Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland ontkent plaatsing extra militairen bij grens met Oekraïne

Rusland ontkent plaatsing extra militairen bij grens met Oekraïne

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Rusland ontkent dat het meer troepen naar de grens met Oekraïne heeft gestuurd, in een reactie op een Amerikaanse functionaris. Die zei dat Rusland recent langs de grens tot wel 7000 extra manschappen had verzameld, terwijl Rusland onterecht zou beweren dat er eenheden vertrekken.

De Russische uitspraken over terugtrekkingen staan lijnrecht tegenover de inlichtingen die de Verenigde Staten hebben, zei de functionaris van het Witte Huis volgens CNN. "Alle inlichtingen die wij hebben, laten zien dat ze valse claims maken over de-escalatie, terwijl ze in het geheim mobiliseren voor een oorlog."

Volgens Rusland klopt er niets van de Amerikaanse informatie. "De verklaring over die 7000 is net zo nep als die over een inval op 15 of 16 februari", aldus een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse inlichtingendiensten zeiden eerder dat Oekraïne op die dagen mogelijk zou worden binnengevallen door Rusland.

Kritische reacties

De Russische autoriteiten zeggen sinds dinsdag dat ze troepen weghalen bij de grens. Ze hebben beelden vrijgegeven waarop te zien zou zijn dat tanks en andere legervoertuigen weg worden gehaald. Dat leidde internationaal al tot kritische reacties, omdat er geen details zijn gedeeld en de informatie niet door een onafhankelijke partij is bevestigd.

Ook de NAVO en Duitsland zeiden woensdag nog niets te bespeuren van de terugtrekking. NAVO-chef Jens Stoltenberg stelde al dat "het er juist op lijkt dat Rusland doorgaat met de militaire opbouw".

De Russische troepenopbouw wordt al weken gevolgd door onder meer het Amerikaanse satellietbedrijf Maxar Technologies. Dat bedrijf meldt donderdag op basis van satellietbeelden dat Rusland inderdaad wat militaire uitrusting heeft weggehaald, maar ook dat er nieuw materiaal is aangekomen.

Meer uit Buitenland

Hegseth noemt tweede aanval op Venezolaanse boot juist besluit

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft het besluit van admiraal Frank Bradley om een tweede aanval uit te voeren op een Venezolaanse boot "de juiste beslissing" genoemd. Hegseth was zelf niet aanwezig toen het bevel werd gegeven, maar staat daar wel achter.

51 minuten geleden
Recordbedrag van 23 miljoen pond voor Fabergé-ei

LONDEN (ANP/AFP) - Een ei van de wereldberoemde Russische juwelier Fabergé heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van bijna 23 miljoen pond (26 miljoen euro) opgebracht. Het gaat om het Winterei, dat tsaar Nicolaas II in 1913 met Pasen aan zijn moeder Maria Fjodorovna gaf.

1 uur geleden
Paus Leo wil op volgende reis naar Afrika

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo wil volgend jaar graag een bezoek brengen aan Afrika, zei hij na afloop van zijn eerste buitenlandse reis als paus. Leo hoopt naar Algerije te gaan, onder meer om de "bruggen te bouwen tussen de islamitische en de christelijke wereld en de dialoog voort te zetten".

1 uur geleden
Poetin: klaar voor oorlog met Europa als zij dat willen

MOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.

3 uur geleden
Qatar voert druk op bij besprekingen tussen Israël en Hamas

DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.

5 uur geleden
Rutte: ooit slaagt vredesplan VS, maar hangt nu af van Poetin

BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".

5 uur geleden
Zelensky: Oekraïne en VS verfijnen vredesplan

KYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.

6 uur geleden