Rusland werkt aan reddingsplan om kosmonauten terug te halen
CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/RTR) - In Rusland wordt gewerkt aan een reddingsplan om twee Russische kosmonauten en een Amerikaanse astronaut terug naar aarde te halen. Vanwege een lek in het Russische Sojoez-ruimtevaartuig besluit Rusland wellicht om een lege capsule naar het internationale ruimtestation ISS te sturen en het drietal zo te redden.
Vorige week werd het lek gevonden in het ruimtevaartuig dat vastzit aan het ISS. Dat gebeurde op het moment dat twee kosmonauten zouden beginnen aan een ruimtewandeling, die werd geannuleerd. Op tamelijk dramatische beelden van NASA was te zien hoe koelvloeistof door een klein gat weglekte uit de externe radiator van het ruimtevaartuig.
In eerste instantie werd een meteorietenregen van klein formaat aangewezen als mogelijke oorzaak, maar volgens zowel wetenschappers in het Amerikaanse Houston als in Moskou was hier geen sprake van. De oorzaak van het kleine gat blijft dan ook onduidelijk.
Terugkomst
De vraag is nu hoe de drie bemanningsleden die met het ruimtevaarttuig naar het ISS vertrokken, weer terug kunnen keren naar aarde. Het meest voor de hand liggende scenario is om een lege capsule naar de ruimte te sturen, stelt voormalig kosmonaut en inmiddels hoofd van het ruimtevaartprogramma bij Roskosmos, Sergej Krikaljov. Dat zou mogelijk eind februari kunnen gebeuren, aldus NASA. Ondanks de oorlog in Oekraïne werken de twee ruimtevaartorganisaties nog altijd met elkaar samen.
Eerst wordt nog onderzocht hoe ernstig de schade aan de Sojoez is, maar de vrees bestaat dat de capsule ongeschikt is om ruimtevaarders terug op aarde te krijgen. Door de kapotte radiator en weggelekte koelvloeistof is de temperatuur aan boord slecht te reguleren.
Momenteel bevinden zich zeven mensen in het ISS. Als inderdaad blijkt dat het Russische ruimtevaarttuig niet meer geschikt is om bemanningsleden in te vervoeren, betekent het volgens The Guardian ook dat er nog maar één "reddingsboot" met plaats voor vier mensen beschikbaar is in het ISS. Het gaat om de SpaceX-capsule waarmee twee Amerikanen, een Russin en een Japanner in oktober naar het ruimtestation werden gebracht.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld.
10 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
3 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
4 uur geleden