Rusland kondigt maatregelen aan tegen NAVO-toetreding Finland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland beschouwt het NAVO-lidmaatschap van Finland als een "aanval" op zijn veiligheid en zegt gedwongen te zijn met "tegenmaatregelen" te komen. De stap van Helsinki om zich bij het "vijandige" militaire bondgenootschap te voegen is strijdig met de Russische belangen, aldus de woordvoerder van het Kremlin.
De tegenmaatregelen zijn volgens de zegsman tactisch en strategisch van aard, maar details gaf hij niet. Finland en Rusland delen een grens van meer dan 1300 kilometer. De grens van het grondgebied van de westerse alliantie met Rusland verdubbelt door de Finse toetreding.
Finland wordt dinsdagmiddag officieel het 31e lid van de NAVO. De Finse vlag wappert dan op het hoofdkwartier van de alliantie in Brussel. Het land kan voortaan rekenen op hulp bij een aanval. Finland vroeg het lidmaatschap bijna een jaar geleden aan in reactie op de invasie van Oekraïne door Rusland.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.
12 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bij de ontvangst van de Syrische president Ahmed al-Sharaa in Moskou diens werk geprezen om Syrië weer te herenigen. Al-Sharaa's troepen zijn bezig met het innemen van stukken van het noorden en noordoosten die jarenlang in handen waren van Koerdische milities.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt de burgemeester van Minneapolis dat hij een "zeer ernstige schending van de wet" pleegt. Hij verwijst naar een bericht van burgemeester Jacob Frey op X waarin die schrijft dat zijn stad geen federale immigratiewetten gaat handhaven. Daar neemt Trump aanstoot aan.
44 minuten geledenMEITAR (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gewaarschuwd dat de vijanden van zijn land een hoge prijs zullen betalen voor een aanval. Dat deed hij op de begrafenis van de laatste naar Israël teruggekeerde gijzelaar, agent Ran Gvili (24).
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De defensieman van de Europese Commissie gaat langs bij Europese raketfabrieken om de productie van het schaarse wapentuig op te voeren. Eurocommissaris Andrius Kubilius hoopt het succes van een eerdere 'munitietoer' te herhalen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de situatie in Groenland "een strategische wake-upcall voor heel Europa" genoemd. Hij sprak bij het Parijsbezoek van de Deense en Groenlandse premiers, Mette Frederiksen en Jens-Frederik Nielsen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De militaire vloot die de VS richting Iran hebben gestuurd, is groter dan die nabij Venezuela lag. Dat schrijft Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens de Amerikaanse president is de "enorme armada" die afstevent op Iran, net als bij Venezuela, "desnoods klaar om, snel en met geweld, zijn missie te vervullen". "Hopelijk komt Iran snel om de tafel om een eerlijke en rechtvaardige deal te sluiten", aldus Trump.
2 uur geleden