Rusland: Taliban spannen zich in om Afghanistan te stabiliseren
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland erkent de inspanningen van de Taliban om Afghanistan te stabiliseren. "Er is nu een nieuw bewind in het land en we zien dat zij proberen de militaire en politieke situatie te stabiliseren en dat ze proberen een staatsapparaat op te bouwen", aldus de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov. Hij sprak de lovende woorden als gastheer op een conferentie in Moskou waar onder meer de Taliban, China, India, Pakistan en Rusland bijeen zijn om over de toestand in Afghanistan te praten.
De Verenigde Staten waren ook uitgenodigd maar die zijn "helaas om logistieke redenen" verhinderd. Zij zeggen te hopen er wel bij te zijn op een eventueel volgend overleg over het Aziatische land waar ze twintig jaar hebben gevochten tegen vooral de Taliban. De soennitische extremisten liepen half augustus het hele land onder de voet zonder op veel weerstand te stuiten.
Hun bewind wordt internationaal niet erkend en er zijn ook VN-sancties tegen de Taliban. Rusland beschouwt de Taliban officieel al jaren als een terroristische organisatie in verband met vroegere banden van de Taliban met terroristen in de Russische Kaukasus. China, dat aan Afghanistan grenst, vreest de Taliban in verband met zijn moslimminderheid in het westen van het land. Maar China hoopt ook op economisch voordeel in Afghanistan. Pakistan, vooral de geheime dienst van dat land, heeft altijd nauwe banden met de Taliban gehad. India dat met Pakistan wedijvert over invloed in Afghanistan, heeft zich na de machtsovername door de Taliban vrijwel geheel van het Afghaanse toneel moeten terugtrekken.
Donorconferentie
De Taliban hopen dat ze als wettige regering worden erkend. Ze hebben dringend de Afghaanse banktegoeden in de VS en handelsverkeer nodig. Het Talibanregime zit vrijwel zonder geld en kan ambtenaren niet betalen terwijl de economie verlamd is. Ze hebben zich al geruime tijd, onder meer met vredesonderhandelingen in Qatar, ontpopt als diplomatieke gesprekspartners. Maar van een officiële erkenning is het nog niet gekomen.
Lavrov riep de wereld op Afghanistan te helpen en stelde een donorconferentie voor. Hij wees ook op het gevaar van terroristen van Islamitische Staat die in Afghanistan zouden profiteren van de machtswisseling in Kabul. Die zouden zo een grote bedreiging voor de regio vormen inclusief voormalige Sovjetrepublieken. Ook de productie en smokkel van vooral Afghaanse heroïne zou nog veel bedreigender worden.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP) - Twee Duitse mannen die zondag naar paaseieren aan het zoeken waren, stuitten op een flacon met de opdruk 'Polonium 210'. Dat is een zeer radioactieve stof.
25 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft het Israëlische leger alle gebieden ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon omgevormd tot een "operationele zone", naar eigen zeggen om Hezbollah te bestrijden. Israël voert in Zuid-Libanon een grondoffensief uit dat het almaar uitbreidt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
10 uur geleden