Rusland ontkent nucleair incident na vondst deeltjes in lucht
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland ontkent dat ergens in het land sprake is van stralingsgevaar nadat hogere waarden aan radioactieve stoffen zijn gemeten in de lucht boven Noord-Europa. De deeltjes zouden uit West-Rusland afkomstig zijn.
Sensoren in Zweden, Noorwegen en Finland hadden begin deze maand "zeer kleine" verhoogde hoeveelheden radionucliden, door de mens gemaakte nucleaire stoffen, in de lucht gemeten. Volgens een internationale organisatie die toeziet op de naleving van een verdrag dat kernproeven verbiedt, gaat het om stoffen die het resultaat zijn van kernsplijting.
Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov verzekerde maandag dat Rusland "een zeer geavanceerd stralingsmonitoring-systeem" heeft en dat er geen alarmen zijn afgegaan. "Wij kennen de bron van deze informatie niet", was Peskovs commentaar op de bewering dat de deeltjes uit West-Rusland afkomstig zouden zijn.
Geen gevaarlijke concentraties
Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft landen inmiddels gevraagd te onderzoeken of zij de deeltjes in de lucht boven hun grondgebied aantreffen. Ook heeft het IAEA landen gevraagd of zij kennis hebben van een gebeurtenis die in verband kan staan met de verhoogde hoeveelheid radionucliden in de lucht.
Volgens de Finse en Zweedse atoomveiligheidsautoriteiten is er geen sprake van gevaarlijke concentraties. "Wat hier opvalt is de combinaties van de stoffen die we hebben gevonden", aldus de Zweedse stralingsexpert Jan Johansson. "Die zien we niet vaak."
Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) liet vorige week weten dat de stoffen niet in de lucht boven Nederland zijn gedetecteerd. Het gaat om de stoffen jodium-131, cesium-134, cesium-137, kobalt-60 en ruthenium-103.
Meer uit Buitenland
SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
21 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
27 minuten geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
1 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
1 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
2 uur geledenCRÉTEIL (ANP) - In zuidoostelijke voorsteden van Parijs is een kabelbaan in gebruik genomen om bewoners sneller te verplaatsen. Media melden dat de reis per kabelbaan van Villeneuve-Saint-Georges naar het eindpunt van metrolijn 8 in Créteil slechts 18 minuten duurt. Er zijn vijf stopplaatsen. De tocht duurt met een bus zeker 40 minuten.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Afgevaardigden van de VS, Oekraïne, Duitsland en andere landen spreken elkaar zondag in Berlijn over een vredesplan voor Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau DPA op basis van overheidsbronnen. Eerder werd gezegd dat de partijen elkaar "dit weekend" zouden treffen in de Duitse hoofdstad. Aanvankelijk was ook onduidelijk of de Oekraïense delegatie zou deelnemen aan de gesprekken. Waar en wanneer er zondag wordt gesproken, is niet bekendgemaakt.
3 uur geleden