
Rusland verovert Oekraïens eiland in Zwarte Zee
ODESSA (ANP) - Rusland heeft een eiland in de Zwarte Zee veroverd op Oekraïne. Een onbekend aantal Oekraïense militairen had zich daar verschanst. Volgens Kiev ging het om dertien mensen. Zij zouden hebben doorgevochten tot ze sneuvelden door beschietingen door een Russisch marineschip. Rusland zegt juist dat 82 Oekraïense militairen op het eiland zich hebben overgegeven. Berichten van het front zijn nauwelijks te controleren.
President Volodimir Zelenski zegt dat de omgekomen militairen postuum worden geëerd als Held van Oekraïne, de hoogste onderscheiding van het land. Oekraïne bracht een geluidsopname naar buiten, waarop te horen is dat Russen de Oekraïners oproepen om zich over te geven. De Oekraïners antwoorden met scheldwoorden. De echtheid van de opname is niet bevestigd.
Het eiland heet Zmiinji, oftewel Slangeneiland. Het ligt in de buurt van de vaarroutes naar Odessa, de derde stad van Oekraïne.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - In het oosten van Canada zijn de eerste stembussen gesloten. Om 20.30 uur lokale tijd gingen de stembureaus in de provincie Newfoundland en Labrador dicht. Het uitgestrekte Canada telt zes tijdzones, waardoor het naar verwachting nog enkele uren duurt voordat de eerste exitpolls van de parlementsverkiezingen verschijnen.
59 minuten geledenMADRID (ANP) - Dertig treinstations in Spanje houden hun deuren in de nacht van maandag op dinsdag open voor gestrande reizigers. Het gaat onder meer om stations in Madrid, Barcelona, Bilbao, Valencia, Sevilla, Córdoba, Zaragoza, Málaga en Pamplona, meldt het ministerie van Transport.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste honderd dagen van Donald Trump als president van de Verenigde Staten hebben voor een wereldwijde mensenrechtencrisis gezorgd, stelt Amnesty International. De mensenrechtenorganisatie spreekt in het jaarrapport van een "Trump-effect" en zegt dat zijn beleid miljarden mensen in gevaar brengt.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Steeds meer regio's in Spanje en Portugal zijn weer aangesloten op het stroomnet. Netbeheerder Red Eléctrica meldde om middernacht dat ruim 60 procent van de Spaanse energievoorziening is hersteld. In Barcelona en Baskenland kwam de stroom in de loop van de middag alweer terug.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De grote stroomstoring in Spanje en Portugal werd veroorzaakt door een ontkoppeling van het Spaanse stroomnetwerk van dat van Frankrijk. De operationele directeur van netbeheerder Red Eléctrica heeft dat gezegd, meldt de Spaanse krant La Vanguardia.
4 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Bij de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza tussen Hamas en Israël is een "aanzienlijke doorbraak" bereikt. Dat zeggen twee Egyptische veiligheidsbronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen zijn beide partijen het eens over een langdurig bestand, maar zijn er nog wel enkele bezwaarpunten.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky noemt het bestand dat eenzijdig door de Russische president Vladimir Poetin is uitgeroepen voor 8 tot en met 10 mei een "nieuwe poging tot manipulatie".
5 uur geleden