Rusland keurt derde coronavaccin goed voor binnenlands gebruik
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft zaterdag een derde vaccin tegen het coronavirus met de merknaam CoviVac goedgekeurd voor binnenlands gebruik, hoewel uitgebreide testen nog moeten plaatsvinden.
Premier Michail Misjoestin kondigde het derde vaccin - na Spoetnik V en het vorige maand gepresenteerde EpiVacCorona - aan op nationale televisie. "Vandaag is Rusland het enige land dat al drie vaccins tegen Covid-19 heeft", aldus de minister-president.
Het vaccin is net als de eerdere goedgekeurd voordat een uitgebreide testfase was afgerond. Dat heeft tot wantrouwen geleid onder westerse wetenschappers, maar de eerste twee vaccins bleken ondanks het ontbreken van een derde uitgebreide test- en controlefase toch succesvol.
Spoetnik V werd in augustus goedgekeurd en grootscheepse inenting daarmee begon in december, nadat in de eerste fase een effectiviteit van 91,4 procent was vastgesteld. Sindsdien zijn twee miljoen Russen ingeënt met tenminste een injectie met Spoetnik V.
Tweehonderd proefpersonen
Ook de vaccinatie met het tweede middel EpiVacCorona, ontwikkeld door het Vector Instituut in Novosibirsk, staat op punt van beginnen. Dat middel lijkt 100 procent effectief te zijn, aldus de Russische toezichthouder in januari.
Het derde vaccin is ontwikkeld door het Tsjoemakov Centrum in Sint-Petersburg, vernoemd naar Michail Tsjoemakov die mede aan de basis stond van een vaccin tegen polio. Het CoviVac-vaccin wordt ook door middel van twee prikken toegediend met een interval van twee weken.
Het vaccin is getest op veiligheid bij 200 proefpersonen tussen de 18 en 60 jaar. Er zouden geen bijwerkingen zijn vastgesteld. Een fase-2-test is gaande. Desondanks worden volgens premier Misjoestin de eerste 120.000 doses in maart toegediend in het nationaal vaccinatieprogramma. Daarna laat het Tsjoemakov Centrum maandelijks een half miljoen doses van het vaccin produceren.
Rusland maakte zaterdag 12.953 nieuwe besmettingsgevallen in de laatste 24 uur bekend. Verder bezweken 480 mensen in het laatste etmaal aan Covid-19, wat het dodental op 82.876 brengt. Er zijn in Rusland tot dusver 4,1 miljoen coronabesmettingen vastgesteld.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is zondag aangekomen in Kyiv voor overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij wordt vergezeld door topbestuurders van Duitse defensiebedrijven.
2 minuten geledenRIGA (ANP/RTR) - De centrumpartij United List van de Letse premier Andris Kulbergs heeft de parlementsverkiezingen van zaterdag met ruime voorsprong gewonnen. Na telling van 88 procent van de stemmen kreeg de pro-Oekraïense partij 36,6 procent van de stemmen.
5 minuten geledenBARCELONA (ANP) - Zwaar noodweer heeft in Catalonië in de nacht van zaterdag op zondag tot overstromingen en grote verkeersproblemen geleid. Straten in en rond Barcelona liepen onder water en wegen werden afgesloten, melden Spaanse media, waaronder El País.
34 minuten geledenITHACA (ANP) - De rector van Cornell University heeft maatregelen beloofd na de ophef over de vermeende groepsverkrachting van een studente in 2024. "Dit zal geen moment zijn dat zomaar voorbijgaat", zei Michael Kotlikoff zaterdag in een videoboodschap van acht minuten.
39 minuten geledenSANAA (ANP/RTR) - Jemenitische strijdkrachten van de internationaal erkende regering hebben aanvallen uitgevoerd op de Houthi's in de hoofdstad Sanaa en de noordelijke provincie Saada. Dat meldde een woordvoerder van de strijdkrachten in de nacht van zaterdag op zondag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben twee leden van de Iraanse delegatie bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het land uitgezet. Ze waren ondanks een bevel om te vertrekken in de VS gebleven, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft zaterdag geprobeerd de leider van Hamas in Gaza te doden met een luchtaanval op een appartement. Volgens lokale functionarissen stierven vijf mensen door de aanval. Het is onduidelijk of Hamaskopstuk Ali al-Amoudi nog leeft.
9 uur geleden