het-vuren. Als de onderhandelingen over de tweede fase na die zes weken nog niet klaar zijn, blijft het tijdelijke staakt-het-vuren gelden.
12 uur geledenGAZA (ANP/RTR) - Een functionaris van de Palestijnse beweging Hamas noemt het akkoord met Israël over een bestand in de Gazastrook een grote winst. Een vooraanstaand lid van de organisatie feliciteert op Telegram het "trotse Gaza" en "ons volk, onze natie en de vrije mensen van de wereld" na het bereiken van een staakt-het-vuren na ruim vijftien maanden bloedige strijd.
12 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Het bestand in de Palestijnse Gazastrook tussen Hamas en Israël geldt vanaf zondag 19 januari, meldt bemiddelaar Qatar. Samen met Egypte en de Verenigde Staten slaagde het land erin een akkoord te bereiken. De premier van Qatar benadrukt wel dat de precieze uitvoering van de deal nog wordt uitgewerkt met zowel Hamas als Israël.
12 uur geleden