Rusland maant voormalige Sovjet-republieken strijd te staken
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft na drie dagen van gevechten aan hun omstreden grenzen Armenië en Azerbeidzjan opgeroepen op te houden met de strijd. De twee landen verlieten in 1991 vechtend de Sovjet-Unie. Ze hadden het toen al aan de stok over het grensverloop. Feitelijk is er tussen de twee sinds 1994 enkel een broze wapenstilstand.
Kremlinwoordvoerder Peskov zei dat de twee partijen zich in moeten houden. Sinds zondag wordt er weer geschoten langs de grens en zijn meerdere doden gevallen. Rusland vindt het oplaaien van de strijd een gevaar voor heel de Kaukasus.
De twee landen beschuldigen elkaar ervan de jongste vijandelijkheden te zijn begonnen. Rusland is een bondgenoot van Armenië terwijl Azerbeidzjan steun van Turkije krijgt. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Mevlut Cavusoglu dreigde het buurland Armenië dat "Azerbeidzjan niet alleen staat en dat de Armeense houding onacceptabel is".
Het bergachtige Armenië is kleiner dan Nederland en telt circa drie miljoen inwoners. Azerbeidzjan is bijna drie keer groter dan Armenië en telt tien miljoen inwoners. Het grootste struikelblok in het conflict is een enclave in Armenië die in de Sovjet-Unie deel uitmaakte van de Sovjet-republiek Azerbeidzjan. De regio heet Nagorno-Karabach. Armenië heeft de streek al lang in handen en de bevolking is overwegend Armeens, maar Azerbeidzjan wil de regio al decennia terug.
Meer uit Buitenland
BURGAS (ANP) - Het Eurovisie Songfestival vindt volgend jaar plaats in de Bulgaarse kuststad Burgas. Dat hebben de Bulgaarse organiserende omroep BNT en de European Broadcasting Union (EBU) bekendgemaakt. De stad krijgt de voorkeur boven hoofdstad Sofia, de enige andere overgebleven kandidaat.
36 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft zich uitgesproken tegen een blokkade van Palestijnse woningen, inclusief een van een Amerikaanse staatsburger, door kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Hij spreekt op X van "terreur" en "Israëlische terroristen".
53 minuten geledenKOERILSK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het eiland Itoeroep bezocht. Dat meldde het Russische staatspersbureau TASS donderdag. Itoeroep is een eiland in de betwiste eilandengroep de Koerilen. Zowel Rusland als Japan maakt daar aanspraak op. Door Japan wordt het eiland Etorofu genoemd.
3 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het openbare waterdistributiesysteem op Saba is dinsdagavond (lokale tijd) buiten werking gesteld, zo heeft de overheid woensdag bekendgemaakt. Dat is nodig om de watervoorraden de gelegenheid te geven zich aan te vullen en om de voortdurende productie van drinkwater te ondersteunen.
7 uur geledenBOGOTÁ (ANP/RTR/AFP) - De Colombiaanse president Abelardo de la Espriella heeft een economische noodtoestand afgekondigd na de dodelijke aardbeving van maandag in het westen van het land. Ook beloofde de president dat het land weer opgebouwd zal worden. "We zullen doen wat nodig is om als land en maatschappij weer terug te veren", zei hij in een verklaring.
8 uur geledenMADRID (ANP) - Buitenlandse media hebben volop geschreven over de zonsverduistering die in vooral Europese landen te zien was. Op veel plekken werden liveblogs opgetuigd om verslag te doen van het bijzondere verschijnsel.
12 uur geledenMADRID (ANP) - De volledige zonsverduistering is geëindigd in de Middellandse Zee, voorbij de Spaanse Balearen. Het was de laatste plek waar het weerfenomeen te zien was. In delen van IJsland, Groenland, Portugal en Spanje kwam de volledige verduistering voorbij. In veel andere landen, waaronder Nederland, was een gedeeltelijke eclips te zien.
13 uur geleden