Rusland stuurt vervangend ruimteschip naar ISS na lek in vaartuig
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland gaat volgende maand een vervangend ruimteschip naar het internationale ruimtestation ISS sturen. Dat moet twee Russen en een Amerikaan terug naar de aarde brengen. Het vaartuig waarmee dat zou gebeuren, heeft vorige maand een lek opgelopen en kan daardoor niet worden gebruikt.
Het nieuwe vaartuig moet op 20 februari worden gelanceerd. De Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos heeft dat woensdag aangekondigd. De kosmonauten Sergej Prokopjev, Dmitri Petelin en de astronaut Francisco Rubio zouden in maart terugkeren op aarde, maar dat wordt uitgesteld. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA komt woensdagmiddag met een eigen update.
Prokopjev, Petelin en Rubio zitten sinds september in het ISS. Half december ontstond ineens een lek in het Sojoez-vaartuig dat ze naar het ruimtestation had gebracht. Door een gaatje van minder dan een millimeter groot stroomde koelvloeistof van een radiator naar buiten. Het gat ontstond mogelijk door een ruimtesteentje. Het vaartuig hangt nog aan het ISS.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.
45 minuten geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.
1 uur geledenMAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt op sociale media dat hij bevel heeft gegeven aan de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz te blokkeren en de scheepvaart bij de zeestraat te gaan controleren. Hij zegt ook schepen te gaan stoppen en onderzoeken waarvoor mogelijk tolgeld aan Iran is betaald.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Alle leden van de Amerikaanse delegatie die naar Pakistan was gegaan voor onderhandelingen met Iran, zijn weer vertrokken. Ook de prominente gezanten van president Donald Trump, Steve Witkoff en Jared Kushner, hebben in navolging van vicepresident JD Vance het land verlaten, melden Amerikaanse media.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De opkomst voor de parlementsverkiezingen in Hongarije is ongekend hoog. Tegen 13.00 uur heeft al 54,14 procent van de Hongaarse stemgerechtigden een stem uitgebracht, meldt de landelijke kiescommissie. Dat is beduidend hoger dan op dat moment van de dag in 2022, tijdens de vorige verkiezingen. Toen lag het percentage op 40,01 procent.
4 uur geleden