Rusland: reactie NAVO en EU op veiligheidsvragen respectloos
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is niet te spreken over de reactie die de NAVO en de Europese Unie hebben gegeven op de veiligheidsvragen van het land. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken noemt de reactie respectloos en inhoudsloos. Rusland wil veiligheidsgaranties van Westerse landen in het conflict met Oekraïne.
De Russische buitenlandminister Sergej Lavrov had alle NAVO- en EU-leden vragen gesteld over de veiligheid voor Rusland en verwachtte individuele antwoorden. Hij kreeg echter antwoord van het hoofd van de NAVO Jens Stoltenberg en de EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Dit kan als niets anders worden gezien dan diplomatieke onbeleefdheid en respectloosheid", aldus Lavrov.
Lavrov heeft lidstaten gevraagd hoe zij het begrip "onverdeelbare veiligheid" opvatten. Volgens Rusland houdt dat in dat de veiligheid van een land onlosmakelijk verbonden is met die van een ander land en dat een verdere uitbreiding van de NAVO met voormalige Sovjetrepublieken automatisch Rusland bedreigt.
De EU zei dat het met een gezamenlijk antwoord saamhorigheid wilde tonen. De brief van Lavrov was volgens Borrell een poging om verdeeldheid te zaaien onder lidstaten, die onderling verschillende meningen hebben over Rusland. Het Westen vreest een Russische invasie in Oekraïne. Poetin zegt dat er juist oorlog dreigt als Oekraïne zich aansluit bij de NAVO.
Meer uit Buitenland
MEDELLÍN (ANP/AFP) - Zeker zestien mensen zijn zondag om het leven gekomen toen een bus met scholieren in een ravijn stortte in Colombia. De jongeren, allen rond de 16 jaar, waren op schoolreis vanuit de Caribische regio van Colombia naar Medellín toen het ongeluk gebeurde, aldus de regionale gouverneur Andrés Julián Rendón, die ook 20 gewonden meldde. Er zaten 45 mensen in de bus.
20 minuten geledenSYDNEY (ANP) - Zeker zestien mensen zijn omgekomen door de schietpartij bij Bondi Beach in Sydney, meldt de politie van de Australische deelstaat New South Wales op X. Eerder was sprake van twaalf doden, inclusief een van de schutters. Minstens veertig slachtoffers worden nog verzorgd in het ziekenhuis.
29 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dodelijke aanslag op een joods feest in het Australische Sydney als "puur antisemitisch" veroordeeld. Het was een verschrikkelijke aanval, zei de president tijdens een kerstviering in het Witte Huis.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz heeft op zijn kantoor in Berlijn de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, diens veiligheidsadviseur Roestem Oemjerov, de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en diens begeleider Jared Kushner verwelkomd. De begroeting van de delegaties vormt de opmaat voor nieuw overleg over het Amerikaanse vredesplan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Het is de bedoeling dat maandag Europese bondgenoten aansluiten.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de dodelijke aanval op een Joods evenement in het Australische Sydney veroordeeld. "Terreur en de moord op mensen, waar die ook worden gepleegd, zijn te verwerpen en te veroordelen", schrijft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".
7 uur geleden