Russen claimen grote overwinning in referenda
MOSKOU (ANP/DPA) - Nadat in drie bezette regio's in Oekraïne alle stemmen zijn geteld in de referenda over aansluiting bij Rusland, claimen Russische officials dat de inwoners met overweldigende meerderheid hebben gestemd voor annexatie. "De referenda zijn voorbij. De resultaten zijn duidelijk. Welkom thuis, in Rusland", zei vicevoorzitter van de Russische Veiligheidsraad en voormalig president Dmitri Medvedev volgens persbureau TASS.
Meer dan 98 procent van de stemmers in Loehansk sprak zich uit voor annexatie, in Zaporizja was dit ruim 93 procent en in Cherson 87 procent. In de regio Donetsk waren nog niet alle stemmen geteld, maar ook daar stemden met bijna 95 procent de meeste mensen voor. De door Moskou benoemde bezettingsautoriteiten kunnen nu een formeel verzoek indienen bij de Russische president Vladimir Poetin om deel uit te gaan maken van Rusland. Het Kremlin had al aangegeven dat dit snel kon gebeuren.
Oekraïne en westerse bondgenoten hebben de referenda al meermaals gekenmerkt als schijnvertoningen waarvan de uitslag bij voorbaat vaststond.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.
50 minuten geledenORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
2 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.
4 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
5 uur geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
6 uur geleden