Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland trekt troepen terug uit Izjoem en Balaklia

Rusland trekt troepen terug uit Izjoem en Balaklia

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland is zijn troepen in Oekraïne aan het "hergroeperen" en daarom worden militairen teruggetrokken uit de plaatsen Izjoem en Balaklia, beiden in de regio Charkov. Zij gaan naar de nabijgelegen regio Donetsk. Het ministerie van Defensie heeft dat volgens het Russische staatspersbureau TASS bekendgemaakt.

Niet lang na de berichtgeving deelde de stafchef van de Oekraïense president Volodimir Zelenski op sociale media een foto waarop Oekraïense troepen in de buitenwijken van Izjoem te zien zouden zijn. Het Oekraïense leger is bezig met een snelle opmars in Charkov. Volgens Zelenski zijn in de afgelopen dagen zeker dertig plaatsen heroverd.

De "hergroepering" van troepen is volgens Moskou nodig voor de "bevrijding van de Donbas", bestaande uit de regio's Donetsk en Loehansk. In Donetsk zou momenteel hevig worden gevochten. De pro-Russische separatistenleider in het gebied zegt dat de situatie in de stad Lyman "erg moeilijk" is en dat er ook wordt gevochten op andere plekken, met name in het noorden van Donetsk.

Spoorrails

De aankondiging over de verplaatsing van Russische militairen komt uren nadat Oekraïense autoriteiten hadden gezegd dat hun troepen de bezette stad Koepjansk waren binnengetrokken. Deze stad ligt in Charkov en is strategisch van belang, omdat hier spoorrails samenkomen die door Rusland worden gebruikt om troepen in het noordoosten van Oekraïne te bevoorraden.

De bestuurder die Rusland heeft benoemd voor de bezette gebieden in Charkov, roept inwoners op naar Rusland te evacueren. Hij heeft volgens TASS verklaard dat vluchtelingen worden voorzien van voedsel, warmte en medische zorg. Een dag eerder zei hij dat burgers uit verschillende steden werden geëvacueerd, omdat Oekraïense troepen de Russische verdedigingslinies hadden doorbroken.

Meer uit Buitenland

Pakistan bedankt Trump voor bereidheid bestand te verlengen

ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.

11 minuten geleden
Brits parlement akkoord met levenslang rookverbod voor generaties

LONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.

1 uur geleden
Trump verlengt bestand met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.

1 uur geleden
Iraanse minister haalt uit naar VS in aanloop naar einde bestand

TEHERAN (ANP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi heeft kort voor het aflopen van het staakt-het-vuren uitgehaald naar de VS. "Het blokkeren van Iraanse havens is een oorlogsdaad en dus een schending van het bestand. Het aanvallen van een koopvaardijschip en het gijzelen van de bemanning is een nog ernstigere schending", schrijft hij op X.

1 uur geleden
Libanon vraagt om half miljard euro voor humanitaire crisis

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.

3 uur geleden
Iran ontkent plannen voor executie van acht vrouwen

TEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.

3 uur geleden
Niet genoeg steun in EU voor opschorting deel verdrag met Israël

LUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.

3 uur geleden