Rusland veroordeelt honderden Navalny-herdenkers tot celstraffen
MOSKOU (ANP/AFP) - Russische rechtbanken hebben honderden mensen, die waren aangehouden bij herdenkingsbijeenkomsten voor de vrijdag overleden Poetin-criticus Aleksej Navalny, veroordeeld tot korte celstraffen. Dat blijkt uit officiële mededelingen van de rechtbank.
Alleen al in Sint-Petersburg werden 154 mensen veroordeeld. Zij kregen straffen van maximaal veertien dagen om het overtreden van anti-protestwetten. Mensenrechtenorganisaties en onafhankelijke media maakten melding van een handvol soortgelijke straffen in andere steden in Rusland.
Zaterdag werden volgens mensenrechtenorganisatie OVD Info meer dan vierhonderd mensen aangehouden bij herdenkingsbijeenkomsten voor Navalny. De arrestaties vonden plaats in 32 steden.
Arrestatiegolf
Het was de grootste arrestatiegolf bij politieke gebeurtenissen in Rusland sinds september 2022. Toen werden meer dan 1300 activisten opgepakt bij demonstraties tegen de mobilisatie van reservisten voor de oorlog in Oekraïne.
Navalny (47) overleed vrijdag in een strafkamp in het noorden van Rusland. Hij zat daar een gevangenisstraf uit van meer dan dertig jaar voor het oprichten van een 'extremistische groepering'. Zijn doodsoorzaak is nog niet vastgesteld.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland overweegt het makkelijker te maken om wolven af te schieten. Daarover wordt woensdag in de Bondsdag gedebatteerd. Op tafel ligt een voorstel voor een wetswijziging voor zowel het jachtbeleid als het beleid rond natuur- en populatiebehoud.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het blijft nog onduidelijk of Denemarken kan terugvallen op een Europese beschermingsafspraak als de Verenigde Staten Groenland onder dwang zouden overnemen. De Europese Commissie zei eerder dat het verdragsartikel ook voor dat overzeese gebiedsdeel geldt, maar wil daarover nu geen uitsluitsel meer geven. Experts zijn het erover oneens en Nederland stelde eerder dat zulke gebieden niet op de EU-bescherming kunnen rekenen.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en onderhandelaar Jared Kushner willen binnenkort naar Moskou reizen om de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten. Ze willen de nieuwste conceptvredesvoorstellen presenteren om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken stuurt zelf meer militairen naar Groenland, maar wil ook dat de NAVO zichtbaarder wordt. De minister van Defensie van het land, Troels Lund Poulsen, heeft dat gezegd in een schriftelijke verklaring aan persbureau AFP. Later woensdag gaat de Deense regering in het Witte Huis in overleg met de Amerikanen, die naar eigen zeggen Groenland in handen willen krijgen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De directe communicatie tussen de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi is tot nader order stilgelegd. Dat zegt een hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechtspraak in Iran zegt dat mensen die worden gearresteerd bij de protesten in het land met extra spoed worden berecht. De Iraanse autoriteiten hebben de protesten omschreven als rellen en terrorisme. Internationaal is er veel kritiek op het harde optreden van het regime tegen de protesten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het geverifieerde dodental bij de Iraanse protesten tegen de regering is opgelopen tot 2571. Dat zegt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde mensenrechtenorganisatie die zich bezighoudt met Iran.
4 uur geleden