Rusland werkt aan reddingsplan om kosmonauten terug te halen
CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/RTR) - In Rusland wordt gewerkt aan een reddingsplan om twee Russische kosmonauten en een Amerikaanse astronaut terug naar aarde te halen. Vanwege een lek in het Russische Sojoez-ruimtevaartuig besluit Rusland wellicht om een lege capsule naar het internationale ruimtestation ISS te sturen en het drietal zo te redden.
Vorige week werd het lek gevonden in het ruimtevaartuig dat vastzit aan het ISS. Dat gebeurde op het moment dat twee kosmonauten zouden beginnen aan een ruimtewandeling, die werd geannuleerd. Op tamelijk dramatische beelden van NASA was te zien hoe koelvloeistof door een klein gat weglekte uit de externe radiator van het ruimtevaartuig.
In eerste instantie werd een meteorietenregen van klein formaat aangewezen als mogelijke oorzaak, maar volgens zowel wetenschappers in het Amerikaanse Houston als in Moskou was hier geen sprake van. De oorzaak van het kleine gat blijft dan ook onduidelijk.
Terugkomst
De vraag is nu hoe de drie bemanningsleden die met het ruimtevaarttuig naar het ISS vertrokken, weer terug kunnen keren naar aarde. Het meest voor de hand liggende scenario is om een lege capsule naar de ruimte te sturen, stelt voormalig kosmonaut en inmiddels hoofd van het ruimtevaartprogramma bij Roskosmos, Sergej Krikaljov. Dat zou mogelijk eind februari kunnen gebeuren, aldus NASA. Ondanks de oorlog in Oekraïne werken de twee ruimtevaartorganisaties nog altijd met elkaar samen.
Eerst wordt nog onderzocht hoe ernstig de schade aan de Sojoez is, maar de vrees bestaat dat de capsule ongeschikt is om ruimtevaarders terug op aarde te krijgen. Door de kapotte radiator en weggelekte koelvloeistof is de temperatuur aan boord slecht te reguleren.
Momenteel bevinden zich zeven mensen in het ISS. Als inderdaad blijkt dat het Russische ruimtevaarttuig niet meer geschikt is om bemanningsleden in te vervoeren, betekent het volgens The Guardian ook dat er nog maar één "reddingsboot" met plaats voor vier mensen beschikbaar is in het ISS. Het gaat om de SpaceX-capsule waarmee twee Amerikanen, een Russin en een Japanner in oktober naar het ruimtestation werden gebracht.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.
21 minuten geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.
26 minuten geledenPALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.
1 uur geledenLATAKIA (ANP/AFP) - In Syrië zijn zeker drie doden gevallen bij protesten van de alawitische minderheid in het land. Duizenden alawieten gingen de straat op om te protesteren tegen een bomaanslag op een alawitische moskee afgelopen vrijdag. Op meerdere plekken liep het uit op confrontaties met tegendemonstranten en veiligheidstroepen van de regering.
2 uur geledenMOGADISHU (ANP/AFP) - De Somalische president Hassan Sheikh Mohamud ziet de Israëlische erkenning van Somaliland als een "bedreiging van de veiligheid en stabiliteit in de wereld en de regio". Het gebied scheidde zich in 1991 af van Somalië en wordt door geen enkel ander land erkend als onafhankelijk.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky doet Kyiv er alles aan om de oorlog met Rusland te beëindigen, maar hangt het bereiken van vrede uiteindelijk af van zijn bondgenoten.
6 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - In Zweden zijn drie doden gevallen door een storm die dit weekend meerdere landen in Noord-Europa trof. De storm veroorzaakte zware windstoten, omvallende bomen, verkeershinder en stroomuitval.
7 uur geleden