Rusland weerspreekt aantijgingen IEA over veroorzaken gastekorten
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland is het niet eens met de beschuldiging van het Internationaal Energieagentschap (IEA) dat het land schuldig zou aan de gastekorten in Europa. "Rusland noch onze belangrijkste exporteur Gazprom heeft hier iets mee te maken", liet vicepremier Alexander Novak volgens persbureau Interfax weten.
Rusland heeft volgens Novak "beduidend meer" gas geleverd aan landen als Duitsland en Turkije dan waartoe het verplicht was. Volgens de Russische vicepremier zijn de gastekorten de schuld van "kortzichtig beleid van de Europese Unie en de Europese Commissie die al jaren moedwillig weg zijn bewogen van langetermijncontracten", stelt Novak. Daarmee zou Europa de afhankelijkheid van Rusland voor gas hebben willen verkleinen.
Novak reageerde op opmerkingen van IEA-directeur Fatih Birol, die eerder deze week zei dat Rusland de gascrisis zou kunnen helpen verminderen door meer gas aan te bieden voor kortetermijncontracten. Het land zou tot een derde meer gas kunnen leveren. Volgens Novak staat Rusland klaar om meer gas te leveren, maar heeft het daar langetermijncontracten voor nodig. Anders zijn de benodigde investeringen die Rusland moet doen niet te rechtvaardigen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.
34 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
1 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De leiders van de G7-landen gaan woensdagmiddag praten over een mogelijke vrijgave van strategische oliereserves vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat overleg via videoverbinding wordt voorgezeten door de Franse president Emmanuel Macron. Frankrijk is momenteel voorzitter van de G7.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasnetbeheerder Gasunie heeft de regering opgeroepen om een strategische noodvoorraad voor gas op te bouwen. Onderzoek wijst namelijk uit dat aanvullende maatregelen nodig zijn om een mogelijk gastekort op te kunnen vangen, mocht er een maandenlange verstoring in de gasaanvoer optreden.
4 uur geleden