Rusland lijkt niet van plan meer aardgas aan Europa te leveren
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Rusland lijkt niet van plan meer aardgas naar Europa te sturen. Dat valt op te maken uit veilingen van gascontracten. Eerder had de Russische president Vladimir Poetin nog gezegd dat zijn land klaarstond om meer gas te leveren.
Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom, de grootste leverancier van aardgas aan Europa, zou uitgaande van de veilingresultaten komende maand niet meer gas willen sturen via belangrijke gasroutes die door Oekraïne lopen. Het zou alleen beperkte voorraden naar Polen willen sturen.
Op de internationale gasmarkt werd deze stap maandag direct gevoeld. De prijzen van termijncontracten voor Nederlands aardgas stegen halverwege de dag met 13 procent, nadat ze vorige week juist weer wat waren gedaald.
Duitsland
Door het aantrekken van economieën na de coronacrisis en lage gasvoorraden zijn de energieprijzen in Europa de afgelopen tijd tot flinke hoogte gestegen. Verschillende bedrijven hebben hierdoor al hun productie moeten terugschroeven. De Nederlandse overheid kondigde eind vorige week maatregelen aan om huishoudens te compenseren voor de dreigende hogere energierekening.
Duitsland voorziet vooralsnog geen tekort aan aardgas, zei een woordvoerster van het Duitse ministerie van Economische Zaken. De gasvoorraden zijn daar momenteel voor ongeveer 70 procent gevuld. Dat is iets minder dan vorige week. Volgens de zegsvrouw is de daling een logisch gevolg van de eerste kou die inzet.
Andere energieprijzen daalden juist in Duitsland, zoals die van windenergie. Deze kwam uit op het laagste niveau sinds juli door een voorspelling van harde wind eind deze week, wat gunstig is voor windmolens. Net als veel andere Europese landen had Duitsland er afgelopen tijd juist last van dat het lang niet hard genoeg waaide. In september werd 8 procent minder windenergie geproduceerd dan in dezelfde periode vorig jaar en de productie voor oktober is vooralsnog ook minder.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".
5 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
22 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
1 dag geleden