Rusland: gecrasht vliegtuig week uit voor mist en drones
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het vliegtuig van Azerbaijan Airlines dat woensdag is neergestort week af van zijn geplande bestemming Grozny door dikke mist en Oekraïense drones, meldt de Russische luchtvaartautoriteit Rosaviatsia.
Volgens Rosaviatsia kreeg de piloot de kans om op meerdere Russische luchthavens te landen, maar koos hij ervoor om naar Aktau in Kazachstan te vliegen. Aktau ligt aan de andere kant van de Kaspische Zee. Voor het toestel daar kon landen, stortte het neer. Daarbij kwamen 38 van de 67 inzittenden om.
Ondanks de toelichting van Rosaviatsia zegt Rusland niet te willen speculeren over de oorzaak van de crash zolang het onderzoek loopt. Maar de speculatie neemt toe dat Russisch luchtafweergeschut het toestel heeft geraakt. Volgens Azerbaijan Airlines vond de crash plaats na een "externe fysieke en technische interferentie".
Luide knal
Een passagier die de crash overleefde, zei tegen persbureau Reuters dat hij een luide knal hoorde toen het toestel probeerde te landen in Grozny in Tsjetsjenië. Na die knal begon het toestel zich vreemd te gedragen, aldus de passagier. "Ik dacht dat het toestel uit elkaar zou vallen en ik zou sterven."
Tegen de Russische staatszender RT zei dezelfde passagier dat de explosie buiten het vliegtuig plaatsvond en dat een deel van de romp daardoor kwam los te zitten. Ook werden er scherven naar binnen gekatapulteerd.
Een tweede passagier bevestigde dat er een knal plaatsvond en zegt dat die nog werd gevolgd door een tweede knal. Volgens beide passagiers was er na het incident een probleem met de zuurstoftoevoer in het toestel. Op amateurbeelden is te zien dat de zuurstofmaskers tevoorschijn zijn gekomen en dat mensen reddingsvesten aan hebben.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.
51 minuten geledenBOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.
2 uur geledenBAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
4 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
9 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.
10 uur geleden