Rusland wil extra uitleg over IAEA-rapport kerncentrale Zaporizja
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft "aanvullende uitleg nodig" over het rapport van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) over de kerncentrale van Zaporizja. Buitenlandminister Sergej Lavrov zegt dat vanwege een "aantal problemen" extra informatie is aangevraagd bij de VN-organisatie, meldt het Russische persbureau Interfax.
Het rapport over de Oekraïense centrale werd dinsdag gedeeld. Er staat in welke delen van het complex door beschietingen schade hebben opgelopen. Ook wordt vanwege het aanhoudende geweld gepleit voor een veiligheidszone rond de kerncentrale. De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft na publicatie gezegd voor demilitarisatie van het gebied te zijn.
In het rapport wordt geen van de twee strijdende partijen als verantwoordelijke aangewezen. Oekraïne en Rusland geven elkaar de schuld van de aanvallen. De grootste kerncentrale van Europa werd in maart ingenomen, kort na het begin van de Russische invasie. Bij de door Oekraïners gerunde centrale zijn nu permanent twee IAEA-medewerkers gestationeerd. Een team van de VN-atoomwaakhond kon de kerncentrale vorige week voor eerst sinds het begin van de oorlog bezoeken.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
8 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.
8 uur geleden