Rusland ontkent gebruik Starlink-netwerk van Elon Musk
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland ontkent dat het land satellietnetwerk Starlink van Elon Musks ruimtebedrijf SpaceX gebruikt voor communicatie in de oorlog tegen Oekraïne. Zondag stelde Kyiv dat Russische troepen Starlink zouden gebruiken in door Rusland bezette gebieden in Oekraïne.
Kremlinwoordvoerder Dmitry Peskov zegt dat Rusland het netwerk helemaal niet kan gebruiken. "Dit is bij ons geen gecertificeerd systeem, daarom kan het hier niet officieel worden geleverd en op geen enkele manier officieel worden gebruikt."
Oekraïne meldde zondag dat sommige Russische eenheden die vechten in het oosten van de regio Donetsk het netwerk van Starlink zouden gebruiken. Het zou onder meer gaan om een eenheid die luchtaanvallen uitvoert in dat gebied.
Musk is onder andere de topman van ruimteluchtvaartbedrijf SpaceX. Dat concern neemt met dochteronderneming Starlink een belangrijke positie in bij het verzorgen van internet in afgelegen of dunbevolkte gebieden.
Volgens Musk zelf zou Rusland er geen gebruik van maken. "Voor zover ons bekend zijn er geen Starlinks direct of indirect aan Rusland verkocht", zei hij na de beweringen van Oekraïne in een post op zijn socialemediaplatform X. Oekraïne gebruikt Starlink wel in de oorlog tegen Rusland.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
37 minuten geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
4 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
5 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.
8 uur geleden