Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland levert Hongarije twee kernreactoren

Rusland levert Hongarije twee kernreactoren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Hongarije krijgt twee nieuwe Russische kernreactoren. De Russische kernenergiereus Rosatom gaat de reactoren op korte termijn bouwen, zegt de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto op Facebook. "Laat de bouw maar beginnen!", zegt hij in een filmpje, waarin hij ook spreekt van "een belangrijke mijlpaal".

Het gaat om een uitbreiding van de bestaande kerncentrale in Paks, 130 kilometer ten zuiden van Boedapest. Dat is de enige kerncentrale in Hongarije, die momenteel goed is voor 40 procent van de landelijke stroomvraag. Met de twee nieuwe reactoren, die worden toegevoegd aan de bestaande vier uit de Sovjet-tijd, ziet de Paks-centrale zijn capaciteit verdubbelen.

"Op deze manier stellen we de energievoorziening in Hongarije zeker en beschermen we het Hongaarse volk tegen extreme schommelingen in de energieprijs", aldus Szijjarto. De nieuwe reactoren zijn in 2030 gebruiksklaar.

Hongarije en Rusland kwamen de uitbreiding al in 2014 overeen. De Russische kernindustrie is uitgezonderd van de sancties die tegen het land zijn ingesteld vanwege de inval in Oekraïne.

De bouw van de reactoren kost 12,5 miljard euro. Moskou leent Hongarije 80 procent van dat bedrag, de rest financiert Boedapest zelf.

Meer uit Buitenland

Trump noemt mogelijke uitweg uit shutdown 'heel goed'

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich positief uitgesproken over de eerste stap die in de Amerikaanse Senaat is genomen om uit de politieke impasse te komen. Daar werd zondag in een eerste procedurele stemming voor een wetsvoorstel gestemd dat voorziet in de financiering van overheidsdiensten tot in ieder geval eind januari.

2 uur geleden
Prins William laat zijn kinderen zonder smartphone opgroeien

LONDEN (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine kiezen er bewust voor om hun drie kinderen nog geen mobiele telefoon te geven. Dat vertelde de troonopvolger in een interview in Brazilië, meldt de BBC. "Ik denk dat kinderen online te veel toegang hebben tot dingen die ze niet hoeven te zien", zei William.

2 uur geleden
Leger Israël wil tactieken Gaza presenteren aan buitenland

JERUZALEM (ANP) - Het Israëlische leger houdt volgende week zijn eerste internationale conferentie waar lessen uit de strijd in de Gazastrook worden gepresenteerd. Vertegenwoordigers van ongeveer twintig krijgsmachten van over de hele wereld, onder wie vertegenwoordigers van Arabische landen, nemen deel aan de bijeenkomst, meldt een militair correspondent van de Israëlische omroep Kan.

3 uur geleden
President Syrië bespreekt relatie met VS bij bezoek Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR) - Voor het eerst is een Syrische president ontvangen in het Witte Huis in Washington. Het was Ahmed al-Sharaa, voormalig leider van een radicaal-islamitische rebellenbeweging met banden met al-Qaeda.

3 uur geleden
Rusland blokkeert simkaarten preventief om dronedreiging

MOSKOU (ANP/DPA) - Rusland blokkeert simkaarten de eerste 24 uur nadat de kaarten het land zijn binnengekomen, uit voorzorg tegen droneaanvallen. Dat meldt het Russische RBC News, dat zich baseert op het ministerie van Digitale Zaken. Volgens het ministerie gaat het om een "afkoelperiode". Verschillende Russische telecomproviders hebben hun klanten maandag per sms over de maatregel geïnformeerd, aldus RBC.

4 uur geleden
Eigenaar van ontplofte auto New Delhi gearresteerd

NEW DELHI (ANP) - De eigenaar van het voertuig dat explodeerde in de binnenstad van New Delhi is gearresteerd. Dat meldt de Indiase tv-zender NDTV. Bij die explosie kwamen meerdere mensen om het leven en raakten zeker twintig mensen gewond. Meerdere voertuigen in de omgeving vlogen in brand.

6 uur geleden
Nederland en andere landen veroordelen geweld Soedanese RSF

DEN HAAG (ANP) - Een groep westerse landen veroordeelt in een gezamenlijke verklaring het geweld van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) in de Soedanese stad el-Fasher en andere regio's. Mogelijk maakt de groep zich schuldig aan oorlogsmisdaden, vrezen de ondertekenaars. Aukje de Vries, staatssecretaris voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, heeft de verklaring namens Nederland ondertekend.

6 uur geleden