Russen stellen lancering raket met satellieten uit
BAIKONOER (ANP/AFP) - De lancering van een Russische Sojoez-raket met 38 satellieten van buitenlandse klanten aan boord is zaterdag geannuleerd. Het was de bedoeling dat de raket op de vroege zaterdagochtend de lucht in zou gaan vanaf de basis Baikonoer, in Kazachstan.
De Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos meldde dat de lancering niet kon doorgaan wegens problemen met de elektronica. Er werd een onverwachte piek in het voltage gemeten. "We hebben besloten het risico niet te nemen", zei de chef van Roskosmos. De lancering staat nu gepland voor zondag.
De satellieten aan boord komen onder meer uit Duitsland, Italië, Japan, Canada en Brazilië. Ook de allereerste satelliet die volledig is gefabriceerd in Tunesië moet door de raket in een baan rond de aarde worden gebracht.
Vanaf Baikonoer worden regelmatig raketten gelanceerd met een lading die belangrijk is voor andere landen. Naast satellieten worden vanaf de basis ook wel bemande Sojoez-capsules de ruimte in gestuurd, naar het Internationaal Ruimtestation (ISS).
Meer uit Buitenland
BARCELONA (ANP) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een persoon op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.
37 minuten geledenPESCHIERA DEL GARDA (ANP/DPA) - Bij een grote brand op een camping/vakantieoord aan de zuidelijke oever van het Gardameer zijn zeker 24 gewonden gevallen die met spoed naar een ziekenhuis moesten. Een van hen verkeert volgens Italiaanse media in kritieke toestand. Over de identiteit of nationaliteit van de slachtoffers is niets bekendgemaakt. Het lot van één persoon in het vakantieoord is vooralsnog onbekend.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is in Kyiv voor overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij wordt vergezeld door topbestuurders van Duitse defensiebedrijven die samen met Oekraïne werken aan onder meer de productie van raketten en drones.
4 uur geledenRIGA (ANP/RTR) - De centrumpartij United List van de Letse premier Andris Kulbergs heeft de parlementsverkiezingen van zaterdag met ruime voorsprong gewonnen. Na telling van 88 procent van de stemmen kreeg de pro-Oekraïense partij 36,6 procent van de stemmen.
4 uur geledenBARCELONA (ANP) - Zwaar noodweer heeft in Catalonië in de nacht van zaterdag op zondag tot overstromingen en grote verkeersproblemen geleid. Straten in en rond Barcelona liepen onder water en wegen werden afgesloten, melden Spaanse media, waaronder El País.
5 uur geledenITHACA (ANP) - De rector van Cornell University heeft maatregelen beloofd na de ophef over de vermeende groepsverkrachting van een studente in 2024. "Dit zal geen moment zijn dat zomaar voorbijgaat", zei Michael Kotlikoff zaterdag in een videoboodschap van acht minuten.
5 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Jemenitische strijdkrachten van de internationaal erkende regering hebben aanvallen uitgevoerd op de Houthi's in de hoofdstad Sanaa en de noordelijke provincie Saada. Dat meldde een woordvoerder van de strijdkrachten in de nacht van zaterdag op zondag.
11 uur geleden