'Rusland zet eerste stap richting annexeren Oost-Oekraïne'
KIEV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Zelenski zegt dat de uitgifte van Russische paspoorten in de opstandige regio's in het oosten van het land de eerste stap richting annexatie door Rusland is.
Volgens Zelenski heeft Rusland dit eerder gedaan. "Dit gebeurde ook op de Krim, daar kregen Oekraïners Russische paspoorten. Het is een eerste stap richting annexatie en het is zorgwekkend." Rusland lijfde het Oekraïense schiereiland in 2014 in.
In het oosten van Oekraïne wordt sinds 2014 gevochten. Separatisten proberen zich daar met hulp van Rusland af te scheiden van Oekraïne. Officieel is er momenteel een wapenstilstand, maar die wordt regelmatig geschonden.
Recent verzamelde Rusland veel soldaten aan de grens met Oekraïne, dat zorgde voor verhoogde spanningen. Veel van die soldaten zijn daar weer weggehaald, maar niet allemaal. Volgens Rusland is het een defensieve zet nadat het Oekraïne de schuld gaf van een opleving van geweld in het oosten van dat land.
Zelenski denkt dat de spanningen aan de grens nog zeker tot september zullen aanhouden. Rusland heeft meerdere militaire oefeningen in het grensgebied met Oekraïne gepland.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Het staken van de vijandelijkheden in Libanon blijft een harde eis voor een vredesdeal met de VS, benadrukt Iran. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt in de wekelijkse persbriefing van een "essentiële voorwaarde" om de oorlog te beëindigen.
18 minuten geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
53 minuten geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse marine heeft een tanker onderschept uit Rusland die onder internationale sancties viel, meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Dit gebeurde volgens hem in de Atlantische Oceaan, in internationale wateren. Onder meer het VK zou bij de operatie hebben geholpen.
1 uur geledenWASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.
3 uur geledenGENUA (ANP) - In een grot in het noorden van Italië is een 20-jarige man vast komen te zitten door een rotsblok op zijn voet. Het slachtoffer zit sinds zondagmiddag op 120 meter diepte vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Tientallen reddingswerkers proberen hem te bevrijden.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Colombia heeft zondag nog geen winnaar opgeleverd. De rechtse advocaat Abelardo de la Espriella kreeg vooralsnog de meeste stemmen en neemt het in de tweede ronde op 21 juni op tegen de linkse senator Iván Cepeda.
5 uur geleden