Rusland haalt eerste mensen weg uit Zuid-Oekraïense stad Kachovka
KACHOVKA (ANP/RTR) - De Russische autoriteiten in de Zuid-Oekraïense regio Cherson zeggen te beginnen met de "evacuatie" van de eerste mensen uit de stad Kachovka, die bij een belangrijke stuwdam in de rivier de Dnjepr ligt. Mensen met een "beperkte mobiliteit" zouden vanaf zaterdag worden weggehaald.
Oekraïne en Rusland speculeren al maanden over een vijandige aanval op de Kachovka-dam. Bij een doorbraak zou een groot gedeelte van de regio onder water komen te staan. De dam wekt energie op, maar fungeert daarnaast als een van de weinige bruggen over de Dnjepr, de frontlijn in het zuiden van Oekraïne. De brug bij de stad Cherson is grotendeels verwoest en de dichtstbijzijnde brug ten noorden van Kachovka ligt pas bij Zaporizja, op meer dan 200 kilometer rijden.
Rusland gebruikte het eventuele opblazen van de stuwdam ook al als reden toen het de bevolking van de stad Cherson wilde "evacueren". Volgens Oekraïne was het een smoes om het volk te deporteren en als er al een aanval op de dam zou plaatsvinden, zou die van Rusland komen. Uiteindelijk trok het Russische leger zich terug uit de stad.
Op satellietbeelden van het bedrijf Maxar is te zien dat de dam de afgelopen maanden "aanzienlijke schade" heeft opgelopen. Maxar denkt dat de Russen expres delen hebben beschadigd toen de troepen zich terugtrokken van de westelijke oever van de Dnjepr.
Meer uit Buitenland
BEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump botste bij de ontvangst van de Saudische kroonprins in het Witte Huis hard met de pers. "Je bent een verschrikkelijk persoon en een verschrikkelijke verslaggever", beet hij een journaliste van ABC News toe die kritische vragen had gesteld. Hij riep vervolgens op tot het intrekken van de uitzendlicentie van haar werkgever. "Jullie nieuws is zo nep en zo fout. We hebben een geweldige commissaris die daar eens naar moet kijken."
3 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva keert woensdag terug naar de klimaattop in Belém. Hij hoopt met het ingelaste bezoek vermoedelijk de onderhandelingen een duwtje te geven richting een akkoord. Conceptteksten die voorzitter André Corrêa do Lago heeft rondgestuurd, maken duidelijk dat landen het over diverse belangrijke kwesties nog niet eens zijn.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - Oekraïne eist een vergoeding van 43 miljard dollar van Rusland voor alle klimaatschade die het land heeft veroorzaakt sinds de invasie in Oekraïne. Viceminister Pavlo Kartashov van Economie, Milieu en Landbouw heeft dat dinsdag aangekondigd op de klimaattop in Belém. "Rusland voert in veel opzichten een vuile oorlog en ook ons klimaat is een slachtoffer", zei hij.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense leger meldt aanvallen op doelen in Rusland met Amerikaanse ballistische raketten van het type ATACMS. Het leger heeft niet eerder dergelijke aanvallen gemeld, die Washington eerder niet toestond. De vorige Amerikaanse president, Joe Biden, schafte een jaar geleden in de nadagen van zijn regering de beperking op de inzet van de Amerikaanse ballistische raketten buiten Oekraïne af. De destijds kandidaat-president Donald Trump bekritiseerde die stap van Biden.
5 uur geledenHALLE (ANP/DPA) - Bondskanselier Friedrich Merz wil nationale richtlijnen voor de beveiliging van kerstmarkten. In de afgelopen jaren zijn aanslagen gepleegd op kerstmarkten. Vorig jaar bijvoorbeeld reed een man op de markt in Maagdenburg in op bezoekers. Daarbij vielen zes doden en raakten honderden mensen gewond. In een aantal gemeenten in Duitsland zijn er twijfels gerezen of de beveiliging van de populaire markten niet te duur wordt om ze nog toe te staan.
5 uur geleden