Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland maant voormalige Sovjet-republieken strijd te staken

Rusland maant voormalige Sovjet-republieken strijd te staken

MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft na drie dagen van gevechten aan hun omstreden grenzen Armenië en Azerbeidzjan opgeroepen op te houden met de strijd. De twee landen verlieten in 1991 vechtend de Sovjet-Unie. Ze hadden het toen al aan de stok over het grensverloop. Feitelijk is er tussen de twee sinds 1994 enkel een broze wapenstilstand.

Kremlinwoordvoerder Peskov zei dat de twee partijen zich in moeten houden. Sinds zondag wordt er weer geschoten langs de grens en zijn meerdere doden gevallen. Rusland vindt het oplaaien van de strijd een gevaar voor heel de Kaukasus.

De twee landen beschuldigen elkaar ervan de jongste vijandelijkheden te zijn begonnen. Rusland is een bondgenoot van Armenië terwijl Azerbeidzjan steun van Turkije krijgt. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Mevlut Cavusoglu dreigde het buurland Armenië dat "Azerbeidzjan niet alleen staat en dat de Armeense houding onacceptabel is".

Het bergachtige Armenië is kleiner dan Nederland en telt circa drie miljoen inwoners. Azerbeidzjan is bijna drie keer groter dan Armenië en telt tien miljoen inwoners. Het grootste struikelblok in het conflict is een enclave in Armenië die in de Sovjet-Unie deel uitmaakte van de Sovjet-republiek Azerbeidzjan. De regio heet Nagorno-Karabach. Armenië heeft de streek al lang in handen en de bevolking is overwegend Armeens, maar Azerbeidzjan wil de regio al decennia terug.

Meer uit Buitenland

Saudi-Arabië meldt nieuwe aanval op luchthaven van Riyad

RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Een dag na de dodelijke aanval op het vliegveld van Riyad heeft een onbekend projectiel opnieuw een terminal van de luchthaven geraakt, meldt de door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie die strijdt tegen de Houthi-rebellen in Jemen.

59 minuten geleden
Trump: per direct 'energiebestand' tussen Oekraïne en Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - Oekraïne en Rusland hebben overeenstemming bereikt over een "energiebestand", meldt de Amerikaanse president Donald Trump op sociale media. Dat betekent dat beide landen geen aanvallen meer zullen uitvoeren op elkaars energievoorzieningen.

1 uur geleden
Dodental na kapseizen boot bij Djibouti loopt verder op

DJIBOUTI (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een boot voor de kust van Djibouti is opgelopen tot 139, nadat er nog eens dertig lichamen zijn geborgen. Dat meldt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de Verenigde Naties. Ongeveer 84 mensen worden nog vermist na de scheepsramp.

2 uur geleden
Spoedoverleg Poolse veiligheidsdiensten om dreiging tegen premier

WARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Poolse veiligheidsdiensten voeren zondag crisisoverleg na informatie over een mogelijke aanslag die zou zijn gepland op premier Donald Tusk en minister van Defensie Władysław Kosiniak-Kamysz, meldt een woordvoerder.

3 uur geleden
Doden en tientallen gewonden door zwaar busongeluk in Turkije

BURSA (ANP/AFP) - Door een ernstig ongeluk in het westen van Turkije zijn zondag zeker elf mensen om het leven gekomen en raakten minstens 27 mensen gewond, melden de autoriteiten.

5 uur geleden
Paus ondergaat 'in komende dagen' operatie om knobbeltje in long

VATICAANSTAD (ANP/RTR/AFP) - Paus Leo XIV ondergaat "in de komende dagen" een operatie, nadat artsen tijdens een recente medische controle een knobbeltje in zijn long hebben ontdekt. De paus maakte dat zelf bekend tijdens het zondagsgebed op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad.

5 uur geleden
Zelensky: aanvalsstop raffinaderijen mogelijk als Rusland inbindt

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft benadrukt dat zijn land bereid is aanvallen op raffinaderijen in Rusland te stoppen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump eist. Rusland moet dan wel stoppen met het bestoken van de Oekraïense energievoorziening, schrijft hij op X.

5 uur geleden