Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland: reactie NAVO en EU op veiligheidsvragen respectloos

Rusland: reactie NAVO en EU op veiligheidsvragen respectloos

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is niet te spreken over de reactie die de NAVO en de Europese Unie hebben gegeven op de veiligheidsvragen van het land. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken noemt de reactie respectloos en inhoudsloos. Rusland wil veiligheidsgaranties van Westerse landen in het conflict met Oekraïne.

De Russische buitenlandminister Sergej Lavrov had alle NAVO- en EU-leden vragen gesteld over de veiligheid voor Rusland en verwachtte individuele antwoorden. Hij kreeg echter antwoord van het hoofd van de NAVO Jens Stoltenberg en de EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Dit kan als niets anders worden gezien dan diplomatieke onbeleefdheid en respectloosheid", aldus Lavrov.

Lavrov heeft lidstaten gevraagd hoe zij het begrip "onverdeelbare veiligheid" opvatten. Volgens Rusland houdt dat in dat de veiligheid van een land onlosmakelijk verbonden is met die van een ander land en dat een verdere uitbreiding van de NAVO met voormalige Sovjetrepublieken automatisch Rusland bedreigt.

De EU zei dat het met een gezamenlijk antwoord saamhorigheid wilde tonen. De brief van Lavrov was volgens Borrell een poging om verdeeldheid te zaaien onder lidstaten, die onderling verschillende meningen hebben over Rusland. Het Westen vreest een Russische invasie in Oekraïne. Poetin zegt dat er juist oorlog dreigt als Oekraïne zich aansluit bij de NAVO.

Meer uit Buitenland

Recordaantal scheepsaanvallen bij Straat van Hormuz

PORTSMOUTH (ANP/AFP) - Sinds zondag zijn er zeker tien schepen aangevallen in of bij de Straat van Hormuz, blijkt uit gegevens van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) en de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Dat is een recordaantal in zo'n korte periode sinds het uitbreken van de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran.

6 minuten geleden
Rusland meldt aanvallen Oekraïne op raffinaderijen, Kyiv ontkent

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische vicepremier Aleksandr Novak zegt dat Oekraïne woensdag twee olieraffinaderijen in Rusland heeft aangevallen. Oekraïne heeft deze beschuldigingen ontkend.

1 uur geleden
Kenia meldt tweede besmetting met ebolavirus

NAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia is een tweede geval van ebola vastgesteld, meldt het ministerie van Volksgezondheid in dat land. Het gaat om een naaste van de 40-jarige zakenman bij wie een week eerder ebola werd vastgesteld.

1 uur geleden
Britse uitgever stopt samenwerking met Sally Rooney om activisme

CASTLEBAR (ANP) - De Britse uitgever Faber & Faber stopt met het aanbieden van de boeken van Sally Rooney. Dat zegt de Ierse bestsellerauteur tegen The Guardian. Reden voor de breuk is haar steun voor Palestine Action, een actiegroep die in juli 2025 door het VK werd verboden en is aangemerkt als terroristisch.

2 uur geleden
Paus Leo 'herstelt volgens verwachting', meldt Vaticaan

ROME (ANP/RTR) - Het herstel van paus Leo XIV na zijn longoperatie verloopt volgens verwachting, laat het Vaticaan weten. Hij kan rondlopen in zijn ziekenhuiskamer en eet weer normaal. Leo werd dinsdag geopereerd aan zijn long, waarbij een knobbel werd verwijderd. Achteraf bleek het om een kwaadaardige tumor te gaan.

2 uur geleden
Rutte ziet wel heil in Europese 'veiligheidsraad'

TALLINN (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte ziet wel wat in de plannen van de Europese Commissie om de EU militair weerbaarder te maken met bijvoorbeeld een Europese Veiligheidsraad en spoedoverleg voor bedreigde landen. "Ik denk dat het absoluut gaat werken", zei Rutte over de voorstellen die commissievoorzitter Ursula von der Leyen vorige maand in haar jaarlijkse grote beleidstoespraak deed.

3 uur geleden
Oud-veiligheidschef Israël begint smaadzaak tegen Netanyahu

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische oud-veiligheidschef Ronen Bar begint een smaadzaak tegen premier Benjamin Netanyahu, melden Israëlische media. De zaak draait om beweringen dat Bar voor de Hamas-aanval op 7 oktober 2023 op de hoogte was van de dreiging, maar besloot om Netanyahu niet in te lichten.

3 uur geleden