Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland neemt afscheid van laatste Sovjetleider Gorbatsjov

Rusland neemt afscheid van laatste Sovjetleider Gorbatsjov

MOSKOU (ANP) - Michail Gorbatsjov wordt zaterdag in de Russische hoofdstad Moskou begraven. Dinsdag overleed de laatste leider van de Sovjet-Unie op 91-jarige leeftijd na langdurige ziekte.

De uitvaartceremonie vindt plaats in het overheidsgebouw Dom Sojoez, ook wel de Zuilenzaal genoemd. Daar worden traditiegetrouw uitvaarten gehouden voor Russische regeringsleiders. Het afscheid van Gorbatsjov zal "elementen" van een staatsbegrafenis bevatten, meldde het Kremlin van de week. Zo zal er een erewacht aanwezig zijn.

Maar Vladimir Poetin is sowieso niet aanwezig. De Russische president is namelijk op werkbezoek in Kaliningrad. Poetin nam donderdag al afscheid van Gorbatsjov door een bezoek te brengen aan het ziekenhuis in Moskou waar de oud-leider stierf en er een krans te leggen.

In de Dom Sojoez krijgt het publiek tussen 10.00 en 14.00 uur de gelegenheid afscheid te nemen. Na dit gedeelte van de uitvaart wordt Gorbatsjov naar zijn laatste rustplaats gebracht op de Novodevitsji-begraafplaats. Hij komt te liggen naast zijn vrouw Raisa, die in 1999 overleed. Ook oud-Sovjetleider Nikita Chroesjtsjov en de voormalige Russische president Boris Jeltsin liggen er begraven.

Gorbatsjov was tussen 1985 en 1991, toen het rijk uiteenviel, leider van de Sovjet-Unie. Met zijn nieuwe economische en politieke beleid maakte hij Russische begrippen wereldwijd bekend, zoals glasnost (openheid) en perestrojka (hervorming). Onder zijn bewind eindigde de Koude Oorlog en viel de Berlijnse Muur. Daardoor is hij in het Westen populairder dan in Rusland zelf, waar hij vooral gold als de man die de Sovjet-Unie naar de ondergang hielp.

Meer uit Buitenland

Christa Pike ontslagen uit ziekenhuis, terug in gevangenis

NASHVILLE (ANP) - Christa Pike is uit het ziekenhuis ontslagen, anderhalve week na de mislukte executiepoging in de Amerikaanse staat Tennessee. Dat melden het lokale tv-station WVLT en andere Amerikaanse media. Ze is teruggebracht naar de gevangenis waar ze al meer dan dertig jaar vastzit, laten haar advocaten weten.

37 minuten geleden
Duizenden arrestaties bij jongerenprotest in India

NEW DELHI (ANP/RTR/DPA) - De politie in India heeft in New Delhi duizenden demonstranten opgepakt. De hoofdstad werd eerder op de dag zo goed als afgesloten in de aanloop naar een jongerenprotest.

2 uur geleden
Palestijnse leider Abbas wil verkiezingen nu in september 2027

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - De Palestijnse leider Mahmoud Abbas heeft de parlementsverkiezingen van komende maand officieel geannuleerd. Het is nu de bedoeling dat zowel de presidents- als parlementsverkiezingen gaan plaatsvinden in september volgend jaar, schrijft persbureau WAFA.

3 uur geleden
Turkije verbiedt per november sociale media voor kinderen tot 15

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije verbiedt vanaf 1 november het gebruik van sociale media door kinderen tot 15 jaar. Daarmee voegt het zich bij een groeiend aantal landen met wetgeving om kinderen te beschermen tegen de schadelijke effecten van onlineplatforms.

4 uur geleden
EU-voorzitter Ierland wil 140 miljard af van meerjarenbegroting

BRUSSEL (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU stelt voor om 140 miljard af te halen van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034). Als tijdelijk voorzitter van de EU heeft Ierland de taak om een zogeheten onderhandelingsbox over de begroting te presenteren. Deze zal volgende week worden besproken op een top met EU-leiders.

6 uur geleden
Gemor in Amerikaanse politiek over dieseldeal Trump en Poetin

WASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten klinkt kritiek op het plan van president Donald Trump om diesel uit Rusland te importeren. Dat kan Rusland geld opleveren om oorlog te voeren tegen Oekraïne, vinden critici.

7 uur geleden
Tientallen gewonden in Panama na zware aardbeving

PANAMA-STAD (ANP/AFP) - De autoriteiten in Panama melden dat zeker 27 mensen gewond zijn geraakt bij de zware aardbeving van vrijdag. Die had een kracht van 7.7 en zorgde voor grote schade en paniek.

7 uur geleden