Rusland werkt aan reddingsplan om kosmonauten terug te halen
CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/RTR) - In Rusland wordt gewerkt aan een reddingsplan om twee Russische kosmonauten en een Amerikaanse astronaut terug naar aarde te halen. Vanwege een lek in het Russische Sojoez-ruimtevaartuig besluit Rusland wellicht om een lege capsule naar het internationale ruimtestation ISS te sturen en het drietal zo te redden.
Vorige week werd het lek gevonden in het ruimtevaartuig dat vastzit aan het ISS. Dat gebeurde op het moment dat twee kosmonauten zouden beginnen aan een ruimtewandeling, die werd geannuleerd. Op tamelijk dramatische beelden van NASA was te zien hoe koelvloeistof door een klein gat weglekte uit de externe radiator van het ruimtevaartuig.
In eerste instantie werd een meteorietenregen van klein formaat aangewezen als mogelijke oorzaak, maar volgens zowel wetenschappers in het Amerikaanse Houston als in Moskou was hier geen sprake van. De oorzaak van het kleine gat blijft dan ook onduidelijk.
Terugkomst
De vraag is nu hoe de drie bemanningsleden die met het ruimtevaarttuig naar het ISS vertrokken, weer terug kunnen keren naar aarde. Het meest voor de hand liggende scenario is om een lege capsule naar de ruimte te sturen, stelt voormalig kosmonaut en inmiddels hoofd van het ruimtevaartprogramma bij Roskosmos, Sergej Krikaljov. Dat zou mogelijk eind februari kunnen gebeuren, aldus NASA. Ondanks de oorlog in Oekraïne werken de twee ruimtevaartorganisaties nog altijd met elkaar samen.
Eerst wordt nog onderzocht hoe ernstig de schade aan de Sojoez is, maar de vrees bestaat dat de capsule ongeschikt is om ruimtevaarders terug op aarde te krijgen. Door de kapotte radiator en weggelekte koelvloeistof is de temperatuur aan boord slecht te reguleren.
Momenteel bevinden zich zeven mensen in het ISS. Als inderdaad blijkt dat het Russische ruimtevaarttuig niet meer geschikt is om bemanningsleden in te vervoeren, betekent het volgens The Guardian ook dat er nog maar één "reddingsboot" met plaats voor vier mensen beschikbaar is in het ISS. Het gaat om de SpaceX-capsule waarmee twee Amerikanen, een Russin en een Japanner in oktober naar het ruimtestation werden gebracht.
Meer uit Buitenland
GOPPENSTEIN (ANP) - Bij het Zwitserse dorp Goppenstein is maandag een trein ontspoord, nadat er een lawine was geweest. De politie gaat uit van meerdere gewonden, meldt de Zwitserse nieuwssite 20 Minuten.
30 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Leden van de voormalige Russische Wagner Groep houden zich tegenwoordig vooral bezig met sabotage in Europese landen, schrijft zakenkrant Financial Times. Westerse inlichtingenfunctionarissen zeggen tegen de Britse krant dat Rusland het netwerk van Wagner gebruikt om mensen te rekruteren die operaties op NAVO-grondgebied kunnen uitvoeren.
38 minuten geledenSYDNEY (ANP) - De man die ervan wordt beschuldigd het vuur te hebben geopend op een joodse viering op Bondi Beach in Sydney, is maandag voor het eerst in de rechtszaal verschenen. De 24-jarige Naveed Akram was via een videoverbinding te zien.
4 uur geledenCOURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
19 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
19 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
19 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
22 uur geleden