Rusland verlaagt rente tot onder niveau van voor invasie Oekraïne
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief verlaagd tot onder het niveau van voor de invasie van Rusland in Oekraïne. Met de renteverlagingen hoopt de centrale bank de door westerse sancties getroffen Russische economie te ondersteunen.
De rente in het land werd verder teruggeschroefd van 9,5 procent naar 8 procent. Het was de vijfde renteverlaging op rij sinds april. De rentestap was veel groter dan economen hadden voorzien. Zij hadden gerekend op een verlaging met 0,5 procentpunt tot 9 procent.
De centrale bank had al laten weten de rente verder te zullen verlagen en houdt ook nu de deur weer open voor nieuwe verlagingen. De meevallende inflatie in Rusland geeft de centrale bank meer ruimte om de leenkosten terug te schroeven en de economie te stutten.
Eind februari werd de rente in Rusland nog ruim verdubbeld van 9,5 procent naar 20 procent om de koersval van de roebel en de hoge inflatie in het land tegen te gaan. De roebel verloor toen maar liefst 40 procent van zijn waarde door de westerse sancties tegen Rusland na de invasie van Oekraïne op 24 februari. De roebel is inmiddels in waarde hersteld en de rente staat nu weer ruim onder het niveau van voor de oorlog.
De centrale bank verlaagde ook de inflatieverwachtingen voor dit jaar. Nu wordt gerekend op een stijging van het algemene prijspeil van 12 tot 15 procent, tegen een eerdere prognose van 14 tot 17 procent. Ook verwachten de centrale bankiers dat de Russische economie dit jaar minder krimpt dan gevreesd. Voor dit jaar wordt een krimp van 4 tot 6 procent voorzien, terwijl eerder werd uitgegaan van een neergang van 8 tot 10 procent.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt vanaf 12 juli brievenbuspost standaard binnen twee dagen, in plaats van de volgende dag. Dit is noodzakelijk om het bezorgen van post betrouwbaar te houden, stelt het postbedrijf. Het kabinet besloot vorig jaar dat PostNL de bezorgtijd per 1 juli dit jaar mag verruimen. De postbezorger had die wens al langer omdat er hoge kosten verbonden zijn aan het verplicht bezorgen van post de volgende dag.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het aantal mensen dat geld wil lenen om hun huis te verduurzamen, stijgt verder. Het Nationaal Warmtefonds zag 73 procent meer aanvragen in maart vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. De energieprijzen zijn flink gestegen sinds de Iran-oorlog.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt vanaf 12 juli brievenbuspost standaard binnen twee dagen, in plaats van de volgende dag. Dit is noodzakelijk om het bezorgen van post betrouwbaar te houden, stelt het postbedrijf. Het kabinet besloot vorig jaar dat PostNL de bezorgtijd per 1 juli dit jaar mag verruimen. De postbezorger had die wens al langer omdat er hoge kosten verbonden zijn aan het verplicht bezorgen van post de volgende dag.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
9 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
10 uur geleden