Rusland neemt juridische stappen tegen functionarissen Strafhof
MOSKOU (ANP/AFP) - In Rusland is een strafrechtelijk onderzoek begonnen tegen de hoofdaanklager en drie rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. ICC-hoofdaanklager Karim Khan heeft tot ergernis van het Kremlin een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Russische president Vladimir Poetin en de Russische commissaris voor kinderrechten Maria Lvova-Belova. Ze worden verantwoordelijk gehouden voor vermeende deportaties van kinderen uit de door Rusland bezette gebieden in Oekraïne wat oorlogsmisdaden zou betekenen.
Volgens de Russische justitie hebben de magistraten van het ICC illegale besluiten genomen en wordt een onderzoek tegen ze ingesteld. Het Kremlin ontkent de misdaden te hebben gepleegd en noemt de bevelen van het ICC juridisch zonder basis. En Rusland is niet eens aangesloten bij het ICC, wat een voorwaarde voor de succesvolle vervolging en berechting zou zijn.
China dat het hof ook niet erkent, heeft in een reactie het arrestatiebevel van het ICC veroordeeld. Het hof zou "dubbele standaarden" moeten vermijden en de "immuniteit van staatshoofden" moeten respecteren. Beijing doelt op de westerse invloed op het ICC en het jarenlang uitblijven van zaken over misdaden in bijvoorbeeld Afghanistan en Israël.
De VS erkennen het ICC ook niet en hebben tal van maatregelen genomen om te voorkomen dat Amerikanen ooit voor dit hof verschijnen. Er zijn enige tijd maatregelen afgekondigd tegen prominente medewerkers van het ICC inclusief de hoofdaanklager. En de VS hebben zelfs een speciale wet gemaakt die wereldwijd militair ingrijpen rechtvaardigt als er Amerikanen zouden worden opgepakt voor berechting door het ICC. De wet is schertsend de The Hague Invasion Act genoemd.
Meer uit Buitenland
YUHUAN (ANP/AFP) - De tyfoon Bavis is in het oosten van China in de stad Yuhuan aan land gegaan met windsnelheden tot 144 kilometer per uur. De autoriteiten hadden naar eigen zeggen uit voorzorg bijna 2 miljoen mensen uit de bedreigde kustgebieden geëvacueerd.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse regering van Donald Trump heeft dagvaardingen uitgevaardigd aan verschillende journalisten van de New York Times, nadat zij hadden bericht over veiligheidsproblemen van Trumps nieuwe vliegtuig. Dat meldt de krant zaterdag.
54 minuten geledenNEWTON ABBOT (ANP) - De 26-jarige man die werd opgepakt op verdenking van de moord op de conservatieve Britse oud-politica Ann Widdecombe, is geen verdachte meer. De politie meldt dat hij is vrijgelaten en geen deel meer uitmaakt van het onderzoek. De politie denkt nu volgens Britse media ook dat ze al bijna een etmaal dood was voor ze donderdag werd gevonden.
4 uur geledenLOS GALLARDOS (ANP/AFP) - Een natuurbrand die in het zuiden van Spanje aan twaalf mensen het leven heeft gekost, heeft sinds donderdag ongeveer 6600 hectare in de as gelegd. Het verwoeste gebied is vergelijkbaar met ongeveer twee derde van de gemeente Utrecht. De omstandigheden voor het bluswerk zijn inmiddels verbeterd, meldt het hoofd van de regionale hulpdiensten.
5 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland zegt in de nacht van vrijdag op zaterdag een reeks centra in de regio Kyiv voor de productie van onder meer drones te hebben geraakt met precisieaanvallen met raketten. Oekraïne stelt in de Zee van Azov boten te hebben geraakt om de aanvoer van brandstof voor Russische troepen in bezet Oekraïne te belemmeren.
7 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - In China zijn meer dan 1,8 miljoen mensen geëvacueerd vanwege de naderende tyfoon Bavi. Die heeft al in Taiwan en op Japanse eilanden bomen ontworteld en stroomstoringen veroorzaakt. In Taiwan zijn ook tientallen gewonden gevallen.
8 uur geledenKYIV (ANP/DPA/AFP) - Bij een Russische raketaanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zeker tien mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt het militaire bestuur van de stad. Het was de derde Russische aanval op Kyiv in een week.
11 uur geleden