Rusland verlaagt rente tot onder niveau van voor invasie Oekraïne
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief verlaagd tot onder het niveau van voor de invasie van Rusland in Oekraïne. Met de renteverlagingen hoopt de centrale bank de door westerse sancties getroffen Russische economie te ondersteunen.
De rente in het land werd verder teruggeschroefd van 9,5 procent naar 8 procent. Het was de vijfde renteverlaging op rij sinds april. De rentestap was veel groter dan economen hadden voorzien. Zij hadden gerekend op een verlaging met 0,5 procentpunt tot 9 procent.
De centrale bank had al laten weten de rente verder te zullen verlagen en houdt ook nu de deur weer open voor nieuwe verlagingen. De meevallende inflatie in Rusland geeft de centrale bank meer ruimte om de leenkosten terug te schroeven en de economie te stutten.
Eind februari werd de rente in Rusland nog ruim verdubbeld van 9,5 procent naar 20 procent om de koersval van de roebel en de hoge inflatie in het land tegen te gaan. De roebel verloor toen maar liefst 40 procent van zijn waarde door de westerse sancties tegen Rusland na de invasie van Oekraïne op 24 februari. De roebel is inmiddels in waarde hersteld en de rente staat nu weer ruim onder het niveau van voor de oorlog.
De centrale bank verlaagde ook de inflatieverwachtingen voor dit jaar. Nu wordt gerekend op een stijging van het algemene prijspeil van 12 tot 15 procent, tegen een eerdere prognose van 14 tot 17 procent. Ook verwachten de centrale bankiers dat de Russische economie dit jaar minder krimpt dan gevreesd. Voor dit jaar wordt een krimp van 4 tot 6 procent voorzien, terwijl eerder werd uitgegaan van een neergang van 8 tot 10 procent.
Meer uit Financieel
MIDDELBURG (ANP) - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta en netbeheerder Stedin hopen het stroomnet op piekmomenten te ontlasten met een 'zonalert' voor klanten. De nieuwe dienst geeft iedere vrijdag aan wanneer zonnepanelen in het weekend de meeste stroom opwekken, zodat klanten hun stroomverbruik zoveel mogelijk op die uren kunnen concentreren, maakten de bedrijven bekend.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgevers moeten vanaf 2027 mogelijk maken dat werknemers van een bedrijf kunnen zien wat hun collega's verdienen. Dat staat in een wetsvoorstel van minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken (D66). Met het wetsvoorstel geeft Nederland invulling aan een Europese richtlijn die landen verplicht om inzicht te geven in de salarisverschillen tussen mannen en vrouwen.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenfonds ABP en vastgoedinvesteerder Rockfield Real Estate willen de komende jaren meer dan 2000 betaalbare en duurzame woningen voor studenten en starters in Nederland ontwikkelen. Ze stellen daarvoor 350 miljoen euro aan startkapitaal beschikbaar.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is donderdag licht lager begonnen. Beleggers deden het rustig aan na de stevige winsten en het nieuwe slotrecord van de Amsterdamse hoofdindex op woensdag. De hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten en nieuwe recordresultaten van het Amerikaanse Nvidia hielden de koersverliezen beperkt.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Britse kinderen zijn op TikTok en YouTube nog niet genoeg beschermd tegen schadelijke content, volgens de Britse mediatoezichthouder Ofcom. De waakhond stelt dat de platforms geen significante, nieuwe toezeggingen hebben gedaan om de feeds met aanbevolen filmpjes veiliger te maken.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - EasyJet merkt dat de oorlog in het Midden-Oosten voor onzekerheid zorgt bij reizigers. De boekingen voor de zomerperiode bij de budgetmaatschappij lopen achter in vergelijking met vorig jaar, meldt het bedrijf bij zijn halfjaarcijfers. Door hogere brandstofkosten liep het verlies bij het Britse bedrijf op, zoals easyJet in een update in april al aankondigde.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Berichtendienst X heeft tegenover een rechtbank in Australië toegegeven de regels voor de bestrijding van onlinekindermisbruik te hebben geschonden. Daarmee is een einde gekomen aan een slepende juridische zaak en moet het bedrijf van Elon Musk een boete van 650.000 Australische dollar (ongeveer 400.000 euro) betalen.
2 uur geleden