Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland verdient 93 miljard euro aan brandstofexport sinds oorlog

Rusland verdient 93 miljard euro aan brandstofexport sinds oorlog

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft in de eerste honderd dagen van de oorlog in Oekraïne 93 miljard euro verdiend aan de export van fossiele brandstoffen. Het grootste deel van de uitvoer van Russisch olie en gas ging naar de Europese Unie. Dat meldt het onafhankelijke Finse onderzoekscentrum voor Energie en Schone Lucht (CREA).

Volgens het onderzoek van CREA was de EU in de periode goed voor 61 procent van de Russische export van fossiele brandstoffen met een waarde van ongeveer 57 miljard euro. Op landenniveau was China de grootste importeur met 12,6 miljard euro, gevolgd door Duitsland met 12,1 miljard euro en Italië met 7,8 miljard euro.

Ruwe olie is met 46 miljard euro de grootste inkomstenbron van Rusland, gevolgd door gas via pijpleidingen, olieproducten, vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en steenkool. Oekraïne dringt er bij de westerse landen op aan om alle handel met Rusland te verbreken in de hoop de financiële levensader van het Kremlin af te snijden.

Recordinkomsten

Eerder deze maand stemde de EU ermee in om het merendeel van de import van Russische olie, waarvan het continent sterk afhankelijk is, stop te zetten. Hoewel het economische blok ernaar streeft de invoer van Russisch gas dit jaar met twee derde te verminderen, is een embargo momenteel niet aan de orde.

Ondanks een daling van het volume van de Russische export van fossiele brandstoffen in mei behaalde Moskou recordinkomsten uit de uitvoer dankzij de wereldwijde stijging van de prijzen van fossiele brandstoffen. De gemiddelde exportprijzen van Rusland waren volgens CREA zo'n 60 procent hoger dan vorig jaar. Sommige landen kopen ook meer brandstoffen van Rusland, waaronder China, India, de Verenigde Arabische Emiraten en Frankrijk, aldus het rapport.

"Omdat de EU strengere sancties tegen Rusland overweegt, heeft Frankrijk zijn invoer verhoogd om de grootste koper van lng ter wereld te worden", zegt CREA-analist Lauri Myllyvirta, waarmee het land volgens hem bewust gebruikmaakt van Russische energie in de nasleep van de oorlog. Hij roept op tot een embargo op alle Russische fossiele brandstoffen.

Meer uit Financieel

Bitcoin daalt voor vijfde dag op rij na verkoop 32 bitcoins

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

12 minuten geleden
Chipbedrijf Broadcom onderuit op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.

53 minuten geleden
173 bedrijven in Zeeland krijgen ruimte op het volle stroomnet

MIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.

1 uur geleden
Zweden draagt Russisch 'schaduwschip' mogelijk over aan Oekraïne

STOCKHOLM (ANP) - Zweden mag een vrachtschip van de Russische 'schaduwvloot' overdragen aan Oekraïne. De Zweedse rechter heeft toestemming gegeven om een Oekraïens verzoek daartoe in te willigen, melden Zweedse media als Dagens Nyheter en Expressen.

1 uur geleden
Koninklijke Horeca Nederland richt meldpunt op na datalek sector

WOERDEN (ANP) - Koninklijke Horeca Nederland (KHN) doet onderzoek naar de grootte van een datalek in de sector en is een meldpunt aan het inrichten. De branchevereniging krijgt signalen van meerdere hotels waarbij gasten nepberichten met betaalverzoeken krijgen, bevestigt KHN na berichtgeving in meerdere media over een datalek in de hotellerie.

2 uur geleden
Groene stroom is wel echt groen, zeggen leveranciers na rapport

ROTTERDAM (ANP) - De groene stroom die consumenten en ondernemers krijgen is wel echt duurzaam te noemen, zeggen energieleveranciers Eneco en Essent in een reactie op een onderzoek van klimaatstichting HIER. Die organisatie meldde donderdag dat ongeveer een derde van de groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Daarbij gaat het onder meer om bepaalde producten van Eneco en Essent.

2 uur geleden
Eurostar-topvrouw: Nederland belangrijk voor onze groeiambities

AMSTERDAM (ANP) - Eurostar blijft verder groeien. De internationale treindienst verwacht dit jaar een miljoen meer reizigers vanuit Nederland dan het jaar ervoor. Dat maakt dat Nederland belangrijk is voor het merk, onderstreept topvrouw Gwendoline Cazenave tijdens de viering van dertig jaar treinen tussen Amsterdam en Parijs.

2 uur geleden