Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland: Noorwegen houdt goederentransport naar Spitsbergen tegen

Rusland: Noorwegen houdt goederentransport naar Spitsbergen tegen

MOSKOU (ANP/DPA/RTR/AFP) - Rusland beschuldigt Noorwegen ervan het transport van goederen naar door Russen bewoonde nederzettingen op de Arctische eilandengroep Spitsbergen tegen te houden. Het land roept Oslo op de kwestie zo snel mogelijk op te lossen, of de gevolgen te aanvaarden. Wat die gevolgen zijn, heeft Rusland niet gezegd.

De Noorse autoriteiten zouden als reden voor de weigering wijzen op de sancties tegen Rusland die zijn opgelegd vanwege de oorlog van het land tegen Oekraïne. Rusland heeft bij de Noorse zaakgelastigde geprotesteerd tegen de restricties, waardoor voedsel en medisch materieel zouden worden tegengehouden.

Spitsbergen is onderdeel van Noorwegen, hoewel Rusland volgens een verdrag uit 1920 het recht heeft op exploitatie van de natuurlijke grondstoffen.

Ddos-aanval

Verschillende Noorse publieke en private instellingen zijn de afgelopen 24 uur slachtoffer geworden van een ddos-aanval, meldde de Noorse veiligheidsautoriteit NSM woensdag. Een criminele pro-Russische groep lijkt volgens de NSM achter de aanvallen te zitten. Of de cyberaanvallen te maken hebben met het tegenhouden van het transport, is onbekend.

De aanvallen richtten zich op instellingen die belangrijke diensten leveren, aldus de NSM, maar om welke instellingen het gaat is niet bekendgemaakt. De website van de Noorse arbeidsinspectie was woensdag onbereikbaar. Volgens Noorse media zou de arbeidsinspectie een van de aangevallen instellingen zijn. "We hebben recent soortgelijke aanvallen in andere landen gezien, hoewel geen van hen enige blijvende impact heeft gemeld", zegt NSM-directeur Sofie Nystroem. Wel wees ze er daarbij op dat dit soort aanvallen kan leiden tot onzekerheid onder de bevolking.

Wapens

Noorwegen meldde woensdag drie meervoudige raketlanceersystemen te doneren aan Oekraïne. Het land volgt daarmee soortgelijke beslissingen van het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en de Verenigde Staten. Het afleveren van het raketsysteem, dat een beter bereik heeft en preciezer werkt dan de Russische artillerie, wordt samen met het Verenigd Koninkrijk uitgevoerd. Noorwegen stuurt ook nog eens vijfduizend granaten naar Oekraïne, naast de vijfduizend die al eerder werden gestuurd.

Kiev heeft meermaals bondgenoten opgeroepen meer zwaar wapengeschut te sturen. De Oekraïense strijdkrachten worden teruggedrongen door het Russische leger in de regio Donbas in het oosten van Oekraïne. "We moeten doorgaan met het ondersteunen van Oekraïne zodat zij hun strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid kunnen voortzetten", zet de Noorse defensieminister Bjorn Arild Gram.

Meer uit Buitenland

Belgische minister mist VN-top: zuurstoffles mocht niet mee

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister Vanessa Matz kan niet naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Ze heeft om medische redenen een speciale zuurstoffles nodig en die mocht het vliegtuig niet in, meldt haar kabinet.

6 minuten geleden
Weer raketlancering door Noord-Korea gemeld

SEOUL/TOKIO (ANP/RTR/AFP) - In Oost-Azië wordt opnieuw een raketlancering door Noord-Korea gemeld. Zuid-Korea stelde dat een ballistische raket is waargenomen en ook Japan maakte melding van de lancering.

1 uur geleden
Burgemeester Moskou: droneaanvallen moeten verkiezingen verstoren

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De burgemeester van Moskou stelt dat grote droneaanvallen op zijn land verband houden met de parlementsverkiezingen. "De ongekende aanval was overduidelijk gepland met als doel om de verkiezingen te ontwrichten. De vijand is er niet in geslaagd", schreef Sergej Sobjanin in een bericht op Telegram.

3 uur geleden
Trump breekt weekend af en keert terug naar Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een weekend op Camp David ingekort om zaterdag onverwacht terug te keren naar het Witte Huis. De regering heeft geen verklaring gegeven waarom Trump niet langer op zondag zou terugkeren vanaf Camp David, een afgezonderd presidentieel complex op het platteland van Maryland, zoals eerder was aangekondigd.

6 uur geleden
VS vallen opnieuw vermeende drugsboot aan in Caribisch gebied

TAMPA (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag een aanval uitgevoerd op een vaartuig in het Caribisch gebied. Daarbij kwamen vier mensen om het leven, zo meldt het US Southern Command (SOUTHCOM) dat verantwoordelijk is voor de regio op X.

8 uur geleden
Nigeria stelt commissie in om dood gevangenen te onderzoeken

LAGOS (ANP/AFP) - De Nigeriaanse regering heeft een onafhankelijke commissie ingesteld om de dood van 37 mensen die omkwamen in een detentiecentrum in Centraal-Nigeria te onderzoeken, zo meldt de Nigeriaanse minister van Binnenlandse Zaken zaterdag.

9 uur geleden
Twee Duitsers aangehouden voor ophangen nepkunstwerken in Louvre

PARIJS (ANP/AFP) - Twee Duitsers zijn zaterdag aangehouden in Parijs, omdat ze met plakband twee schilderijen hadden opgehangen in het Louvre, melden bronnen bij de politie. Ze hingen de nepkunstwerken op in de zaal waar ook de Mona Lisa hangt. Er ontstond lichte schade aan de muren van de historische zaal.

12 uur geleden