Rusland vrijgesproken van financieren terrorisme Oost-Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) heeft Rusland vrijgesproken van het financieren van terrorisme door geld te geven aan de Oost-Oekraïense separatisten die in 2014 vlucht MH17 neerhaalden. Rusland hoeft geen schadevergoedingen te betalen aan Oekraïne.
Kyiv klaagde Moskou in 2017 aan bij het VN-hof omdat het een antiterrorismeverdrag zou hebben geschonden door de pro-Russische rebellen in de Oekraïense regio's Donetsk en Loehansk te steunen. Maar volgens het ICJ had Rusland op het moment van financieren geen duidelijke reden om aan te nemen dat het geld gebruikt zou worden voor terrorisme.
Dat er uiteindelijk doden en gewonden zijn gevallen is voor het hof in Den Haag niet genoeg om vast te stellen dat Rusland kon weten dat het geld gebruikt zou worden voor terrorisme. Het gaat in het antiterrorismeverdrag alleen om het leveren van geld, niet van wapens en training.
Verdrag deels geschonden
Wel oordeelt het hof dat Rusland het verdrag deels geschonden heeft, omdat het te weinig onderzoek heeft gedaan naar Russische individuen die terrorisme in Oost-Oekraïne hebben gefinancierd. Oekraïne had namelijk wel genoeg bewijs geleverd om een onderzoek in te stellen.
De Nederlandse rechter stelde eerder vast dat Rusland verantwoordelijk was voor het neerhalen van vlucht MH17 in 2014. Daarbij kwamen alle 298 passagiers om, onder wie 196 Nederlanders.
De Krim
Oekraïne klaagde bij het hof ook dat Rusland Oekraïners en Krim-Tataren zou hebben gediscrimineerd op de Krim, het schiereiland dat het Kremlin in 2014 annexeerde. Het VN-hof, gezeteld in het Haagse Vredespaleis, vindt dat Rusland inderdaad een antidiscriminatieverdrag heeft geschonden door het voor Krim-Tataren en Oekraïners moeilijker te maken om onderwijs te krijgen in hun eigen taal, maar legt ook daarvoor geen schadevergoedingen op.
De zaak stamt van voordat de Russen in februari 2022 Oekraïne binnenvielen. Over wat er daarna is gebeurd loopt een aparte zaak voor het ICJ, waarin Kyiv Rusland beschuldigt van genocide. Het hof merkte op dat het bij een eerdere tussentijdse uitspraak al had gevraagd aan beide partijen om niets te doen wat het conflict moeilijker zou maken, maar dat Rusland die eis heeft "ondermijnd" toen het een "speciale militaire operatie" begon in Oekraïne, zoals het Kremlin de invasie van het buurland noemt.
Meer uit Buitenland
TSJERKASY (ANP) - Bij een Russische droneaanval op de stad Tsjerkasy, in het hart van Oekraïne, is een achtjarige jongen om het leven gekomen. Er vielen ook veertien gewonden, meldt gouverneur Ihor Taboerets op Telegram. Diverse hoge gebouwen raakten beschadigd.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - In verschillende delen van Gaza zijn dinsdag doden gevallen door Israëlische aanvallen, melden lokale autoriteiten. Onder de doden zou ook een 3-jarig kind zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
6 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
6 uur geleden