Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland klaar voor veiligheidsgaranties voor schepen uit Oekraïne

Rusland klaar voor veiligheidsgaranties voor schepen uit Oekraïne

ANKARA (ANP/AFP/DPA) - Rusland is er klaar voor om de veiligheid te garanderen van schepen die Oekraïense havens verlaten, meldt de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov. Dat kan in samenwerking met Turkije, zei Lavrov na een overleg met zijn Turkse collega Mevlut Cavusoglu.

Lavrov is naar Ankara afgereisd om te praten over de door de Russische inval in problemen geraakte export van Oekraïens graan. Een doorbraak leverde het overleg niet op. Rusland vindt dat Oekraïne de mijnen in de Zwarte Zee moet verwijderen. De landen beschuldigen elkaar van de plaatsing ervan.

De graantransport via de Zwarte Zee is tot stilstand gekomen door een Russische blokkade, met voedseltekorten tot gevolg. De voedselprijzen stijgen ook omdat de verkoop van Russisch graan aan banden is gelegd door de internationale sancties tegen het land. Cavusoglu noemde de Russische eis om een ​​einde te maken aan de sancties om graan op de wereldmarkt te helpen "legitiem".

Verzoek VN

Turkije heeft op verzoek van de Verenigde Naties aangeboden schepen te escorteren vanaf Oekraïense havens, ondanks de aanwezigheid van mijnen in de Zwarte Zee. De Turkse regering praat ook met Oekraïense autoriteiten over graan.

De Oekraïense president Volodimir Zelenski zei eerder dat Kiev met de Turkse en Britse autoriteiten had gesproken over het idee om een derde land te betrekken bij de hervatting van de Oekraïense graanexport via de Zwarte Zee. De marine van dat derde land zou de veilige doorgang van schepen moeten garanderen.

In Oekraïne zit als gevolg van de oorlog met Rusland meer dan 20 miljoen ton aan graan vast, meldde Kiev eerder. Volgens Zelenski kan dit in de herfst zelfs oplopen tot 75 miljoen ton. Oekraïne en Rusland produceren samen 30 procent van de wereldwijde voorraad graan.

Meer uit Buitenland

Trump: geen deadline voor Oekraïne om in te stemmen met vrede

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.

3 uur geleden
VS-regering wil limieten dodelijke luchtvervuiling terugdraaien

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering probeert nog onder president Joe Biden vastgestelde limieten voor fijnstof terug te draaien. Milieubeschermingsdienst EPA, nu onder leiding van een door president Donald Trump benoemde directeur, heeft een rechtbank verzocht de norm ongedaan te maken. Het zou te duur zijn voor fabrikanten om eraan te voldoen.

5 uur geleden
Forse toeslag voor buitenlanders in Amerikaanse nationale parken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.

8 uur geleden
Trump stuurt gezant naar Poetin voor overleg over vredesplan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.

8 uur geleden
Bolsonaro begint aan straf voor beramen van staatsgreep

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.

9 uur geleden
Von der Leyen: samenwerking met VS belangrijk voor vrede Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.

10 uur geleden
Trump: heel dicht bij vredesdeal Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."

10 uur geleden