Rusland geeft EU schuld van crisis bij grens Polen en Belarus
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland geeft de Europese Unie de schuld van de migrantencrisis bij de grens tussen Polen en Belarus. Het Kremlin, de belangrijke bondgenoot van Belarus, noemt de beschuldiging van de Poolse premier Mateusz Morawiecki dat Rusland verantwoordelijk is "onacceptabel".
Volgens het Kremlin faalt de Europese Unie bij de handhaving van haar humanitaire waarden en wordt er geprobeerd Belarus te "wurgen" met plannen om de grens te sluiten. Een woordvoerder van de regering in Warschau heeft gezegd dat een volledige sluiting in een later stadium wordt overwogen.
Duizenden mensen uit onder meer Afghanistan, Irak en Syrië hebben sinds augustus al de oversteek gemaakt. In Belarus zijn nu vermoedelijk nog duizenden migranten die via Polen de EU proberen te bereiken. Aan de grens met Polen verblijven nu honderden migranten ondanks de lage temperaturen in een geïmproviseerd tentenkamp.
Crisis uitgelokt
De Belarussische buitenlandminister Vladimir Makej zei woensdag tijdens een bezoek aan Moskou dat de crisis is "uitgelokt" door de Europese Unie en de EU-lidstaten die aan Belarus grenzen. Het regime in Minsk hoopt samen met de Russen "gezamenlijk te reageren tegen de onvriendelijke acties tegen het land".
De Russische president Vladimir Poetin vindt dat de EU over de kwestie direct contact moet hebben met Minsk. De Duitse bondskanselier Angela Merkel roept Poetin op zijn invloed te gebruiken om een einde te maken aan de "inhumane en onacceptabele" situatie waarin migranten door Belarus worden gezien als instrumenten. Dat heeft haar woordvoerder gezegd na een telefoongesprek tussen Poetin en Merkel.
De Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko maakte eerder dit jaar bekend migranten niet langer tegen te houden, nadat de EU Belarus sancties had opgelegd vanwege het neerslaan van protesten tegen zijn regime. Volgens de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov maakt het Westen zich schuldig aan een "anti-Belarussische campagne", afkomstig van de Verenigde Staten en Europese bondgenoten.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het vredesvoorstel dat het land eerder deed aan de Verenigde Staten "legitiem en vrijgevig" was. Volgens Iran stellen de VS nog altijd onredelijke en eenzijdige eisen.
15 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense minister Andrii Sybiha van Buitenlandse Zaken wil de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder niet als onderhandelaar namens de EU over vrede tussen zijn land en Rusland. "Wij steunen zo'n kandidatuur absoluut niet", zei hij bij aankomst in Brussel. Daar woont Sybiha een deel van de bijeenkomst bij van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwerpt het idee om de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder namens de EU tussen Rusland en Oekraïne te laten onderhandelen over vrede. Dat opperde de Russische president Vladimir Poetin dit weekend.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt dat de gezondheidszorg in Gaza "onder de radar steeds verder afbrokkelt". De Palestijnse Rode Halve Maan kampt met een structureel tekort aan medicatie, medische apparatuur, voedsel en tenten. Volgens cijfers van de organisatie zijn nog 20 van de 240 medische posten en klinieken in de Gazastrook deels operationeel en van de 33 ziekenhuizen zijn er nog vijf die functioneren.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu hoopt op termijn zonder Amerikaanse militaire steun te kunnen. Dat zei hij in de nacht van zondag op maandag in een interview met CBS News. In het tv-programma 60 Minutes zei Netanyahu dat Israël jaarlijks zo'n 3,8 miljard dollar aan Amerikaanse militaire steun krijgt en dat het zijns inziens "absoluut" het juiste moment is om daar verandering in te brengen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaan die geëvacueerd is van het cruiseschip de m/v Hondius en onderweg is naar de VS test "mild positief" op het hantavirus, meldt het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid in de nacht van zondag op maandag in een verklaring. Het ministerie treedt niet in details over wat deze "milde" positieve test inhoudt.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise oud-premier Thaksin Shinawatra is maandag vervroegd vrijgelaten uit de gevangenis, melden verslaggevers buiten het gebouw. Shinawatra werd in september 2025 veroordeeld tot een jaar cel voor corruptie en machtsmisbruik tijdens zijn tijd als premier van 2001 tot 2006.
7 uur geleden