Rusland wijt junkstatus bij kredietbeoordelaars aan geopolitiek
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland is het er niet mee eens dat Standard & Poor's (S&P) de kredietstatus voor Rusland tot junk verlaagde. Dat sectorgenoot Moody's ook dreigt de kredietwaardigheid van Rusland af te schalen naar de rommelstatus, kan ook al niet op de goedkeuring van Moskou rekenen. Volgens Rusland heeft het oordeel van de kredietbeoordelaars louter met geopolitieke spanningen te maken en niet met het "voorzichtige begrotingsbeleid" van Rusland dat in de ogen van Moskou "financieel stabiel" is
De Russische invasie in Oekraïne leidde vrijdag tot een golf van afwaarderingen. Niet alleen het oordeel van Rusland ging bij het vuil, ook de rating van Oekraïne werd afgeschaald. Een junk-status geeft aan dat het risico op wanbetalingen heel groot wordt geacht en dat een belegging in de obligaties als pure speculatie wordt gezien.
De financiële markten van beide landen werden, zoals te verwachten was, in beroering gebracht door de gebeurtenissen deze week. De grootste militaire aanval in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog leidde tot strenge westerse sancties tegen Moskou.
S&P
S&P verlaagde de kredietrating van langetermijnkrediet voor Rusland en waarschuwde deze verder af te kunnen schalen als er meer bekend is over de macro-economisch gevolgen van de sancties. Vooral het vermogen van Russische banken om straks nog als tussenpersoon op te kunnen treden in de internationale handel baart de kenners zorgen.
De kredietbeoordelaars wijzen er wel op dat Rusland momenteel een van de laagste schuldniveaus ter wereld heeft. De schuld is slechts 20 procent van het bruto binnenlands product. Daarnaast heeft Rusland de beschikking over 650 miljard dollar aan reserves.
Politieke instabiliteit
Kredietbeoordelaar Fitch, die Oekraïne na de inval bij het vuil zette, noemt het zeer waarschijnlijk dat er in het land een langere periode van politieke instabiliteit zal zijn. Zeker omdat het doel van Rusland lijkt om een regimewissel teweeg te brengen. Dat leidt mogelijk tot nog meer beleidsonzekerheid en lijkt de bereidheid van Oekraïne om schulden terug te betalen te ondermijnen. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) onderzoekt ondertussen de mogelijkheden om Oekraïne van meer financiële hulp te voorzien.
Het is niet de eerste keer dat Rusland wordt afgewaardeerd tot junk. Moody's en S&P namen begin 2015 beide soortgelijke stappen nadat de annexatie van de Krim en de kelderende olieprijzen een valutacrisis in Rusland veroorzaakten.
Meer uit Financieel
LUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen. De overname, die in contanten en aandelen wordt betaald, waardeert Warner Bros. Discovery op 82,7 miljard dollar, inclusief schulden. Het aandeel Netflix zakte 2,6 procent en Warner Bros. Discovery steeg 2,8 procent.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - The New York Times (NYT) klaagt AI-zoekmachine Perplexity aan wegens auteursrechtenschendingen. Dat meldt de gerenommeerde Amerikaanse krant op haar website. Perplexity zou onder meer gegenereerde informatie aanbieden die "direct concurreert" met de artikelen van de NYT, die veelal achter een betaalmuur zitten.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het is weer mogelijk voor vliegtuigen om te landen op Eindhoven Airport. Dat meldt de luchthaven op X. Vrijdagochtend had de luchthaven nog dusdanig veel last van mist dat er tijdelijk geen toestellen konden landen. Inmiddels is het weer verbeterd.
5 uur geleden