Rusland verwacht snel akkoord over defensiesamenwerking met Iran
MOSKOU (ANP/RTR) - In een overeenkomst tussen Iran en Rusland die "in de nabije toekomst" getekend zal worden, staan ook afspraken over nauwere defensiesamenwerking. Dat heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov gezegd. Het "verdrag over een veelomvattend strategisch partnerschap" zal volgens de minister een belangrijke rol krijgen in de banden tussen de twee landen.
Lavrov zei dat het niet lang meer zal duren voor het contract ondertekend wordt. Vermoedelijk komt de Iraanse president Masoud Pezeshkian volgens de Russen nog dit jaar naar Moskou. "Dit zal de wens van de partijen voor nauwere samenwerking op het gebied van defensie en interactie in het belang van vrede en veiligheid op regionale en wereldwijde niveaus bevestigen", aldus Lavrov. Hoe de nauwere defensiesamenwerking er in de praktijk uitziet, meldde hij niet.
In juni sloot de Russische president Vladimir Poetin al een "veelomvattend" verdrag met Noord-Korea. Ook dat ging onder meer over militaire samenwerking. Alles duidt erop dat er inmiddels duizenden Noord-Koreanen in Rusland voorbereid worden om mee te vechten tegen Oekraïne, al is dat nog niet bevestigd door Moskou of Pyongyang.
Drones en raketten
Iran wordt ervan beticht wapentuig te leveren aan Rusland. Er zouden onder meer Iraanse drones en raketten ingezet worden voor aanvallen op Oekraïense doelen, waaronder de energievoorziening. Iran ontkent dat.
Iran speelt bovendien een rol in de strijd in het Midden-Oosten. Het land steunt onder meer Hamas en Hezbollah in de gevechten met Israël en er zijn ook direct aanvallen over en weer tussen Iran en Israël geweest. Een deel van het Iraanse arsenaal is volgens deskundigen gebaseerd op Russische ontwerpen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
3 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
8 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
15 uur geleden