Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland verdient 93 miljard euro aan brandstofexport sinds oorlog

Rusland verdient 93 miljard euro aan brandstofexport sinds oorlog

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft in de eerste honderd dagen van de oorlog in Oekraïne 93 miljard euro verdiend aan de export van fossiele brandstoffen. Het grootste deel van de uitvoer van Russisch olie en gas ging naar de Europese Unie. Dat meldt het onafhankelijke Finse onderzoekscentrum voor Energie en Schone Lucht (CREA).

Volgens het onderzoek van CREA was de EU in de periode goed voor 61 procent van de Russische export van fossiele brandstoffen met een waarde van ongeveer 57 miljard euro. Op landenniveau was China de grootste importeur met 12,6 miljard euro, gevolgd door Duitsland met 12,1 miljard euro en Italië met 7,8 miljard euro.

Ruwe olie is met 46 miljard euro de grootste inkomstenbron van Rusland, gevolgd door gas via pijpleidingen, olieproducten, vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en steenkool. Oekraïne dringt er bij de westerse landen op aan om alle handel met Rusland te verbreken in de hoop de financiële levensader van het Kremlin af te snijden.

Recordinkomsten

Eerder deze maand stemde de EU ermee in om het merendeel van de import van Russische olie, waarvan het continent sterk afhankelijk is, stop te zetten. Hoewel het economische blok ernaar streeft de invoer van Russisch gas dit jaar met twee derde te verminderen, is een embargo momenteel niet aan de orde.

Ondanks een daling van het volume van de Russische export van fossiele brandstoffen in mei behaalde Moskou recordinkomsten uit de uitvoer dankzij de wereldwijde stijging van de prijzen van fossiele brandstoffen. De gemiddelde exportprijzen van Rusland waren volgens CREA zo'n 60 procent hoger dan vorig jaar. Sommige landen kopen ook meer brandstoffen van Rusland, waaronder China, India, de Verenigde Arabische Emiraten en Frankrijk, aldus het rapport.

"Omdat de EU strengere sancties tegen Rusland overweegt, heeft Frankrijk zijn invoer verhoogd om de grootste koper van lng ter wereld te worden", zegt CREA-analist Lauri Myllyvirta, waarmee het land volgens hem bewust gebruikmaakt van Russische energie in de nasleep van de oorlog. Hij roept op tot een embargo op alle Russische fossiele brandstoffen.

Meer uit Financieel

Onderzoek: afschaffing hypotheekrenteaftrek geen probleem

AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrenteaftrek kan worden afgeschaft zonder dat dat tot grote verstoringen op de markt leidt, concluderen onderzoekers van de TU Delft op basis van een doorrekening. In het onderzoek, dat is gepubliceerd in economenvakblad EBS, betogen zij dat de maandlasten betaalbaar blijven.

14 minuten geleden
Premies grote zorgverzekeraars volgend jaar nagenoeg gelijk

DEN HAAG (ANP) - De zorgpremies van de grote verzekeraars stijgen in 2026 niet of nauwelijks. Dat blijkt uit de premies voor het basispakket die zorgverzekeraars hebben bekendgemaakt.

1 uur geleden
Nederland blijft met AI-investeringen ver achter bij VS, zegt ING

AMSTERDAM (ANP) - Nederland blijft ver achter bij de Verenigde Staten als het gaat om investeringen in kunstmatige intelligentie. Daarop wijst ING-econoom Marcel Klok donderdag in een onderzoeksartikel van de bank. Daarmee lijkt Nederland volgens hem een kans te missen.

1 uur geleden
Onderzoek: Nederlandse economie heeft niets aan groei luchtvaart

UTRECHT (ANP) - Als de luchtvaart in Nederland verder groeit, levert dit de economie niets extra's meer op. Nederland heeft al een uitgebreid netwerk en de markt is verzadigd. Dat komt naar voren uit een onderzoek van de Britse klimaatdenktank New Economics Foundation, gedaan in opdracht van de Europese milieuorganisatie Transport & Environment.

1 uur geleden
Beurzen New York sluiten overwegend hoger, tech blijft achter

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld gesloten. De meeste aandelen sloten hoger, maar techbedrijven stonden enigszins onder druk. Beleggers waren in afwachting van een definitieve deal in het Amerikaanse Congres die waarschijnlijk een einde maakt aan de sluiting van de federale overheid.

3 uur geleden
Triodos wint Nederlandse rechtszaak rond certificatenkwestie

UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de bank Triodos gelijk gegeven in een rechtszaak die een stichting namens ontevreden certificaathouders had aangespannen. De Stichting Triodos Tragedie eiste een schadevergoeding voor de verliezen die de bezitters van de alternatieve aandelen hebben geleden.

5 uur geleden
Belgisch onderzoek naar overname van Pukkelpop door Live Nation

BRUSSEL (ANP) - De Belgische Mededingingsautoriteit is een onderzoek begonnen naar de overname van het muziekfestival Pukkelpop in Hasselt door het Amerikaanse entertainmentbedrijf Live Nation. Het onderzoek richt zich vooral op de mogelijke gevolgen van de overname van Pukkelpop voor de concurrentie tussen festivalorganisatoren in België.

6 uur geleden