
Rusland weigert sommige vluchten die Belarus mijden
WENEN (ANP) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben gemeld dat Rusland geen toestemming geeft voor vluchten die het luchtruim van bondgenoot Belarus mijden. Austrian Airlines liet donderdag weten dat een vlucht van Wenen naar Moskou moest worden geannuleerd. Het Russische ministerie van Transport wilde niet reageren.
Austrian heeft vluchten over het Oost-Europese Belarus opgeschort en volgt daarmee het advies van het Europees Agentschap voor de veiligheid van de luchtvaart. "Een verandering van de vluchtroute moet worden goedgekeurd door de autoriteiten. De Russische autoriteiten weigerden ons die toestemming te verlenen", aldus de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij tegen persbureau AFP.
Eerder maakte ook Air France al melding van een vergelijkbaar voorval. Een vlucht naar Moskou kon woensdag niet doorgaan omdat Rusland weigerde het vluchtplan goed te keuren. Er leek toen nog geen sprake te zijn van een volledige Russische blokkade van vliegtuigen die het Belarussische luchtruim uit de weg gaan. Andere vluchten naar Russische bestemmingen konden wel gewoon doorgaan.
Protasevitsj
KLM laat weten niets te hebben vernomen over een sluiting van het Russische luchtruim voor maatschappijen die Belarus mijden. De luchtvaartmaatschappij zegt dat dagelijks ongeveer vijftien KLM-vluchten over Rusland vliegen. Dat is volgens een woordvoerster "afhankelijk van meerdere factoren, zoals bijvoorbeeld het weer".
De onrust in het Europese luchtruim volgt op de arrestatie van dissident Roman Protasevitsj in Belarus. Hij was eigenlijk met het vliegtuig onderweg van Griekenland naar Litouwen, maar de Belarussische autoriteiten lieten zijn vlucht omleiden naar Minsk. Er zou sprake zijn geweest van een bommelding. E-mailprovider Proton Technologies liet later weten dat de mail met dat dreigement pas is verstuurd nadat de vlucht al was omgeleid.
Internationale kritiek
Belarus kreeg vanwege de aanhouding van Protasevitsj veel internationale kritiek. Er dreigen nieuwe Europese sancties en sommige landen nemen maatregelen tegen de Belarussische luchtvaartmaatschappij Belavia. Die zegt dat het noodgedwongen vluchten heeft moet staken naar Europese bestemmingen als Amsterdam, Milaan, Rome, Frankfurt, Berlijn, Wenen, Brussel, Barcelona en zelfs de Russische enclave Kaliningrad.
Er vliegen dagelijks honderden vliegtuigen over Belarus. Het ging volgens het Europese luchtverkeersleidingsagentschap Eurocontrol woensdag om 261 vluchten die naar het gebied vlogen dat onder Eurocontrol valt of daarvandaan kwamen. "Dat waren 118 vluchten minder dan op dezelfde dag een week eerder."
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas, die de hele Gazastrook bestuurde, noemt de Israëlische plannen voor een volledige controle over het gebied een staatsgreep. Hamas benadrukt dat de besprekingen over een wapenstilstand nog lopen.
8 minuten geledenNARBONNE (ANP) - Een grote natuurbrand die sinds dinsdag in het Zuid-Franse departement Aude woedt, is volgens de plaatselijke autoriteiten onder controle. Volgens de media is het de grootste bosbrand in Frankrijk sinds zeker een halve eeuw en heeft die in korte tijd 170 vierkante kilometer aan struikgewas, pijnbomen en landerijen in de as gelegd.
35 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in gesprek met media gezegd dat hij de hele Gazastrook militair wil beheersen, maar de strook niet wil houden of annexeren. Het is volgens hem "de bedoeling dat de hele Gazastrook militair wordt beheerst, maar we willen die niet houden. We dragen de strook te zijner tijd over aan andere Arabische krachten die het bestuur goed kunnen overnemen".
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin vindt het te vroeg voor rechtstreekse gesprekken met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. Hij is naar eigen zeggen "in het algemeen" niet tegen onderhandelingen, maar vindt wel dat aan "bepaalde condities" moet zijn voldaan. De huidige situatie is daar "verre" van klaar voor, aldus de president.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir heeft beklemtoond dat hij "het militaire standpunt onbevreesd naar buiten blijft brengen". De boodschap komt kort voor een verwachte bijeenkomst van premier Benjamin Netanyahu met zijn veiligheidskabinet over de volgende operaties in Gaza. Netanyahu overweegt naar verluidt de hele Gazastrook te bezetten.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarbij hebben de leiders gezegd dat ze blij zijn met de Amerikaanse bemiddeling, meldt de Duitse regering. Merz heeft volgens zijn kantoor aanhoudende steun beloofd. Zelensky heeft gezegd dat hij Europa bij het proces wil betrekken.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De situatie in Gaza heeft heel veel kenmerken van een genocide, heeft de vicepresident van de Europese Commissie gezegd tegen Politico. "Als het geen genocide is, lijkt het heel erg op de definitie die wordt gebruikt om de betekenis daarvan uit te drukken", aldus de Spaanse Teresa Ribera tegenover Politico.
8 uur geleden