Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland wil volgens buitenlandminister regimeverandering Oekraïne

Rusland wil volgens buitenlandminister regimeverandering Oekraïne

CAÏRO (ANP/DPA) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov heeft geïmpliceerd dat Rusland de Oekraïense regering omver wil werpen. "We helpen het Oekraïense volk hoe dan ook zich te bevrijden van het (Oekraïense) regime, dat vijandig staat tegenover de mens en de geschiedenis", zei Lavrov zondag in de Egyptische stad Caïro, het startpunt van een reis die hij de komende week door Afrika maakt.

Daarmee weersprak Lavrov zijn eigen uitspraken uit april. "We zijn niet van plan het regime in Oekraïne te veranderen", zei hij destijds in een interview met tv-zender India Today. Het is aan de Oekraïners om te beslissen onder welke regering ze willen leven, luidde het toen.

De afgelopen dagen heeft de Russische regering haar standpunt over de oorlog in Oekraïne sowieso aangescherpt. Zo zei Lavrov woensdag dat de doelen van het land verder gaan dan alleen de Donbas-regio, in het oosten van Oekraïne. Ook andere gebieden in het land moeten worden veroverd, aldus Lavrov. Dat zou noodzakelijk zijn doordat Oekraïne beschikt over een almaar groeiende voorraad westerse wapens, met een groot bereik. Die wapens wil Rusland zo ver mogelijk houden van de oostelijke regio's Donetsk en Loehansk, die Moskou als onafhankelijk erkent.

Arabische Liga

Tot voor kort zei het Kremlin dat de Russische oorlogsdoelen zijn dat Oekraïne de regio's Donetsk en Loehansk afstaat en dat het de Krim, die Rusland al in 2014 heeft geannexeerd, als Russisch erkent.

Lavrov is in Afrika om de banden aan te trekken met landen die anti-westerse sentimenten koesteren. Zo ontmoet hij in Caïro leden van de Arabische Liga. Daarna reist hij naar Ethiopië en Oeganda, twee landen waarvan de betrekkingen met het Westen onder druk zijn komen te staan, en naar Democratische Republiek Congo.

Meer uit Buitenland

Moskou: ruim 200 Oekraïense drones onderschept of neergeschoten

MOSKOU (ANP/RTR) - Russische luchtverdedigingstroepen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 216 Oekraïense drones neergeschoten of onderschept, aldus het Russische ministerie van Defensie.

1 uur geleden
Analyse: fossiele brandstoflobbyisten overspoelen COP30

BELÉM (ANP) - Een op de 25 deelnemers van de COP30-klimaatgesprekken in Brazilië is een fossiele brandstoflobbyist, blijkt uit een nieuwe analyse van Kick Big Polluters Out (KBPO). 1600 lobbyisten hebben toegang gekregen tot de gesprekken, de grootste aanwezigheid ooit, aldus KBPO.

1 uur geleden
Meerdere doden en vermisten bij aardverschuiving in Indonesië

CILACAP (ANP/AFP) - Bij een aardverschuiving op het Indonesische eiland Java, veroorzaakt door hevige regenval, zijn twee doden gevallen. Zeker 21 andere mensen zijn nog vermist.

2 uur geleden
Dode en gewonden bij Russische aanval op Kyiv

KYIV (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is één dode gevallen. Zeker 24 anderen raakten gewond, aldus de Oekraïense hulpdiensten.

2 uur geleden
Japan wil gepensioneerde agenten en soldaten inzetten tegen beren

TOKYO (ANP) - Japan wil gepensioneerde politieagenten en soldaten inzetten om beren te bestrijden, nu het land te maken heeft met een recordaantal dodelijke aanvallen dit jaar.

2 uur geleden
Amerikaanse kustwacht: Russisch marineschip gezien nabij Hawaï

HONOLULU (ANP) - De Amerikaanse kustwacht heeft op 29 oktober een Russisch marineschip gedetecteerd op ongeveer 24 kilometer ten zuiden van het eiland Oahu, nabij de territoriale wateren van de Verenigde Staten. Oahu maakt deel uit van de Hawaiiaanse eilandengroep.

6 uur geleden
Burgemeester Kyiv: massale aanval op de hoofdstad

KYIV (ANP) - Oekraïense luchtverdedigingssystemen zijn vrijdagochtend vroeg actief in Kyiv tijdens wat de burgemeester van de hoofdstad, Vitali Klitsjko, omschrijft als een "massale" Russische aanval op de hoofdstad. Daarbij zijn twee mensen gewond geraakt. De burgemeester draagt inwoners van de stad op in schuilkelders te blijven.

7 uur geleden