Rusland wil snel reactie VS op voorgestelde veiligheidsgaranties
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft naar eigen zeggen snel een Amerikaanse reactie nodig op de veiligheidsgaranties die het land zelf heeft voorgesteld. Die voorstellen moeten volgens Rusland militaire escalatie voorkomen na de opgelopen spanningen in Europa.
Het Westen vreest voor een Russische inval in Oekraïne. Rusland ontkent plannen voor een dergelijke actie, maar de Verenigde Staten en bondgenoten zijn niet overtuigd. De Russen maakten eind vorige week een pakket eisen openbaar, die essentieel zouden zijn voor het de-escaleren van de situatie. Ze willen onder meer dat de NAVO stopt met militaire activiteiten in Oost-Europa en Oekraïne.
De Russen willen snel onderhandelingen beginnen met de Amerikanen. De VS willen het gesprek aangaan, maar een officiële reactie wordt pas ergens deze week verwacht. Volgens de Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur, Jake Sullivan, is de VS al voorbereid op het overleg. Hij zei ook dat de Amerikanen hun zorgen over de Russische activiteiten op tafel zullen leggen. Een andere functionaris zei dat sommige eisen van Rusland "onacceptabel" waren.
De opgelopen spanningen zijn het gevolg van de Russische troepenopbouw bij de grens met Oekraïne. In het oosten van dat land woedt sinds 2014 een oorlog tussen pro-Russische separatisten en het leger van Oekraïne. De VS en andere landen hebben Rusland gewaarschuwd voor zware sancties in het geval dat het conflict verder uit de hand loopt door ingrijpen van Russische militairen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Een woordvoerder van de strijdkrachten bevestigde het bericht van de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers maakten deel uit van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.
34 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Bij de demonstraties in Iran zijn zeker 16.500 tot 18.000 mensen gedood en 330.000 tot 360.000 anderen gewond geraakt, meldt The Sunday Times. De Britse krant baseert zich op acht grote oogklinieken en zestien spoedeisende hulpafdelingen in Iran. Onder de slachtoffers zouden ook kinderen en zwangere vrouwen zijn.
37 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Dat meldt de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers zouden deel uitmaken van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.
1 uur geledenLJUBLJANA (ANP/DPA/BELGA) - Ook Slovenië gaat meedoen aan de missie van Europese landen op Groenland, deel van het Deense koninkrijk. De mededeling komt na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen deelnemers zoals Nederland.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben na wrakstukken ook een lichaam gevonden na een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Er wordt nog gezocht naar de negen andere inzittenden.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stelt dat een Amerikaanse inval in Groenland de Russische president Vladimir Poetin "de gelukkigste man op aarde" zou maken. Dat heeft hij gezegd tegen het Spaanse dagblad La Vanguardia.
3 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka is de jacht op haar derde titel op de Australian Open goed begonnen. De nummer 1 van de wereld uit Belarus won in de eerste ronde in twee sets van de Franse speelster Tiantsoa Rakotomanga Rajaonah: 6-4 6-1.
4 uur geleden