
Rusland houdt generale repetitie voor jaarlijkse militaire parade
MOSKOU (ANP) - Oorlog of geen oorlog, de jaarlijkse overwinningsparade in Moskou die het einde van de Tweede Wereldoorlog in Europa markeert, gaat door. Russische media meldden dat circa 40 kilometer ten zuidwesten van de Russische hoofdstad 11.000 militairen, meer dan 130 militaire voertuigen, 62 vliegtuigen en 15 helikopters een generale repetitie hebben gehouden.
Op 9 mei is het de 77e verjaardag van de Sovjet-Russische overwinning op de Duitse Derde Rijk (1933-1945) in een strijd die in Rusland de Grote Vaderlandse Oorlog wordt genoemd. De eerste grote overwinningsparade was in juni 1945 en duurde ruim twee uur met 40.000 militairen als deelnemers.
Rusland heeft 24 februari het buurland Oekraïne aangevallen en de aanval lijkt sindsdien militair niet erg op te schieten. Wel is er veel Oekraïense militaire infrastructuur verwoest en is een groot gebied tussen de rivier de Dnjepr en de Zee van Azov ingenomen. Maar om een belangrijk doelwit in het zuidoosten van Oekraïne, de havenstad Marioepol, wordt nog steeds gevochten.
De ondergang afgelopen week van het vlaggenschip van de Zwarte Zeevloot was een mentale tegenslag voor Rusland. Het Kremlin blijft hopen op een belangrijke overwinning voor 9 mei. Tijdens de generale repetitie vlogen acht gevechtsvliegtuigen van het type Mig-29 over het oefenterrein in een formatie die de letter z weergaf, het symbool dat de Russische strijdkrachten in Oekraïne voeren. Het staat voor "za pobedu", in het Russisch "voor overwinning".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft de weg vrijgemaakt voor de regering om het ministerie van Onderwijs verder te ontmantelen. De hoogste rechters besloten om een uitspraak van een lagere rechter te schrappen, die juist een deel van de massa-ontslagen van afgelopen maanden had teruggedraaid. Door het oordeel van het Hooggerechtshof mag de regering nu weer doorgaan met het ontslaan van functionarissen.
8 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump dankbaar is voor diens deal met NAVO-landen. Die overeenkomst moet ervoor zorgen dat Oekraïne de beschikking krijgt over Amerikaanse luchtverdedigingswapens, raketten en munitie. Ook zette Trump Rusland onder druk om binnen vijftig dagen een "deal" te sluiten met Oekraïne. Anders zouden zware heffingen volgen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte verwacht dat China en India er bij Rusland op gaan aandringen om serieuzer te gaan onderhandelen met Oekraïne. Als het Kremlin dat blijft weigeren, worden zij immers getroffen door Amerikaanse sancties, stelt Rutte.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De buitenlandchef van de EU heeft voorzichtig positief gereageerd op het ultimatum dat de Amerikaanse president Donald Trump aan Rusland heeft gesteld. Kaja Kallas noemde het tegenover de pers een goede zaak dat Trump een krachtig standpunt inneemt tegenover Rusland. "Aan de andere kant is 50 dagen een erg lange periode als we zien dat er elke dag onschuldige burgers worden gedood."
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Hamas heeft tijdens het moeizaam verlopende overleg over een bestand in de Gazastrook uitgehaald naar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die zou een deal in de weg staan. "Netanyahu is bedreven in het dwarsbomen van onderhandelingen en is niet bereid om tot enige overeenkomst te komen", stelt Hamas in een verklaring.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne krijgt dankzij een nieuwe wapendeal met de Verenigde Staten "luchtverdedigingswapens, raketten en munitie", zegt NAVO-chef Mark Rutte. Europese landen kopen die van de VS, waarna zij Oekraïne kunnen helpen, zei Rutte op bezoek bij de Amerikaanse president Donald Trump. Er zitten in ieder geval de felbegeerde Patriot-luchtverdedigingssystemen bij, zei Trump.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten dreigen Rusland met "heel zware heffingen" als het niet binnen vijftig dagen een "deal" sluit over Oekraïne. De Amerikaanse president Donald Trump is "heel ongelukkig" met de houding van het Kremlin, zei hij tijdens een bezoek van NAVO-chef Mark Rutte.
5 uur geleden