Rusland: Turkije zal 1 miljoen ton graan voor Afrika verwerken
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt dat Turkije ermee heeft ingestemd 1 miljoen ton aan graan te verwerken dat Rusland naar Afrika wil sturen, tegen een korting met financiële steun van Qatar. De Russische autoriteiten hadden dit plan voorgesteld na het verlopen van de graandeal halverwege juli.
De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken heeft tegen het Russische persbureau Interfax verklaard dat er principeovereenkomsten zijn bereikt, dat "in de nabije toekomst" met de betrokken partijen contracten worden getekend en dat daarna de technische aspecten van het plan kunnen worden uitgewerkt.
De bedoeling is dat graan van Rusland in Turkije aankomt en dat Turkije het voedsel verder zal exporteren naar landen in Afrika, maar details over de Turkse rol zijn niet bekendgemaakt. Rusland probeert Afrikaanse landen, waarvan een deel met voedseltekorten worstelt, voor zich te winnen door gratis of goedkope graan aan te bieden.
Met de graandeal kon Oekraïne ondanks de oorlog bijna een jaar lang veilig graan en andere landbouwproducten via zee uitvoeren. Daardoor daalden voedselprijzen wereldwijd nadat die door de Russische invasie juist waren gestegen. Rusland zegde zijn medewerking aan de deal op wegens onvrede over de eigen landbouwexport. Die zou onterecht worden getroffen door internationale sancties tegen het land.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn enkele duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen.
23 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.
2 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Na de brand in Crans-Montana zamelen kapsalons in Frankrijk en andere Europese landen haar in voor pruiken voor de gewonden, schrijft de Franse zender BFMTV. Op nieuwjaarsnacht brak er brand uit in een café waar veel jongeren waren. Hierbij vielen 40 doden en raakten 116 mensen gewond.
3 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is afgesneden van communicatie na een politie-inval in zijn huis, meldt zijn partij NUP. Eerder gingen er geruchten dat hij was ontvoerd door het leger. De partij plaatste vrijdagavond laat op X dat Wine met geweld was meegenomen in een helikopter, maar dat werd even later weer verwijderd.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Er is een minimale toename van het internetverkeer in Iran, meldt internetwaakhond NetBlocks. Al ruim een week is het internet in Iran geblokkeerd, maar NetBlocks meldt in de nacht van vrijdag op zaterdag dat zo'n 2 procent van de Iraniërs toegang tot het internet lijkt te hebben. Dat is meer dan in de afgelopen dagen.
8 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft besloten dat de inzet van agenten van de vreemdelingenpolitie ICE in Minneapolis aan banden wordt gelegd, schrijven The New York Times en The Washington Post. ICE-agenten mogen geen vreedzame demonstranten meer arresteren, geen pepperspray meer inzetten tegen demonstranten en geen automobilisten arresteren die auto's van ICE-agenten volgen.
9 uur geleden