Rusland levert Hongarije twee kernreactoren
BOEDAPEST (ANP/AFP) - Hongarije krijgt twee nieuwe Russische kernreactoren. De Russische kernenergiereus Rosatom gaat de reactoren op korte termijn bouwen, zegt de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto op Facebook. "Laat de bouw maar beginnen!", zegt hij in een filmpje, waarin hij ook spreekt van "een belangrijke mijlpaal".
Het gaat om een uitbreiding van de bestaande kerncentrale in Paks, 130 kilometer ten zuiden van Boedapest. Dat is de enige kerncentrale in Hongarije, die momenteel goed is voor 40 procent van de landelijke stroomvraag. Met de twee nieuwe reactoren, die worden toegevoegd aan de bestaande vier uit de Sovjet-tijd, ziet de Paks-centrale zijn capaciteit verdubbelen.
"Op deze manier stellen we de energievoorziening in Hongarije zeker en beschermen we het Hongaarse volk tegen extreme schommelingen in de energieprijs", aldus Szijjarto. De nieuwe reactoren zijn in 2030 gebruiksklaar.
Hongarije en Rusland kwamen de uitbreiding al in 2014 overeen. De Russische kernindustrie is uitgezonderd van de sancties die tegen het land zijn ingesteld vanwege de inval in Oekraïne.
De bouw van de reactoren kost 12,5 miljard euro. Moskou leent Hongarije 80 procent van dat bedrag, de rest financiert Boedapest zelf.
Meer uit Buitenland
SHANNON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft op een vliegveld in Ierland de baas van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, John Ratcliffe, ontmoet. Volgens bronnen van persbureau Reuters werden de vliegtuigen van beide mannen bijgetankt terwijl zij met elkaar spraken.
24 minuten geledenVANCOUVER (ANP) - De Canadese provincie British Columbia spant in Californië een rechtszaak aan tegen het Amerikaanse OpenAI, voor de rol van het bedrijf bij een dodelijke schietpartij afgelopen februari. De schutter plande het schietincident met behulp van ChatGPT, maar ondanks waarschuwingssignalen werd de politie niet benaderd. Eerder klaagden familieleden van slachtoffers het bedrijf ook al aan.
30 minuten geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De lijsttrekker van de CDU in de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren is afgetreden als voorzitter van de deelstaatafdeling. Dat maakte hij bekend na de zware nederlaag van zijn partij bij de afgelopen verkiezingen.
1 uur geledenLILLE (ANP/BELGA) - Jihadist Salah Abdeslam mag de isoleercel niet uit. Hij probeerde dat via de rechter in Lille af te dwingen, maar die ging daar niet in mee. Abdeslam zit al bijna tien jaar in eenzame opsluiting.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op boten met vermeende 'narcoterroristen' in de Caribische Zee zijn in strijd met het internationaal recht, oordeelt de speciale rapporteur van de Verenigde Naties voor mensenrechten Ben Saul. Hij schrijft in een rapport dat de aanvallen mogelijk gelden als misdaden tegen de menselijkheid.
3 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - De Jemenitische president Rashad al-Alimi heeft de Amerikaanse president Donald Trump in een telefoongesprek om hulp gevraagd in zijn strijd tegen de Houthi's. Dat melden meerdere bronnen. Al-Alimi zocht militaire steun, die Trump niet zou hebben toegezegd.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie moet meer doen aan cyberveiligheid, stelt de Europese Rekenkamer (ERK) in een maandag verschenen rapport. Vooral de EU-lidstaten hebben daarin een taak, door meer informatie uit te wisselen. Dat gebeurt nu veel te weinig, concludeert de ERK na onderzoek.
5 uur geleden