Rusland: Kyiv vuurt eerste langeafstandsraketten VS af op Rusland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie zegt dat Oekraïne voor het eerst Amerikaanse langeafstandsraketten heeft gebruikt om Russisch grondgebied aan te vallen, meldt staatspersbureau RIA. Volgens Amerikaanse media gaven de Verenigde Staten dit weekend toestemming voor het gebruik daarvan.
De Russische luchtafweer heeft volgens het ministerie vijf van de zes raketten uit de lucht geschoten. Brokstukken zouden zijn neergekomen op het terrein van een militaire faciliteit in de regio Brjansk.
De Oekraïense nieuwssite RBC-Ukraine meldt ook op basis van een bron binnen de Oekraïense krijgsmacht dat de bewuste ATACMS-raketten afgelopen nacht zijn gebruikt op de militaire faciliteit in Brjansk. Het doelwit zou succesvol zijn geraakt. Het terrein ligt bij de stad Karatsjev, op ongeveer 130 kilometer van de Oekraïense grens. De ATACMS kunnen zeker 300 kilometer ver schieten.
'Olie op het vuur'
Het Kremlin zei maandag dat de Amerikanen "olie op het vuur" gooien door Oekraïne toe te staan de raketten te gebruiken op Russisch grondgebied. President Vladimir Poetin ziet dit als directe betrokkenheid van de VS bij de oorlog, maar dat zei hij ook al na eerdere Amerikaanse wapenleveringen aan Oekraïne.
De regering in Kyiv zegt dat hun land vrijwel elke dag wordt beschoten vanaf Russisch grondgebied. Het zou daarom nodig zijn voor de verdediging van het land om de wapens ook over de grens in te kunnen zetten. Amerikaanse media schreven dat de beslissing van de Amerikaanse president Joe Biden vooral was ingegeven doordat er nu ook Noord-Koreaanse militairen naar het front zijn gehaald.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
21 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
2 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
2 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/RTR) - Inwoners van de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet ontvluchten hun woonplaats uit angst voor Israëlische aanvallen. Het Libanese leger heeft troepen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse regering heeft opnieuw documenten vrijgegeven over de benoeming van Peter Mandelson tot ambassadeur in de Verenigde Staten. Het gaat onder meer om e-mails en andere tekstberichten die binnen de overheid circuleerden.
4 uur geleden