Rusland: Turkije zal 1 miljoen ton graan voor Afrika verwerken
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt dat Turkije ermee heeft ingestemd 1 miljoen ton aan graan te verwerken dat Rusland naar Afrika wil sturen, tegen een korting met financiële steun van Qatar. De Russische autoriteiten hadden dit plan voorgesteld na het verlopen van de graandeal halverwege juli.
De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken heeft tegen het Russische persbureau Interfax verklaard dat er principeovereenkomsten zijn bereikt, dat "in de nabije toekomst" met de betrokken partijen contracten worden getekend en dat daarna de technische aspecten van het plan kunnen worden uitgewerkt.
De bedoeling is dat graan van Rusland in Turkije aankomt en dat Turkije het voedsel verder zal exporteren naar landen in Afrika, maar details over de Turkse rol zijn niet bekendgemaakt. Rusland probeert Afrikaanse landen, waarvan een deel met voedseltekorten worstelt, voor zich te winnen door gratis of goedkope graan aan te bieden.
Met de graandeal kon Oekraïne ondanks de oorlog bijna een jaar lang veilig graan en andere landbouwproducten via zee uitvoeren. Daardoor daalden voedselprijzen wereldwijd nadat die door de Russische invasie juist waren gestegen. Rusland zegde zijn medewerking aan de deal op wegens onvrede over de eigen landbouwexport. Die zou onterecht worden getroffen door internationale sancties tegen het land.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie komt met een steunpakket van 50 miljoen euro voor Armenië ter compensatie van de handelsbeperkingen die Rusland het land wil opleggen om zijn banden met de EU. Dat meldt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na een telefoongesprek met de Armeense premier Nikol Pasjinjan.
1 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het karkas van bultrug Timmy blijft waarschijnlijk langer dan voorzien op het Deense eiland Anholt. Het voor donderdag of vrijdag geplande transport is voor onbepaalde tijd uitgesteld, meldt de veerdienst.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Het staakt-het-vuren waar Libanon en Israël afspraken over hebben gemaakt, zal binnen 24 uur ingaan nadat alle betrokken partijen goedkeuring hebben verleend, zegt de Libanese president Joseph Aoun in gesprek met journalisten. Hij lijkt daarmee te verwijzen naar Hezbollah. Die groepering moet volgens de overeenkomst meewerken, maar was zelf niet bij de onderhandelingen betrokken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe Iraanse leider beschuldigt de vijanden van zijn land van een poging verdeeldheid te zaaien in Iran, nu ze volgens hem de oorlog hebben verloren. Mojtaba Khamenei riep zijn landgenoten op tot eenheid om dat "sinistere complot" te bestrijden.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/AFP) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wordt niet langer vervolgd voor zijn betrokkenheid bij het organiseren van een mars voor de lhbti-gemeenschap in 2025. Aanklagers maakten donderdag bekend dat ze de aanklachten intrekken.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De opvangregeling voor Oekraïners die vanwege de oorlog naar EU-landen vluchten, wordt naar alle waarschijnlijkheid verlengd. Wel is de kans groot dat daar verdere beperkingen aan worden gekoppeld, zo werd donderdag duidelijk in Luxemburg. Daar bespreken de EU-ministers van Binnenlandse Zaken de verlenging van de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (RTB). Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) en diverse ministers spraken voor het begin van de vergadering hun steun uit voor verlenging, maar niet meer voor iedereen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Frans-Iraanse kunstenares Marjane Satrapi is op 56-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar omgeving donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP. Satrapi werd wereldwijd bekend met het stripboek Persepolis en de verfilming daarvan.
2 uur geleden