Rusland vetoot resolutie voor Gazabestand in VN-Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse resolutie voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook is niet aangenomen door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Rusland heeft zijn veto gebruikt, omdat het land vindt dat de tekst niet ver genoeg gaat. Eerder lagen de Verenigde Staten juist dwars bij resoluties die Hamas en Israël opriepen om de wapens neer te leggen.
Ook China gebruikte zijn veto. Elf van de vijftien landen stemden voor de resolutie.
Rusland verwijt de Amerikanen hypocriet te zijn, omdat het land nu wel voor een staakt-het-vuren is. Volgens Moskou is Washington medeverantwoordelijk voor de meer dan 30.000 doden in de Gazastrook. Het aannemen van de resolutie zou volgens de Russische VN-ambassadeur bovendien een groen licht zijn voor een toekomstige grootschalige Israëlische aanval op Rafah. De Amerikaanse ambassadeur zegt dat Rusland en China de Veiligheidsraad als politiek middel gebruiken en alleen maar tegen heeft gestemd omdat het een Amerikaanse resolutie is.
Ongebalanceerd
China ontkent die beschuldigingen. De Chinese ambassadeur zegt niet te hebben ingestemd met de resolutie omdat de tekst te dubbelzinnig en ongebalanceerd was en niet voldeed aan de "verwachtingen van de internationale gemeenschap". Beijing vond dat de tekst bijvoorbeeld te vaag was over hoe een staakt-het-vuren gerealiseerd kan worden en dat de voorwaarden die de VS wel noemen in het voordeel zijn van Israël. Ook de Chinese ambassadeur vindt dat de resolutie zich te weinig uitsprak tegen een grote operatie in Rafah.
De Franse president Emmanuel Macron kondigde direct na de stemming aan dat Frankrijk een nieuwe resolutie zal opstellen.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.
5 uur geledenMARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.
5 uur geledenMARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.
7 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."
8 uur geleden