Rusland vetoot resolutie voor Gazabestand in VN-Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse resolutie voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook is niet aangenomen door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Rusland heeft zijn veto gebruikt, omdat het land vindt dat de tekst niet ver genoeg gaat. Eerder lagen de Verenigde Staten juist dwars bij resoluties die Hamas en Israël opriepen om de wapens neer te leggen.
Ook China gebruikte zijn veto. Elf van de vijftien landen stemden voor de resolutie.
Rusland verwijt de Amerikanen hypocriet te zijn, omdat het land nu wel voor een staakt-het-vuren is. Volgens Moskou is Washington medeverantwoordelijk voor de meer dan 30.000 doden in de Gazastrook. Het aannemen van de resolutie zou volgens de Russische VN-ambassadeur bovendien een groen licht zijn voor een toekomstige grootschalige Israëlische aanval op Rafah. De Amerikaanse ambassadeur zegt dat Rusland en China de Veiligheidsraad als politiek middel gebruiken en alleen maar tegen heeft gestemd omdat het een Amerikaanse resolutie is.
Ongebalanceerd
China ontkent die beschuldigingen. De Chinese ambassadeur zegt niet te hebben ingestemd met de resolutie omdat de tekst te dubbelzinnig en ongebalanceerd was en niet voldeed aan de "verwachtingen van de internationale gemeenschap". Beijing vond dat de tekst bijvoorbeeld te vaag was over hoe een staakt-het-vuren gerealiseerd kan worden en dat de voorwaarden die de VS wel noemen in het voordeel zijn van Israël. Ook de Chinese ambassadeur vindt dat de resolutie zich te weinig uitsprak tegen een grote operatie in Rafah.
De Franse president Emmanuel Macron kondigde direct na de stemming aan dat Frankrijk een nieuwe resolutie zal opstellen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
9 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
9 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
9 uur geleden