Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland is volgens Kremlinwoordvoerder in oorlog met Oekraïne

Rusland is volgens Kremlinwoordvoerder in oorlog met Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland is in oorlog met Oekraïne volgens een woordvoerder van het Kremlin. Hij stapt daarmee af van de term "speciale militaire operatie" waarmee het Kremlin de aanvallen doorgaans omschrijft. Het woord oorlog was taboe. Maar volgens woordvoerder Dmitri Peskov is de speciale militaire operatie een oorlog geworden door de massale militaire steun van de westerse landen aan Oekraïne.

De strijd in Oekraïne barstte in 2014 al los maar bleef voornamelijk tot het oosten beperkt waar ook een bestandslijn werd afgesproken. In februari 2022 begon Rusland met een invasie van Oekraïne in een poging een doorbraak te forceren. De frontlijn is al geruime tijd nauwelijks veranderd.

Maar volgens Peskov blijft het oorspronkelijke doel van het Kremlin ervoor te zorgen dat Oekraïne militair geen bedreiging vormt voor Rusland en voor Russische burgers. Daarnaast is nu volgens hem ook het doel om "de door Oekraïne bezette delen" te bevrijden. Dat zijn gebieden die Rusland eenzijdig geannexeerd, maar niet veroverd heeft. Rusland heeft de Krim en de oostelijke regio Donbas sinds 2014 vrijwel geheel in handen. Tijdens 'de militaire operatie' hebben de Russen ook twee zuidelijke provincies langs de Zwarte Zee en de Zee van Azov, Cherson en Zaporizja, geannexeerd. Maar die zijn maar voor een deel door Russen veroverd.

Meer uit Buitenland

NYT: Trump overweegt opties voor mogelijke aanval op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de afgelopen dagen een uitgebreide lijst ontvangen met mogelijke militaire opties voor een aanval tegen Iran. Dat schrijft The New York Times op basis van anonieme bronnen. Een eventuele interventie zou twee doelen moeten dienen: schade toebrengen aan de nucleaire infrastructuur en raketinstallaties van het land of de positie van het islamitische regime verzwakken.

36 minuten geleden
Trump eist miljarden van fiscus VS om lekken belastingaangiftes

MIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.

3 uur geleden
Belgen kunnen nationaliteit verliezen bij zware misdrijven

BRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.

3 uur geleden
Man deed zich voor als FBI-agent om Luigi Mangione te bevrijden

NEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.

5 uur geleden
Senaatsleiders VS sluiten deal die shutdown moet voorkomen

WASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.

5 uur geleden
Tientallen doden bij jihadistische aanval in noordoosten Nigeria

ABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.

5 uur geleden
Spaans koningspaar steunt nabestaanden treinramp

HUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.

8 uur geleden