Russen stellen lancering raket met satellieten uit
BAIKONOER (ANP/AFP) - De lancering van een Russische Sojoez-raket met 38 satellieten van buitenlandse klanten aan boord is zaterdag geannuleerd. Het was de bedoeling dat de raket op de vroege zaterdagochtend de lucht in zou gaan vanaf de basis Baikonoer, in Kazachstan.
De Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos meldde dat de lancering niet kon doorgaan wegens problemen met de elektronica. Er werd een onverwachte piek in het voltage gemeten. "We hebben besloten het risico niet te nemen", zei de chef van Roskosmos. De lancering staat nu gepland voor zondag.
De satellieten aan boord komen onder meer uit Duitsland, Italië, Japan, Canada en Brazilië. Ook de allereerste satelliet die volledig is gefabriceerd in Tunesië moet door de raket in een baan rond de aarde worden gebracht.
Vanaf Baikonoer worden regelmatig raketten gelanceerd met een lading die belangrijk is voor andere landen. Naast satellieten worden vanaf de basis ook wel bemande Sojoez-capsules de ruimte in gestuurd, naar het Internationaal Ruimtestation (ISS).
Meer uit Buitenland
ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.
4 minuten geledenASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."
7 uur geledenTAIZ (ANP/AFP) - Bij een aanval op een groentemarkt in het zuidwesten van Jemen zijn volgens de Houthi's zeker twintig mensen om het leven gekomen. Het zou gaan om een Saudische luchtaanval, waarbij meerdere raketten werden ingezet, aldus het door de Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Tien mensen zouden gewond zijn geraakt.
9 uur geledenLAKELAND (ANP) - De vader van Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is opgepakt in Florida voor het bezit van kinderporno. De lokale autoriteiten hebben de 82-jarige Thomas Markle aangehouden in zijn verzorgingshuis. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CBS.
9 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - De Keniaanse sekteleider Paul Mackenzie is veroordeeld tot tweehonderd jaar gevangenisstraf voor de moord op 190 kinderen en een volwassene. Hij heeft volgens de rechtbank in Nairobi zijn volgelingen opgedragen zichzelf en hun kinderen uit te hongeren om "Jezus te ontmoeten".
11 uur geleden