Rusland teleurgesteld na overleg met Verenigd Koninkrijk
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische buitenlandminister Sergei Lavrov zegt teleurgesteld te zijn na de gesprekken met zijn Britse ambtsgenoot Liz Truss in Moskou. Tijdens een gezamenlijke persconferentie zei hij dat de veiligheidszorgen van Rusland aan de kant werden gezet.
Het Verenigd Koninkrijk wil dat de Russische troepen weggaan bij de grens met Oekraïne, maar Rusland ziet dat niet zitten. Lavrov herhaalde dat Rusland zelf mag besluiten hoe militairen in eigen land worden ingezet. De troepenopbouw bij Oekraïne leidt in het Westen tot zorgen over een mogelijke invasie, iets waar volgens de Russen geen plannen voor zijn. De spanningen in de regio zijn daardoor opgelopen.
Truss vindt dat Rusland de situatie moet de-escaleren door troepen weg te halen, omdat er sprake is van een "zeer dreigende houding". Het is volgens haar niet nodig om 100.000 militairen aan de grens te hebben. "Als de Russen serieus zijn over diplomatie, moeten ze die troepen verplaatsen en afzien van dreigingen." Volgens de minister wordt de veiligheid van Rusland niet ondermijnd.
Feiten genegeerd
Lavrov zei veel feiten aan Truss te hebben gepresenteerd, maar dat hij het gevoel had dat die werden genegeerd. Truss vertelde tijdens de persconferentie dat ze het Britse standpunt over de Oekraïne-crisis duidelijk had gemaakt en heeft geprobeerd een Russische invasie af te schrikken. Bij een inval zal het VK Rusland nieuwe sancties opleggen, net als andere landen. De dreigementen vanuit het Westen dragen volgens Lavrov niet bij aan het verminderen van de spanningen.
Meerdere landen voeren deze maand op hoog niveau overleg over de crisis rond Oekraïne. Een oplossing is nog niet in zicht, al zei de Russische president Vladimir Poetin wel open te staan voor de voorstellen en ideeën die zijn Franse ambtsgenoot Emmanuel Macron had gepresenteerd. Wat die waren, is niet duidelijk. De VS en NAVO hebben een aantal eerdere eisen van Rusland verworpen. Het gaat om het vertrek van NAVO-troepen uit Oost-Europa en de belofte dat Oekraïne nooit lid wordt van de NAVO.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.
4 uur geledenBISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.
5 uur geledenMANCHESTER (ANP) - De politie in Manchester meldt dat een 31-jarige man is gearresteerd in verband met de aanslag op een synagoge in die stad op 2 oktober. De man werd aangehouden op de luchthaven van Manchester na aankomst met het vliegtuig.
5 uur geleden