Rusland verhoogt boetes na Navalni-protesten
MOSKOU (ANP/DPA/AFP) - Demonstranten in Rusland kunnen te maken krijgen met fors hogere boetes als ze meedoen aan ongeoorloofde betogingen zoals die ter ondersteuning van oppositieleider Aleksej Navalni. Bij massale protesten voor de vrijlating van Navalni en tegen het regime van president Poetin werden de afgelopen weken circa 11.000 demonstranten opgepakt. De autoriteiten willen er alles aan doen mensen te ontmoedigen opnieuw de straat op te gaan.
Bij een eerste overtreding geldt nu een boete van maximaal 1000 roebel (11 euro). Het parlement stemde woensdag in met een verhoging tot 10.000 roebel (110 euro), oplopend tot 200.000 roebel (2200 euro) bij herhaling. Celstraffen behoren al tot de mogelijkheid. In de toekomst wordt 40 tot 120 uur dwangarbeid ook een optie.
Het team van Navalni heeft de EU en de VS opgeroepen nieuwe sancties tegen Moskou in te stellen. Het Russische parlement bespreekt een wet waarin dergelijke oproepen tot landverraad wordt bestempeld.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt geld beschikbaar voor Europese vrouwen voor wie abortus in hun eigen land illegaal is. Donderdag maakte de Commissie bekend dat hiervoor het Europees Sociaal Fonds (ESF+) kan worden benut. Lidstaten zoals Nederland kunnen uit het fonds putten als vrouwen uit bijvoorbeeld Polen een abortus in Nederland ondergaan. In Polen is abortus illegaal.
12 minuten geledenROME (ANP) - "Met zwaar gemoed" treedt de directeur van het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP) Cindy McCain terug. Dat schrijft McCain in een verklaring op X. Volgens de 71-jarige McCain staat haar gezondheid niet toe een dergelijke zware functie naar behoren in te vullen. In oktober kreeg ze een beroerte.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Noorse koning Harald wordt donderdag ontslagen uit het ziekenhuis. De 89-jarige monarch heeft "goed gereageerd" op de behandeling en is "snel hersteld", meldt het hof. Harald werd dinsdagavond op Tenerife opgenomen met een huidinfectie aan een van zijn benen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán belooft niet dat hij de blokkade van de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne opheft, als de EU een onderzoek gaat doen naar de vernielde Droezjba-pijpleiding. Dat blijkt uit zijn brief, in handen van het ANP, die hij donderdag aan de voorzitter van de EU-leiders António Costa heeft gestuurd.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De gesprekken tussen de Verenigde Staten en Oekraïne in Genève zijn begonnen, zegt het hoofd van de Oekraïense delegatie. Het overleg is een voorbereiding op een volgende gespreksronde, waarbij ook Rusland aanschuift. Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is met de Amerikaanse president Donald Trump afgesproken dat ze in de loop van maart ook weer om tafel gaan met Rusland.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - De Denen kiezen op 24 maart een nieuw parlement. Premier Mette Frederiksen heeft gezegd dat ze de koning heeft gevraagd die dag te kiezen voor de stembusgang.
2 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk zijn deze winter 26 mensen omgekomen door lawines, meldt de Oostenrijkse raad voor veiligheid in de Alpen (ÖKAS). Dat is "aanzienlijk meer" dan voorgaande jaren.
3 uur geleden