Rusland keurt derde coronavaccin goed voor binnenlands gebruik
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft zaterdag een derde vaccin tegen het coronavirus met de merknaam CoviVac goedgekeurd voor binnenlands gebruik, hoewel uitgebreide testen nog moeten plaatsvinden.
Premier Michail Misjoestin kondigde het derde vaccin - na Spoetnik V en het vorige maand gepresenteerde EpiVacCorona - aan op nationale televisie. "Vandaag is Rusland het enige land dat al drie vaccins tegen Covid-19 heeft", aldus de minister-president.
Het vaccin is net als de eerdere goedgekeurd voordat een uitgebreide testfase was afgerond. Dat heeft tot wantrouwen geleid onder westerse wetenschappers, maar de eerste twee vaccins bleken ondanks het ontbreken van een derde uitgebreide test- en controlefase toch succesvol.
Spoetnik V werd in augustus goedgekeurd en grootscheepse inenting daarmee begon in december, nadat in de eerste fase een effectiviteit van 91,4 procent was vastgesteld. Sindsdien zijn twee miljoen Russen ingeënt met tenminste een injectie met Spoetnik V.
Tweehonderd proefpersonen
Ook de vaccinatie met het tweede middel EpiVacCorona, ontwikkeld door het Vector Instituut in Novosibirsk, staat op punt van beginnen. Dat middel lijkt 100 procent effectief te zijn, aldus de Russische toezichthouder in januari.
Het derde vaccin is ontwikkeld door het Tsjoemakov Centrum in Sint-Petersburg, vernoemd naar Michail Tsjoemakov die mede aan de basis stond van een vaccin tegen polio. Het CoviVac-vaccin wordt ook door middel van twee prikken toegediend met een interval van twee weken.
Het vaccin is getest op veiligheid bij 200 proefpersonen tussen de 18 en 60 jaar. Er zouden geen bijwerkingen zijn vastgesteld. Een fase-2-test is gaande. Desondanks worden volgens premier Misjoestin de eerste 120.000 doses in maart toegediend in het nationaal vaccinatieprogramma. Daarna laat het Tsjoemakov Centrum maandelijks een half miljoen doses van het vaccin produceren.
Rusland maakte zaterdag 12.953 nieuwe besmettingsgevallen in de laatste 24 uur bekend. Verder bezweken 480 mensen in het laatste etmaal aan Covid-19, wat het dodental op 82.876 brengt. Er zijn in Rusland tot dusver 4,1 miljoen coronabesmettingen vastgesteld.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De Global Sumud Flotilla, die op weg is naar Gaza met hulpgoederen, meldt dat militaire schepen ter hoogte van Cyprus zijn begonnen met het onderscheppen van de vloot. De Flotilla vertrok vorige week vanaf Turkije, nadat Israëlische troepen schepen eerder hadden onderschept bij Kreta. Aan boord van de Flotilla bevinden zich ook meerdere Nederlanders.
9 minuten geledenSEVILLA (ANP/RTR) - Een flinke nederlaag voor de Spaanse premier Pedro Sánchez. Zijn sociaaldemocratische partij (PSOE) heeft haar slechtste resultaat ooit behaald bij de verkiezingen in de zuidelijke regio Andalusië. PSOE wist 28 zetels te behalen. De conservatieve Volkspartij (PP) heeft de verkiezingen gewonnen met 53 zetels, maar verloor haar absolute meerderheid.
39 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - Door een aardbeving in het zuidwesten van China zijn maandag zeker twee mensen om het leven gekomen. De beving met een kracht van 5.2 trof de regio Guangxi. Het epicentrum van de beving lag bij de stad Liuzhou.
1 uur geledenGAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
12 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
13 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
14 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
14 uur geleden