Rusland vetoot resolutie voor Gazabestand in VN-Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse resolutie voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook is niet aangenomen door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Rusland heeft zijn veto gebruikt, omdat het land vindt dat de tekst niet ver genoeg gaat. Eerder lagen de Verenigde Staten juist dwars bij resoluties die Hamas en Israël opriepen om de wapens neer te leggen.
Ook China gebruikte zijn veto. Elf van de vijftien landen stemden voor de resolutie.
Rusland verwijt de Amerikanen hypocriet te zijn, omdat het land nu wel voor een staakt-het-vuren is. Volgens Moskou is Washington medeverantwoordelijk voor de meer dan 30.000 doden in de Gazastrook. Het aannemen van de resolutie zou volgens de Russische VN-ambassadeur bovendien een groen licht zijn voor een toekomstige grootschalige Israëlische aanval op Rafah. De Amerikaanse ambassadeur zegt dat Rusland en China de Veiligheidsraad als politiek middel gebruiken en alleen maar tegen heeft gestemd omdat het een Amerikaanse resolutie is.
Ongebalanceerd
China ontkent die beschuldigingen. De Chinese ambassadeur zegt niet te hebben ingestemd met de resolutie omdat de tekst te dubbelzinnig en ongebalanceerd was en niet voldeed aan de "verwachtingen van de internationale gemeenschap". Beijing vond dat de tekst bijvoorbeeld te vaag was over hoe een staakt-het-vuren gerealiseerd kan worden en dat de voorwaarden die de VS wel noemen in het voordeel zijn van Israël. Ook de Chinese ambassadeur vindt dat de resolutie zich te weinig uitsprak tegen een grote operatie in Rafah.
De Franse president Emmanuel Macron kondigde direct na de stemming aan dat Frankrijk een nieuwe resolutie zal opstellen.
Meer uit Buitenland
LYON (ANP/AFP) - Ongeveer 25 vrachtauto's en een bus zijn op de drukke Franse autosnelweg A7 richting Lyon gestopt om te demonstreren tegen de hoge brandstofprijzen, melden plaatselijke media. De chauffeurs delen pamfletten uit aan automobilisten die nog over één rijbaan kunnen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De situatie bij de Iraanse kerncentrale Bushehr verslechtert steeds verder. Daarvoor waarschuwde de topman van het Russische kernenergieconcern Rosatom. Aleksej Lichatsjov noemde aanvallen in de omgeving een gevaar voor de nucleaire veiligheid.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA/RTR) - Om te proberen de oorlog in Iran te bezweren overleggen zondag en maandag de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Dat heeft de Pakistaanse minister Ishaq Dar bekendgemaakt. De bewindslieden spreken naar verwachting ook met de premier van het land, Shehbaz Sharif.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed Al Nahyan van de Golfstaat.
6 uur geledenMONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.
6 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
8 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
9 uur geleden