Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland is volgens Kremlinwoordvoerder in oorlog met Oekraïne

Rusland is volgens Kremlinwoordvoerder in oorlog met Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland is in oorlog met Oekraïne volgens een woordvoerder van het Kremlin. Hij stapt daarmee af van de term "speciale militaire operatie" waarmee het Kremlin de aanvallen doorgaans omschrijft. Het woord oorlog was taboe. Maar volgens woordvoerder Dmitri Peskov is de speciale militaire operatie een oorlog geworden door de massale militaire steun van de westerse landen aan Oekraïne.

De strijd in Oekraïne barstte in 2014 al los maar bleef voornamelijk tot het oosten beperkt waar ook een bestandslijn werd afgesproken. In februari 2022 begon Rusland met een invasie van Oekraïne in een poging een doorbraak te forceren. De frontlijn is al geruime tijd nauwelijks veranderd.

Maar volgens Peskov blijft het oorspronkelijke doel van het Kremlin ervoor te zorgen dat Oekraïne militair geen bedreiging vormt voor Rusland en voor Russische burgers. Daarnaast is nu volgens hem ook het doel om "de door Oekraïne bezette delen" te bevrijden. Dat zijn gebieden die Rusland eenzijdig geannexeerd, maar niet veroverd heeft. Rusland heeft de Krim en de oostelijke regio Donbas sinds 2014 vrijwel geheel in handen. Tijdens 'de militaire operatie' hebben de Russen ook twee zuidelijke provincies langs de Zwarte Zee en de Zee van Azov, Cherson en Zaporizja, geannexeerd. Maar die zijn maar voor een deel door Russen veroverd.

Meer uit Buitenland

Trump meldt 'erg goed' telefoongesprek met Rutte over Groenland

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt een "erg goed" telefoongesprek over Groenland te hebben gehad met NAVO-topman Mark Rutte. "Ik heb ingestemd met een bijeenkomst van de verschillende partijen in Davos, Zwitserland", schrijft Trump op zijn platform Truth Social. "Zoals ik heel duidelijk aan iedereen heb uitgelegd, is Groenland van cruciaal belang voor de nationale en wereldwijde veiligheid. Er is geen weg terug, daar is iedereen het over eens!"

2 minuten geleden
Gezondheidsorganisaties VS naar rechter om vermindering vaccins

WASHINGTON (ANP) - Verschillende Amerikaanse organisaties voor gezondheidszorg zijn naar de rechter gestapt, omdat de aanbevolen lijst voor vaccinaties voor kinderen is ingekort. Dat meldt The Washington Post.

4 uur geleden
Sydney sluit stranden vanwege aanvallen door haaien

SYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney heeft dinsdag 34 stranden afgesloten voor bezoekers vanwege vier aanvallen door haaien in twee dagen tijd, aldus plaatselijke autoriteiten.

4 uur geleden
Amnesty: tactieken regering-Trump tasten mensenrechten aan

LONDEN (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump ondermijnt in toenemende mate de mensenrechten. Daarvoor waarschuwt Amnesty International in een dinsdag verschenen rapport.

6 uur geleden
VK onderzoekt verbod sociale media voor jongeren onder 16

LONDEN (ANP) - De Britse regering onderzoekt of het wenselijk is om sociale media te verbieden voor jongeren onder de 16 jaar, meldt de BBC.

6 uur geleden
Dodental door bosbranden in Chili loopt op

PENCO (ANP) - Het dodental door bosbranden in Chili is opgelopen tot zeker negentien mensen, aldus de autoriteiten. De regering is nog steeds bezig met grootschalige evacuaties van mensen. Meer dan dertig branden worden op dit moment bestreden. De situatie wordt bemoeilijkt door extreme hitte en sterke wind.

6 uur geleden
IS pleegt aanslag op Chinees restaurant in Kabul om Oeigoeren

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.

8 uur geleden