Russen boos om 'lompe' waarschuwing Amerikaanse minister Blinken
MOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft zich de woede van Moskou op de hals gehaald door op te merken dat Russische hulp een prijs kan hebben. "Als Russen in je huis zijn, kan het soms moeilijk zijn om ze weer weg te krijgen", zei minister Antony Blinken over situatie in Kazachstan. Een "lompe" opmerking, reageerde het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken.
In Kazachstan liepen massale protesten afgelopen week uit de hand. De regering deed een beroep op het door Rusland geleide militaire bondgenootschap CSTO. Dat stuurde vervolgens troepen naar het grondstofrijke land. Russische militairen waren onder meer betrokken bij het heroveren van het vliegveld van de metropool Almaty.
Blinken zei vrijdag dat Washington zich afvraagt waarom de regering van Kazachstan vroeg om militaire hulp uit het buitenland. Hij suggereerde dat Kazachstan mogelijk nog lang blijft vastzitten aan de Russische hulptroepen. Dat noemde hij een "les uit het recente verleden".
Grap
Moskou reageerde daar furieus op. Het Russische ministerie zei dat Blinken kennelijk probeerde een "leuke grap te maken over de tragische gebeurtenissen in Kazachstan" en de spot dreef met de "volkomen legitieme" reactie van de CSTO op een verzoek om hulp.
"Als Antony Blinken zo dol is op geschiedenislessen, hebben we er hier nog wel een: als Amerikanen in je huis zijn, kan het moeilijk zijn om in leven te blijven", sneerde het departement. Dat noemde in een verklaring onder meer inheemse Amerikanen, Vietnamezen en Irakezen als voorbeelden van volken die dat zouden hebben ondervonden.
Telefoongesprek
De Russische president Vladimir Poetin heeft ondertussen een lang telefoongesprek gevoerd met zijn ambtsgenoot in Kazachstan, Kassym-Jomart Tokajev. Die heeft Poetin volgens het Kremlin "tot in de detail" bijgepraat over de situatie in zijn land. De leiders spraken af doorlopend met elkaar in contact te blijven en binnenkort een CSTO-conferentie te houden.
Sommige experts vermoeden dat Tokajev een beroep deed op de Russen omdat hij niet kan vertrouwen op zijn eigen veiligheidsdiensten. De onrust in Kazachstan heeft inmiddels aan zeker 40 mensen het leven gekost, berichten staatsmedia zaterdag. De autoriteiten hebben naar eigen zeggen zeker 4400 mensen opgepakt.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
8 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
11 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
12 uur geleden