Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland is volgens Kremlinwoordvoerder in oorlog met Oekraïne

Rusland is volgens Kremlinwoordvoerder in oorlog met Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland is in oorlog met Oekraïne volgens een woordvoerder van het Kremlin. Hij stapt daarmee af van de term "speciale militaire operatie" waarmee het Kremlin de aanvallen doorgaans omschrijft. Het woord oorlog was taboe. Maar volgens woordvoerder Dmitri Peskov is de speciale militaire operatie een oorlog geworden door de massale militaire steun van de westerse landen aan Oekraïne.

De strijd in Oekraïne barstte in 2014 al los maar bleef voornamelijk tot het oosten beperkt waar ook een bestandslijn werd afgesproken. In februari 2022 begon Rusland met een invasie van Oekraïne in een poging een doorbraak te forceren. De frontlijn is al geruime tijd nauwelijks veranderd.

Maar volgens Peskov blijft het oorspronkelijke doel van het Kremlin ervoor te zorgen dat Oekraïne militair geen bedreiging vormt voor Rusland en voor Russische burgers. Daarnaast is nu volgens hem ook het doel om "de door Oekraïne bezette delen" te bevrijden. Dat zijn gebieden die Rusland eenzijdig geannexeerd, maar niet veroverd heeft. Rusland heeft de Krim en de oostelijke regio Donbas sinds 2014 vrijwel geheel in handen. Tijdens 'de militaire operatie' hebben de Russen ook twee zuidelijke provincies langs de Zwarte Zee en de Zee van Azov, Cherson en Zaporizja, geannexeerd. Maar die zijn maar voor een deel door Russen veroverd.

Meer uit Buitenland

Trump en president Colombia 'positief' na ontmoeting in VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Colombiaanse ambtgenoot Gustavo Petro zeiden beiden "positief" gestemd te zijn na hun ontmoeting in het Witte Huis. Trump zei met Petro te hebben "gewerkt" aan een akkoord over samenwerking bij drugsbestrijding in een "heel goed gesprek".

2 uur geleden
Bootmigranten omgekomen bij botsing met Griekse kustwacht

ATHENE (ANP/RTR/AFP) - Zeker vijftien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.

3 uur geleden
Amnesty: dwangarbeid in Noord-Korea voor verkeerd tv-kijken

LONDEN (ANP) - Noord-Koreanen die worden betrapt op het kijken naar Zuid-Koreaanse tv-programma's of het luisteren naar Zuid-Koreaanse muziek kunnen worden veroordeeld tot jarenlange dwangarbeid. Als je het verspreidt, is de doodstraf mogelijk. De zwaarste straffen treffen vooral mensen die te arm zijn om ambtenaren om te kopen, stelt Amnesty International. De mensenrechtenorganisatie interviewde mensen die uit Noord-Korea zijn gevlucht.

3 uur geleden
Trump ondertekent begroting, einde gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met een pennenstreek een einde gemaakt aan de gedeeltelijke overheidssluiting in de VS. Eerder dinsdag stemde het Huis van Afgevaardigden voor het begrotingsvoorstel dat een einde moest maken aan de politieke impasse in het land.

5 uur geleden
Bootmigranten omgekomen bij botsing met Griekse kustwacht

ATHENE (ANP/RTR) - Zeker veertien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.

5 uur geleden
Gezochte zoon van Libische oud-dictator Kaddafi vermoord

TRIPOLI (ANP/AFP/RTR) - Saif al-Islam Kaddafi, tweede zoon van de Libische oud-dictator Muammar Kaddafi, is doodgeschoten. Hij werd gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag. Hij werd thuis door vier mannen geëxecuteerd, aldus zijn adviseur tegen media.

6 uur geleden
Amerikaanse Huis stemt voor begroting, einde shutdown in zicht

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met een begroting die de gedeeltelijke shutdown in het land moet beëindigen. De begroting die leidde tot de impasse ligt nu voor bij president Trump.

8 uur geleden