Rusland vrijgesproken van financieren terrorisme Oost-Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) heeft Rusland vrijgesproken van het financieren van terrorisme door geld te geven aan de Oost-Oekraïense separatisten die in 2014 vlucht MH17 neerhaalden. Rusland hoeft geen schadevergoedingen te betalen aan Oekraïne.
Kyiv klaagde Moskou in 2017 aan bij het VN-hof omdat het een antiterrorismeverdrag zou hebben geschonden door de pro-Russische rebellen in de Oekraïense regio's Donetsk en Loehansk te steunen. Maar volgens het ICJ had Rusland op het moment van financieren geen duidelijke reden om aan te nemen dat het geld gebruikt zou worden voor terrorisme.
Dat er uiteindelijk doden en gewonden zijn gevallen is voor het hof in Den Haag niet genoeg om vast te stellen dat Rusland kon weten dat het geld gebruikt zou worden voor terrorisme. Het gaat in het antiterrorismeverdrag alleen om het leveren van geld, niet van wapens en training.
Verdrag deels geschonden
Wel oordeelt het hof dat Rusland het verdrag deels geschonden heeft, omdat het te weinig onderzoek heeft gedaan naar Russische individuen die terrorisme in Oost-Oekraïne hebben gefinancierd. Oekraïne had namelijk wel genoeg bewijs geleverd om een onderzoek in te stellen.
De Nederlandse rechter stelde eerder vast dat Rusland verantwoordelijk was voor het neerhalen van vlucht MH17 in 2014. Daarbij kwamen alle 298 passagiers om, onder wie 196 Nederlanders.
De Krim
Oekraïne klaagde bij het hof ook dat Rusland Oekraïners en Krim-Tataren zou hebben gediscrimineerd op de Krim, het schiereiland dat het Kremlin in 2014 annexeerde. Het VN-hof, gezeteld in het Haagse Vredespaleis, vindt dat Rusland inderdaad een antidiscriminatieverdrag heeft geschonden door het voor Krim-Tataren en Oekraïners moeilijker te maken om onderwijs te krijgen in hun eigen taal, maar legt ook daarvoor geen schadevergoedingen op.
De zaak stamt van voordat de Russen in februari 2022 Oekraïne binnenvielen. Over wat er daarna is gebeurd loopt een aparte zaak voor het ICJ, waarin Kyiv Rusland beschuldigt van genocide. Het hof merkte op dat het bij een eerdere tussentijdse uitspraak al had gevraagd aan beide partijen om niets te doen wat het conflict moeilijker zou maken, maar dat Rusland die eis heeft "ondermijnd" toen het een "speciale militaire operatie" begon in Oekraïne, zoals het Kremlin de invasie van het buurland noemt.
Meer uit Buitenland
TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.
2 uur geledenBRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.
8 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran noemt een nachtelijke aanval op radarinstallaties in de kustregio Sirik en het eiland Qeshm een "flagrante schending van het staakt-het-vuren". In een bericht op X spreekt het ministerie van Buitenlandse Zaken van een aanval op de "nationale soevereiniteit en territoriale integriteit" van Iran. Ook noemt het de actie die het land de VS toedicht "vijandig en provocatief".
11 uur geleden