Rusland lijkt niet van plan meer aardgas aan Europa te leveren
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Rusland lijkt niet van plan meer aardgas naar Europa te sturen. Dat valt op te maken uit veilingen van gascontracten. Eerder had de Russische president Vladimir Poetin nog gezegd dat zijn land klaarstond om meer gas te leveren.
Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom, de grootste leverancier van aardgas aan Europa, zou uitgaande van de veilingresultaten komende maand niet meer gas willen sturen via belangrijke gasroutes die door Oekraïne lopen. Het zou alleen beperkte voorraden naar Polen willen sturen.
Op de internationale gasmarkt werd deze stap maandag direct gevoeld. De prijzen van termijncontracten voor Nederlands aardgas stegen halverwege de dag met 13 procent, nadat ze vorige week juist weer wat waren gedaald.
Duitsland
Door het aantrekken van economieën na de coronacrisis en lage gasvoorraden zijn de energieprijzen in Europa de afgelopen tijd tot flinke hoogte gestegen. Verschillende bedrijven hebben hierdoor al hun productie moeten terugschroeven. De Nederlandse overheid kondigde eind vorige week maatregelen aan om huishoudens te compenseren voor de dreigende hogere energierekening.
Duitsland voorziet vooralsnog geen tekort aan aardgas, zei een woordvoerster van het Duitse ministerie van Economische Zaken. De gasvoorraden zijn daar momenteel voor ongeveer 70 procent gevuld. Dat is iets minder dan vorige week. Volgens de zegsvrouw is de daling een logisch gevolg van de eerste kou die inzet.
Andere energieprijzen daalden juist in Duitsland, zoals die van windenergie. Deze kwam uit op het laagste niveau sinds juli door een voorspelling van harde wind eind deze week, wat gunstig is voor windmolens. Net als veel andere Europese landen had Duitsland er afgelopen tijd juist last van dat het lang niet hard genoeg waaide. In september werd 8 procent minder windenergie geproduceerd dan in dezelfde periode vorig jaar en de productie voor oktober is vooralsnog ook minder.
Meer uit Financieel
BEMMEL (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans werkt samen met Joosten Groep en Rijkswaterstaat aan een nieuw systeem dat vervuiling van grondwater langs de weg tegen moet gaan. Van maandag tot en met woensdag wordt het systeem getest langs de A58 tussen Eindhoven en Tilburg.
25 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Eneco wil dat de overheid voldoende ruimte laat voor de rol van bedrijven in de energietransitie. Aanleiding voor de oproep van het energiebedrijf is de steeds grotere rol van de overheid in de productie van energie, zoals kernenergie en warmtenetten, waardoor de marktwerking onder druk komt te staan.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere websites voor schoonmaakhulp hebben de informatie op hun sites aangepast nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) ze hierop had aangesproken. Het was volgens de waakhond eerder niet duidelijk voor consumenten dat ze een abonnement afsloten voor de dienst, omdat ze niet goed werden geïnformeerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag verder omlaag na de verliesbeurt op vrijdag. De olieprijzen liepen verder op door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten na een nieuwe waarschuwing van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran. In een bericht op Truth Social schreef Trump zondag dat "de klok tikt" en dat er "niets meer over zal zijn" van Iran als het land niet snel in actie komt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders met een AOW krijgen dit jaar fors meer vakantiegeld. Alleenstaande AOW'ers ontvangen zo'n 20 procent meer netto vakantiegeld dan een jaar geleden, blijkt uit een berekening van seniorenplatform AOW.nu.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie ONL roept de Eerste Kamer op het wetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel te verwerpen. "Belasting heffen over papieren winsten is absurd. Deze wet is schadelijk voor het vestigingsklimaat, omdat ondernemers hun heil gaan zoeken over de grens", zegt ONL-voorman Erik Ziengs maandag. "Er zit maar een ding op: de Wet werkelijk rendement box 3 moet door de Eerste Kamer van tafel worden geveegd."
3 uur geledenROSMALEN (ANP) - Bouwconcerns Heijmans en Dura Vermeer en technisch dienstverlener SPIE gaan aan de slag met de renovatie en het onderhoud van de Drechttunnel van snelweg A16 tussen Zwijndrecht en Dordrecht. Met de klus is zo'n 233 miljoen euro gemoeid. Elk van de bedrijven uit de bouwcombinatie neemt een derde daarvan voor zijn rekening.
3 uur geleden