Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland vrijgesproken van financieren terrorisme Oost-Oekraïne

Rusland vrijgesproken van financieren terrorisme Oost-Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) heeft Rusland vrijgesproken van het financieren van terrorisme door geld te geven aan de Oost-Oekraïense separatisten die in 2014 vlucht MH17 neerhaalden. Rusland hoeft geen schadevergoedingen te betalen aan Oekraïne.

Kyiv klaagde Moskou in 2017 aan bij het VN-hof omdat het een antiterrorismeverdrag zou hebben geschonden door de pro-Russische rebellen in de Oekraïense regio's Donetsk en Loehansk te steunen. Maar volgens het ICJ had Rusland op het moment van financieren geen duidelijke reden om aan te nemen dat het geld gebruikt zou worden voor terrorisme.

Dat er uiteindelijk doden en gewonden zijn gevallen is voor het hof in Den Haag niet genoeg om vast te stellen dat Rusland kon weten dat het geld gebruikt zou worden voor terrorisme. Het gaat in het antiterrorismeverdrag alleen om het leveren van geld, niet van wapens en training.

Verdrag deels geschonden

Wel oordeelt het hof dat Rusland het verdrag deels geschonden heeft, omdat het te weinig onderzoek heeft gedaan naar Russische individuen die terrorisme in Oost-Oekraïne hebben gefinancierd. Oekraïne had namelijk wel genoeg bewijs geleverd om een onderzoek in te stellen.

De Nederlandse rechter stelde eerder vast dat Rusland verantwoordelijk was voor het neerhalen van vlucht MH17 in 2014. Daarbij kwamen alle 298 passagiers om, onder wie 196 Nederlanders.

De Krim

Oekraïne klaagde bij het hof ook dat Rusland Oekraïners en Krim-Tataren zou hebben gediscrimineerd op de Krim, het schiereiland dat het Kremlin in 2014 annexeerde. Het VN-hof, gezeteld in het Haagse Vredespaleis, vindt dat Rusland inderdaad een antidiscriminatieverdrag heeft geschonden door het voor Krim-Tataren en Oekraïners moeilijker te maken om onderwijs te krijgen in hun eigen taal, maar legt ook daarvoor geen schadevergoedingen op.

De zaak stamt van voordat de Russen in februari 2022 Oekraïne binnenvielen. Over wat er daarna is gebeurd loopt een aparte zaak voor het ICJ, waarin Kyiv Rusland beschuldigt van genocide. Het hof merkte op dat het bij een eerdere tussentijdse uitspraak al had gevraagd aan beide partijen om niets te doen wat het conflict moeilijker zou maken, maar dat Rusland die eis heeft "ondermijnd" toen het een "speciale militaire operatie" begon in Oekraïne, zoals het Kremlin de invasie van het buurland noemt.

Meer uit Buitenland

Amerikaanse arbeidsminister stapt op na beschuldigingen wangedrag

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.

57 minuten geleden
Iran: geen onderhandelingen met VS onder druk

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.

1 uur geleden
Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

4 uur geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

6 uur geleden
Magyar nodigt Netanyahu uit, maar wil hem wel laten arresteren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.

7 uur geleden
Starmer misleidde Brits parlement 'per ongeluk' over Mandelson

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.

8 uur geleden
CNN: woensdag nieuw overleg tussen VS en Iran

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.

8 uur geleden