Rusland maant voormalige Sovjet-republieken strijd te staken
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft na drie dagen van gevechten aan hun omstreden grenzen Armenië en Azerbeidzjan opgeroepen op te houden met de strijd. De twee landen verlieten in 1991 vechtend de Sovjet-Unie. Ze hadden het toen al aan de stok over het grensverloop. Feitelijk is er tussen de twee sinds 1994 enkel een broze wapenstilstand.
Kremlinwoordvoerder Peskov zei dat de twee partijen zich in moeten houden. Sinds zondag wordt er weer geschoten langs de grens en zijn meerdere doden gevallen. Rusland vindt het oplaaien van de strijd een gevaar voor heel de Kaukasus.
De twee landen beschuldigen elkaar ervan de jongste vijandelijkheden te zijn begonnen. Rusland is een bondgenoot van Armenië terwijl Azerbeidzjan steun van Turkije krijgt. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Mevlut Cavusoglu dreigde het buurland Armenië dat "Azerbeidzjan niet alleen staat en dat de Armeense houding onacceptabel is".
Het bergachtige Armenië is kleiner dan Nederland en telt circa drie miljoen inwoners. Azerbeidzjan is bijna drie keer groter dan Armenië en telt tien miljoen inwoners. Het grootste struikelblok in het conflict is een enclave in Armenië die in de Sovjet-Unie deel uitmaakte van de Sovjet-republiek Azerbeidzjan. De regio heet Nagorno-Karabach. Armenië heeft de streek al lang in handen en de bevolking is overwegend Armeens, maar Azerbeidzjan wil de regio al decennia terug.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
5 uur geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
5 uur geleden