Rusland wil volgens buitenlandminister regimeverandering Oekraïne
CAÏRO (ANP/DPA) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov heeft geïmpliceerd dat Rusland de Oekraïense regering omver wil werpen. "We helpen het Oekraïense volk hoe dan ook zich te bevrijden van het (Oekraïense) regime, dat vijandig staat tegenover de mens en de geschiedenis", zei Lavrov zondag in de Egyptische stad Caïro, het startpunt van een reis die hij de komende week door Afrika maakt.
Daarmee weersprak Lavrov zijn eigen uitspraken uit april. "We zijn niet van plan het regime in Oekraïne te veranderen", zei hij destijds in een interview met tv-zender India Today. Het is aan de Oekraïners om te beslissen onder welke regering ze willen leven, luidde het toen.
De afgelopen dagen heeft de Russische regering haar standpunt over de oorlog in Oekraïne sowieso aangescherpt. Zo zei Lavrov woensdag dat de doelen van het land verder gaan dan alleen de Donbas-regio, in het oosten van Oekraïne. Ook andere gebieden in het land moeten worden veroverd, aldus Lavrov. Dat zou noodzakelijk zijn doordat Oekraïne beschikt over een almaar groeiende voorraad westerse wapens, met een groot bereik. Die wapens wil Rusland zo ver mogelijk houden van de oostelijke regio's Donetsk en Loehansk, die Moskou als onafhankelijk erkent.
Arabische Liga
Tot voor kort zei het Kremlin dat de Russische oorlogsdoelen zijn dat Oekraïne de regio's Donetsk en Loehansk afstaat en dat het de Krim, die Rusland al in 2014 heeft geannexeerd, als Russisch erkent.
Lavrov is in Afrika om de banden aan te trekken met landen die anti-westerse sentimenten koesteren. Zo ontmoet hij in Caïro leden van de Arabische Liga. Daarna reist hij naar Ethiopië en Oeganda, twee landen waarvan de betrekkingen met het Westen onder druk zijn komen te staan, en naar Democratische Republiek Congo.
Meer uit Buitenland
Phnom Penh (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend, meldt het Cambodjaanse ministerie van Defensie. De landen hebben drie dagen onderhandeld over een wapenstilstand en zijn al weken verwikkeld in hevige grensconflicten.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.
4 uur geledenADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
14 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
14 uur geleden