Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland werkt aan reddingsplan om kosmonauten terug te halen

Rusland werkt aan reddingsplan om kosmonauten terug te halen

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/RTR) - In Rusland wordt gewerkt aan een reddingsplan om twee Russische kosmonauten en een Amerikaanse astronaut terug naar aarde te halen. Vanwege een lek in het Russische Sojoez-ruimtevaartuig besluit Rusland wellicht om een lege capsule naar het internationale ruimtestation ISS te sturen en het drietal zo te redden.

Vorige week werd het lek gevonden in het ruimtevaartuig dat vastzit aan het ISS. Dat gebeurde op het moment dat twee kosmonauten zouden beginnen aan een ruimtewandeling, die werd geannuleerd. Op tamelijk dramatische beelden van NASA was te zien hoe koelvloeistof door een klein gat weglekte uit de externe radiator van het ruimtevaartuig.

In eerste instantie werd een meteorietenregen van klein formaat aangewezen als mogelijke oorzaak, maar volgens zowel wetenschappers in het Amerikaanse Houston als in Moskou was hier geen sprake van. De oorzaak van het kleine gat blijft dan ook onduidelijk.

Terugkomst

De vraag is nu hoe de drie bemanningsleden die met het ruimtevaarttuig naar het ISS vertrokken, weer terug kunnen keren naar aarde. Het meest voor de hand liggende scenario is om een lege capsule naar de ruimte te sturen, stelt voormalig kosmonaut en inmiddels hoofd van het ruimtevaartprogramma bij Roskosmos, Sergej Krikaljov. Dat zou mogelijk eind februari kunnen gebeuren, aldus NASA. Ondanks de oorlog in Oekraïne werken de twee ruimtevaartorganisaties nog altijd met elkaar samen.

Eerst wordt nog onderzocht hoe ernstig de schade aan de Sojoez is, maar de vrees bestaat dat de capsule ongeschikt is om ruimtevaarders terug op aarde te krijgen. Door de kapotte radiator en weggelekte koelvloeistof is de temperatuur aan boord slecht te reguleren.

Momenteel bevinden zich zeven mensen in het ISS. Als inderdaad blijkt dat het Russische ruimtevaarttuig niet meer geschikt is om bemanningsleden in te vervoeren, betekent het volgens The Guardian ook dat er nog maar één "reddingsboot" met plaats voor vier mensen beschikbaar is in het ISS. Het gaat om de SpaceX-capsule waarmee twee Amerikanen, een Russin en een Japanner in oktober naar het ruimtestation werden gebracht.

Meer uit Buitenland

Rusland zet Telegram onder druk, drijft burgers naar staatsapp

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische internetwaakhond heeft aangekondigd beperkingen op te leggen aan de populaire berichtendienst Telegram. Volgens Moskou voldoet het platform niet aan de wet, omdat niet alle data in Rusland worden bewaard.

8 minuten geleden
Bericht op X-account Vance over Armeense genocide verwijderd

JEREVAN (APN/RTR) - Een bericht op het X-account van de Amerikaanse vicepresident JD Vance over het "eren van de slachtoffers van de Armeense genocide in 1915" is verwijderd. De plaatsing ervan zou een fout zijn geweest. Het gebruik van het woord genocide geldt als controversieel, omdat NAVO-bondgenoot Turkije ontkent dat daar sprake van was.

24 minuten geleden
Keniaanse minister naar Rusland om inzet Kenianen aan front

NAIROBI (ANP/AFP) - Kenia wil dat Rusland een einde maakt aan de inzet van Kenianen aan het front in Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken, Musalia Mudavadi, gaat naar Moskou om hierover te praten, kondigde hij aan.

1 uur geleden
Noorwegen komt met onafhankelijk onderzoek naar Epstein-banden

OSLO (ANP/RTR/AFP) - Een commissie van het Noorse parlement is unaniem akkoord met een extern onderzoek naar banden tussen prominente Noren en Jeffrey Epstein. Het besluit volgt op een steeds groter wordend schandaal rond banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent.

1 uur geleden
Oppositiepoliticus Venezuela onder huisarrest geplaatst

CARACAS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is in zijn woning in Maracaibo onder huisarrest geplaatst, meldt zijn zoon op X. Hij werd zondag opgepakt, uren nadat hij uit de gevangenis was vrijgelaten.

2 uur geleden
Starmer weigert op te stappen, ondanks druk van partijgenoten

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks de oplopende druk niet van plan om op te stappen. "Ik zal nooit weglopen van het mandaat dat ik heb gekregen om dit land te veranderen", reageerde de premier op een oproep van partijgenoten om af te treden. "Ik zal nooit weglopen van de mensen voor wie ik moet opkomen en ik zal nooit weglopen van het land waar ik van houd."

3 uur geleden
Høiby ontkent dat hij seks had met slapende vrouw

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby heeft in de rechtbank van Oslo opnieuw verklaard dat hij niet aan seks doet met slapende vrouwen. De zoon van kroonprinses Mette-Marit reageerde daarmee op de verklaring van zijn tweede vermeende slachtoffer, melden Noorse media.

3 uur geleden