Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland neemt juridische stappen tegen functionarissen Strafhof

Rusland neemt juridische stappen tegen functionarissen Strafhof

MOSKOU (ANP/AFP) - In Rusland is een strafrechtelijk onderzoek begonnen tegen de hoofdaanklager en drie rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. ICC-hoofdaanklager Karim Khan heeft tot ergernis van het Kremlin een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Russische president Vladimir Poetin en de Russische commissaris voor kinderrechten Maria Lvova-Belova. Ze worden verantwoordelijk gehouden voor vermeende deportaties van kinderen uit de door Rusland bezette gebieden in Oekraïne wat oorlogsmisdaden zou betekenen.

Volgens de Russische justitie hebben de magistraten van het ICC illegale besluiten genomen en wordt een onderzoek tegen ze ingesteld. Het Kremlin ontkent de misdaden te hebben gepleegd en noemt de bevelen van het ICC juridisch zonder basis. En Rusland is niet eens aangesloten bij het ICC, wat een voorwaarde voor de succesvolle vervolging en berechting zou zijn.

China dat het hof ook niet erkent, heeft in een reactie het arrestatiebevel van het ICC veroordeeld. Het hof zou "dubbele standaarden" moeten vermijden en de "immuniteit van staatshoofden" moeten respecteren. Beijing doelt op de westerse invloed op het ICC en het jarenlang uitblijven van zaken over misdaden in bijvoorbeeld Afghanistan en Israël.

De VS erkennen het ICC ook niet en hebben tal van maatregelen genomen om te voorkomen dat Amerikanen ooit voor dit hof verschijnen. Er zijn enige tijd maatregelen afgekondigd tegen prominente medewerkers van het ICC inclusief de hoofdaanklager. En de VS hebben zelfs een speciale wet gemaakt die wereldwijd militair ingrijpen rechtvaardigt als er Amerikanen zouden worden opgepakt voor berechting door het ICC. De wet is schertsend de The Hague Invasion Act genoemd.

Meer uit Buitenland

Onafhankelijke Russische krant Novaja Gazeta stopt ermee

MOSKOU (ANP/AFP/BELGA) - De onafhankelijke Russische krant Novaja Gazeta heeft aangekondigd te stoppen. De sluiting vindt onder Russische druk plaats, aldus hoofdredacteur Sergej Sokolov.

56 minuten geleden
Rusland: bestand Olesjky houdt stand, doden bij ontmijning

OLESJKY (ANP/RTR) - Het humanitaire bestand in de Oekraïense stad Olesjky houdt nog steeds stand, aldus de Russische mensenrechtencommissaris. Ze meldt verder dat twee personen zijn omgekomen bij een ontmijningsoperatie.

1 uur geleden
Kim noemt AI in onbemande wapens topprioriteit

SEOUL (ANP/RTR) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un wil dat zijn land een "absolute superioriteit" in dronetechnologie verwerft. Dat zei hij bij een tentoonstelling en wapendemonstratie, meldt staatspersbureau KCNA vrijdag. Geavanceerde kunstmatige intelligentie (AI) in onbemande wapensystemen moet volgens Kim de hoogste prioriteit krijgen.

5 uur geleden
Likoed grootste partij in definitieve uitslag Israël

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, maar zijn politieke blok heeft geen meerderheid behaald. Likoed krijgt 27 van de 120 zetels, blijkt uit de uitslag die de kiescommissie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendmaakte. De partij Yashar van oud-legerchef Gadi Eisenkot volgt met 21 zetels.

8 uur geleden
Trump schrapt campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft twee campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa dit weekend geschrapt. In plaats daarvan neemt hij telefonisch deel aan bijeenkomsten in meerdere staten, meldt zijn Republikeinse Partij.

8 uur geleden
Spaanse ramptrein reed met hoge snelheid, dodental gecorrigeerd

MADRID (ANP) - De hogesnelheidstrein die woensdag bij het Spaanse Urda achter op een stilstaande trein botste, reed vermoedelijk 160 tot 200 kilometer per uur. Dat melden Spaanse media, waaronder El País, op basis van een eerste onderzoeksrapport van onderzoeksinstantie AITAT. De zwarte dozen moeten de exacte snelheid uitwijzen.

8 uur geleden
Bron: meer dan 40 dagvaardingen rond zaak kandidaat Alaska

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan veertig dagvaardingen en verzoeken tot bewaring van documenten uitgegeven in het onderzoek naar de kandidatuur van een Senaatskandidaat in Alaska. Dit meldt een ingewijde aan persbureau Reuters. De dagvaardingen zijn gericht aan het campagneteam van de Democratische kandidaat Mary Peltola en ook aan Peltola zelf.

11 uur geleden