Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland verwacht snel akkoord over defensiesamenwerking met Iran

Rusland verwacht snel akkoord over defensiesamenwerking met Iran

MOSKOU (ANP/RTR) - In een overeenkomst tussen Iran en Rusland die "in de nabije toekomst" getekend zal worden, staan ook afspraken over nauwere defensiesamenwerking. Dat heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov gezegd. Het "verdrag over een veelomvattend strategisch partnerschap" zal volgens de minister een belangrijke rol krijgen in de banden tussen de twee landen.

Lavrov zei dat het niet lang meer zal duren voor het contract ondertekend wordt. Vermoedelijk komt de Iraanse president Masoud Pezeshkian volgens de Russen nog dit jaar naar Moskou. "Dit zal de wens van de partijen voor nauwere samenwerking op het gebied van defensie en interactie in het belang van vrede en veiligheid op regionale en wereldwijde niveaus bevestigen", aldus Lavrov. Hoe de nauwere defensiesamenwerking er in de praktijk uitziet, meldde hij niet.

In juni sloot de Russische president Vladimir Poetin al een "veelomvattend" verdrag met Noord-Korea. Ook dat ging onder meer over militaire samenwerking. Alles duidt erop dat er inmiddels duizenden Noord-Koreanen in Rusland voorbereid worden om mee te vechten tegen Oekraïne, al is dat nog niet bevestigd door Moskou of Pyongyang.

Drones en raketten

Iran wordt ervan beticht wapentuig te leveren aan Rusland. Er zouden onder meer Iraanse drones en raketten ingezet worden voor aanvallen op Oekraïense doelen, waaronder de energievoorziening. Iran ontkent dat.

Iran speelt bovendien een rol in de strijd in het Midden-Oosten. Het land steunt onder meer Hamas en Hezbollah in de gevechten met Israël en er zijn ook direct aanvallen over en weer tussen Iran en Israël geweest. Een deel van het Iraanse arsenaal is volgens deskundigen gebaseerd op Russische ontwerpen.

Meer uit Buitenland

Hongarije ontzegt Kyiv Europees gas om Droezjba-leiding

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zegt het gastransport naar Oekraïne geleidelijk op te schorten tot er weer olie vloeit door de Droezjba-pijpleiding. Die bij een aanval beschadigde verbinding levert Russische olie via Oekraïne naar onder meer Hongarije. De pijpleiding is al weken een twistpunt tussen de Ruslandgezinde regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en Kyiv.

2 uur geleden
Iraanse ambassadeur in Pakistan rept over basis voor dialoog

SLAMABAD/TEHERAN/ANKARA (ANP/RTR) - Er zijn geen directe of indirecte contacten tussen Iran en de VS volgens de Iraanse ambassadeur in Pakistan, Reza Amiri Moghadam. Hij voegt eraan toe dat bevriende landen proberen een basis te leggen voor een dialoog tussen Teheran en Washington, om een einde te maken aan de oorlog.

2 uur geleden
Spaanse premier: Iranconflict groter risico dan oorlog in Irak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De huidige oorlog in het Midden-Oosten stelt de wereld mogelijk voor "veel grotere" problemen dan de Amerikaanse invasie van Irak in 2003. Dat zei de Spaanse premier Pedro Sánchez tegenover het parlement. "Dit is niet hetzelfde scenario als de illegale oorlog in Irak. We staan voor iets veel ergers, veel ergers, met in potentie gevolgen die veel breder en verder strekken", aldus Sánchez.

3 uur geleden
Twee arrestaties om brandstichting Joodse ambulances Londen

LONDEN (ANP) - De politie heeft in Londen twee mannen aangehouden in verband met de brandstichting in geparkeerde ambulances van een Joodse vrijwilligersorganisatie afgelopen maandag. De zaak wordt gezien als een "antisemitisch haatmisdrijf".

3 uur geleden
VS hebben vijftienpuntenplan voorgelegd aan Iran

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Iran een vijftienpuntenplan voor een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten voorgelegd. Dat meldt The New York Times op basis van ingewijden. Het plan zou zijn overhandigd door Pakistan, dat dinsdag al aankondigde "klaar te zijn" de rol van gastland op zich te nemen voor mogelijke vredesgesprekken.

4 uur geleden
Bijna 150.000 Oekraïners zonder stroom na Russische aanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Bijna 150.000 Oekraïners zitten zonder stroom door een Russische aanval op energievoorzieningen bij Tsjernihiv, meldt de regionale netbeheerder. De gouverneur van de aan Rusland en Belarus grenzende regio meldde eerder deze week ook al grootschalige stroomuitval, toen door een droneaanval.

5 uur geleden
Iran: VS onderhandelen met zichzelf

TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse leger heeft de Verenigde Staten bespot om uitlatingen over mogelijke onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oosten. Volgens Iraanse staatsmedia zei hij dat Washington "met zichzelf onderhandelt".

6 uur geleden