Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russen ondervragen in Tadzjikistan familie verdachten aanslag

Russen ondervragen in Tadzjikistan familie verdachten aanslag

DOESJANBE (ANP/RTR) - Russische aanklagers zijn naar Tadzjikistan gereisd om familieleden van de vier verdachten van de aanslag bij Moskou te ondervragen. Ingewijden uit Tadzjikistan hebben tegen persbureau Reuters gezegd dat Tadzjiekse veiligheidsfunctionarissen de families uit verschillende delen van het land naar de hoofdstad Doesjanbe hebben gehaald zodat ze kunnen worden gehoord door de Russen.

Vrijdagavond pleegden vier personen een aanslag in een concerthal in de buurt van Moskou. Daarbij kwamen zeker 139 mensen om en raakten 182 mensen gewond. De aanslag is opgeëist door een Afghaanse tak van terreurgroep Islamitische Staat (IS).

Volgens de ingewijden ziet president Emomalii Rachmon persoonlijk op het onderzoek toe. Hij noemde de aanslag maandag een "schandelijke en verschrikkelijke" gebeurtenis. Rachmon heeft Tadzjieken opgeroepen om hun kinderen te beschermen tegen "schadelijke invloeden".

Zwaar gehavend

De vier verdachten werden opgepakt in de buurt van Oekraïne. Volgens de Russische aanklagers komen ze alle vier uit Tadzjikistan. Ze zijn aangeklaagd voor terrorisme en zitten in voorarrest. De vier verschenen zwaar gehavend voor de rechter en zouden volgens berichten op sociale media zijn gemarteld bij hun ondervragingen.

Turkse overheidsbronnen zeggen tegen Reuters dat de Tadzjieken afgelopen maand ook nog kort in Turkije zijn geweest om hun verblijfsvergunning voor Rusland te vernieuwen. Ze zouden daar vrij hebben kunnen reizen omdat er geen arrestatiebevelen uitstonden. De bronnen benadrukken dat de radicalisatie van de verdachten niet in Turkije is gebeurd.

Meer uit Buitenland

Nederland vangt vluchtelingen op bij echte nood, zegt Jetten

NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.

1 uur geleden
Rusland komt naar G20-top in Miami, 'mogelijk' Poetin zelf

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.

1 uur geleden
Hegseth over blokkade: tientallen schepen tegengehouden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."

2 uur geleden
Zelensky weer in Saudi-Arabië voor topoverleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."

3 uur geleden
China stuurt panda's naar VS voor bezoek Trump aan Beijing

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.

3 uur geleden
Europa verwerpt vermeend plan VS dwarse bondgenoten te straffen

BERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.

3 uur geleden
Iraanse minister Abbas Araghchi vrijdag verwacht in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.

4 uur geleden